Zima na Węgrzech: tysiące ludzi bez prądu, ofiarom zamieci pomagają czołgi

15.03.2013 17:10
Na Węgrzech czołgi wyjechały na drogi ubijać śnieg

Na Węgrzech czołgi wyjechały na drogi ubijać śnieg (Fot. Nadesłał czytelnik Arkadiusz)

Około 60 tys. osób zostało na Węgrzech pozbawionych dziś prądu z powodu nagłego ataku zimy. W celu ratowania kierowców wojsko wysłało na drogi czołgi. Z powodu przeciążenia internetu informacjami o wypadkach i awariach przestały działać niektóre strony.
Bez prądu jest obecnie około 60 tys. osób w północnych Węgrzech - poinformowała spółka energetyczna obsługująca tę część kraju. "Z powodu wiatru o sile orkanu w niektórych miejscach powalone zostały słupy energetyczne i przerwane przewody" - pisze węgierska agencja MTI. Armia poinformowała na Facebooku, że z powodu nadzwyczajnej sytuacji na drogi wysłano czołgi T-72, które pomagają kierowcom wydostać się z zasp, a także transportery PTS.

Nasz czytelnik Arkadiusz nadesłał nam film ilustrujący sytuację pogodową na Węgrzech:3-metrowe zaspy i 15 godz. w drodze

Ministerstwo spraw wewnętrznych postawiło w stan gotowości policję i służby ratunkowe. Szef resortu Sandor Pinter oświadczył na nadzwyczajnej konferencji prasowej, że takiej pogody nie było na Węgrzech jak sięgnąć pamięcią. Dodał, że w działania ratunkowe na węgierskich drogach włączyły się władze austriackie.

W Budapeszcie na ulicach nie ma zbyt dużej warstwy śniegu, ale Pinter powiedział, że w niektórych miejscach kraju powstały zaspy mierzące nawet 3 metry wysokości.

Trudności na drodze miał także rzecznik rządu Andras Giro-Szasz, któremu dotarcie do zamierzonego celu samochodem zajęło 15 godzin - od czwartkowego wieczora do piątku rano. - Było wykopywanie ze śniegu, wyciąganie wozu na linie, czekanie - powiedział rozgłośni Inforadio.hu. Jak dodał, kierowcy na drodze dzielili się jedzeniem i podwozili innych swoimi samochodami.

Przeciążony internet, siadają strony

O sytuacji na drogach Węgrzy próbują się informować w sieci internetowej, ale z powodu jej przeciążenia niektóre strony przestały działać. Na przykład w piątek rano padł popularny portal służący informowaniu kierowców Utinform i obecnie jego strona bardzo rzadko się ładuje, a jeśli już, to nie do końca. Bardzo nieregularnie działa też portal MAV przekazujący informacje o połączeniach kolejowych, a ponadto niektóre zamieszczone na nim dane są niezgodne z prawdą, np. z mapy połączeń w ogóle zniknęły niektóre składy.

Z powodu ataku zimy odwołano wszystkie państwowe uroczystości i opozycyjne demonstracje, które miały odbyć się dziś z okazji 165. rocznicy wybuchu powstania przeciwko Habsburgom. Rząd zaapelował do samorządów, partii i wszystkich organizacji, by "w trosce o integralność cielesną mieszkańców oraz w celu uniknięcia wypadków w miarę możliwości przenieśli uroczystości na teren zamknięty, a jeśli to niemożliwe, w ogóle je odwołali".

Zobacz także
 • Planeta 55 Cancri e, która zbudowana jest z diamentów Odkryto planetę, która zbudowana jest z diamentów
 • Zima potrzyma jeszcze do końca weekendu [PROGNOZA POGODY]
Komentarze (58)
Zima na Węgrzech: tysiące ludzi bez prądu, ofiarom zamieci pomagają czołgi
Zaloguj się
 • nannek

  Oceniono 102 razy 58

  Oszuści hipokryci.

  Kiedy w Polsce brakło prądu setką tysięcy to podawaliście w ilości gospodarstw domowych.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 123 razy 29

  Na lewaków padł blady strach.

  Orban wyprowadził czołgi na ulice:)))))))

 • kot_ikkk

  Oceniono 31 razy 19

  Podpis pod pierwszym zdjęciem:
  Policjanci blogują autostradę na Węgrzech z powodu obfitych opadów śniegu
  blogują??

 • raf_ogniomistrz

  Oceniono 48 razy 14

  A tam już nasza ekipa z Sakiewiczem na czele, pojechała z bratnią pomocą, bo myślała że Orban będzie czerwonych na latarniach wieszał. Pociąg wynajęli i ze śpiewem na ustach pojechali, gamonie jedne.

 • ministrant_prawdziwe_ciacho

  Oceniono 27 razy 13

  Podobno nowa poprawka do węgierskiej konstytucji zakazuje nadmiernych opadów śniegu

 • tu_gdzie_zomo

  Oceniono 24 razy 12

  Przecież to jakaś popierdułka a nie zima.
  I na to potrzebne były czołgi ? jakaś żenada... albo chytry plan.

 • kalix02

  Oceniono 14 razy 10

  Blogują autoastradę? Tzn. co robią?

  Na północ od Budapesztu spokojnie, tylko arktyczny wiatr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje