Zima na Węgrzech: tysiące ludzi bez prądu, ofiarom zamieci pomagają czołgi

15.03.2013 17:10
Na Węgrzech czołgi wyjechały na drogi ubijać śnieg

Na Węgrzech czołgi wyjechały na drogi ubijać śnieg (Fot. Nadesłał czytelnik Arkadiusz)

Około 60 tys. osób zostało na Węgrzech pozbawionych dziś prądu z powodu nagłego ataku zimy. W celu ratowania kierowców wojsko wysłało na drogi czołgi. Z powodu przeciążenia internetu informacjami o wypadkach i awariach przestały działać niektóre strony.
Bez prądu jest obecnie około 60 tys. osób w północnych Węgrzech - poinformowała spółka energetyczna obsługująca tę część kraju. "Z powodu wiatru o sile orkanu w niektórych miejscach powalone zostały słupy energetyczne i przerwane przewody" - pisze węgierska agencja MTI. Armia poinformowała na Facebooku, że z powodu nadzwyczajnej sytuacji na drogi wysłano czołgi T-72, które pomagają kierowcom wydostać się z zasp, a także transportery PTS.

Nasz czytelnik Arkadiusz nadesłał nam film ilustrujący sytuację pogodową na Węgrzech:3-metrowe zaspy i 15 godz. w drodze

Ministerstwo spraw wewnętrznych postawiło w stan gotowości policję i służby ratunkowe. Szef resortu Sandor Pinter oświadczył na nadzwyczajnej konferencji prasowej, że takiej pogody nie było na Węgrzech jak sięgnąć pamięcią. Dodał, że w działania ratunkowe na węgierskich drogach włączyły się władze austriackie.

W Budapeszcie na ulicach nie ma zbyt dużej warstwy śniegu, ale Pinter powiedział, że w niektórych miejscach kraju powstały zaspy mierzące nawet 3 metry wysokości.

Trudności na drodze miał także rzecznik rządu Andras Giro-Szasz, któremu dotarcie do zamierzonego celu samochodem zajęło 15 godzin - od czwartkowego wieczora do piątku rano. - Było wykopywanie ze śniegu, wyciąganie wozu na linie, czekanie - powiedział rozgłośni Inforadio.hu. Jak dodał, kierowcy na drodze dzielili się jedzeniem i podwozili innych swoimi samochodami.

Przeciążony internet, siadają strony

O sytuacji na drogach Węgrzy próbują się informować w sieci internetowej, ale z powodu jej przeciążenia niektóre strony przestały działać. Na przykład w piątek rano padł popularny portal służący informowaniu kierowców Utinform i obecnie jego strona bardzo rzadko się ładuje, a jeśli już, to nie do końca. Bardzo nieregularnie działa też portal MAV przekazujący informacje o połączeniach kolejowych, a ponadto niektóre zamieszczone na nim dane są niezgodne z prawdą, np. z mapy połączeń w ogóle zniknęły niektóre składy.

Z powodu ataku zimy odwołano wszystkie państwowe uroczystości i opozycyjne demonstracje, które miały odbyć się dziś z okazji 165. rocznicy wybuchu powstania przeciwko Habsburgom. Rząd zaapelował do samorządów, partii i wszystkich organizacji, by "w trosce o integralność cielesną mieszkańców oraz w celu uniknięcia wypadków w miarę możliwości przenieśli uroczystości na teren zamknięty, a jeśli to niemożliwe, w ogóle je odwołali".

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • rekontra333

  Oceniono 2 razy 0

  Michnika chyba skreca jak czyta czolgi na ulicach Wegier. I to jego zurnalistka zadala mu taki cios. Straszne co oni z ty Adamem tam na Czerskiej wyprawiają.

 • tupkal

  Oceniono 2 razy 0

  Gazeta napisała: "czołgi wyjechał na ulice ubijać śnieg" ....... szacun! Rozumiem, że redaktorka (-r) informacji hołduje zasadzie "matura to bzdura".

 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy 0

  U nas w takiej sytuacji rudy matoł śmieje się z zasypanych frajerów a sam jedzie w dolomity na narty.

 • tiuryst

  Oceniono 2 razy 2

  kiepska ta zima coś zasp ne widać na tym filmie a może chcą drogi popsuć a potem kase wyciągnać na naprawę a moze tam są lepsi spece od gospodarki jak u nas najgorsze jak nad BALATON sie dostane

 • mar_bu

  0

  Nie wiem kto to komentuje ale naprawdę aż żal du.... ściska przejedź się jeden z drugim i dopiero piszcie te komentarze powiem że nie ma kraju który ogarnie te anomalia pogodowe i nie wiem jak by był przygotowany kursuję po europie i wiem jak to wygląda PL-CZ-SK-H-SLO-I. PL-D-NL-B-F-GB

 • liberau

  Oceniono 6 razy 4

  Następnym posunięciem Orbana, który jak widzimy wzoruje się gorliwie na towarzyszach radzieckich, będzie rzucenie sił lotniczych przeciwko chmurom deszczowym zakłócającym patriotyczne manifestacje ku czci Wodza i narodowej rewolucji. Brawo Generalissimus, załogi czołgów na froncie walki z zimą pozdrawiają swego Przywódcę! A biedni Węgrzy pewnie piją węgrzyna - bo co im zostało...

 • kkes

  Oceniono 5 razy -1

  Adaś, zabieraj swoich lewaków i na barykady bronić demokracji. Orban wyprowadził czołgi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje