Dwaj alpiniści, Polak i Irańczyk, zaginęli na Elbrusie

15.03.2013 15:46
Elbrus

Elbrus (fot. Wikimedia Commons/public domain)

Dwaj alpiniści, obywatele Polski i Iranu, sześć dni temu zaginęli na Elbrusie, w Kabardo-Bałkarii, w Rosji. W sobotę rano ratownicy przystąpią do ich poszukiwania - poinformowała agencja RIA-Nowosti. Z kolei według agencji Interfax już rozpoczęto ich poszukiwania. Sytuację utrudnia to, że alpiniści nie zgłosili swej wyprawy i nie wiadomo, gdzie tak naprawdę mogą być.
RIA-Nowosti powołała się na przedstawiciela Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych FR w Kabardo-Bałkarii Murata Ałażychowa. - W piątek o 15.30 czasu moskiewskiego (13.30 czasu polskiego) nasz dyżurny otrzymał wiadomość o zaginięciu na Elbrusie dwóch zagranicznych turystów - z Polski i Iranu - przekazał Ałażychow.

Urzędnik wyjaśnił, że informacja pochodzi od Ambasady RP w Moskwie, według której alpiniści zaginęli 9 marca. Dodał, że w sobotę na poszukiwanie zaginionych alpinistów wyruszy czterech ratowników wysokogórskich bazujących na Elbrusie.

Nie podali trasy

Interfax powołuje się na dyżurnego służb poszukiwawczo-ratowniczych na Elbrusie, według którego poszukiwania zaginionych już trwają. Ratownicy zamierzają przeczesać wszystkie możliwe kierunki wspinaczki alpinistów, w tym okolice Prijutu-11 i skał Pastuchowa. Źródło podkreśliło, że Polak i Irańczyk nie zarejestrowali swojego wyjścia i nie podali trasy.

Ambasada RP w Moskwie potwierdziła, że rzeczywiście zawiadomiła służby ratownicze Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych FR w Kabardo-Bałkarii o takim zdarzeniu. Przekazała też, że jest w stałym kontakcie z tymi służbami.

Zaniepokojona rodzina

Rzecznik polskiej ambasady Grzegorz Teleśnicki wyjaśnił, że o zaginięciu Polaka placówka dowiedziała się od jego rodziny, która zawiadomiła, iż nie zgłasza się on od 9 marca. Teleśnicki zaznaczył, że nie ma potwierdzenia, iż alpiniści wyruszyli w kierunku szczytu. Według TVP Info zaginiony Polak ma 23 lata.

Elbrus położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu. Liczy 5642 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem Rosji.

Zobacz także

Najnowsze informacje