Podczas prac budowlanych odkryto szkielety ofiar dżumy. Może być ich 50 tys.

15.03.2013 13:14
Podczas prac budowlanych londyńskiej kolejki odkryto szkielety ofiar dżumy. Może być ich 50 tys.

Podczas prac budowlanych londyńskiej kolejki odkryto szkielety ofiar dżumy. Może być ich 50 tys. (Fot. HANDOUT Reuters)

Podczas prac związanych z budową nowych połączeń kolejowych w centrum Londynu odkryto 13 szkieletów ofiar średniowiecznej epidemii dżumy. Leżały ułożone w dwóch rzędach, 2,5 metra pod ziemią w rejonie Farringdon - podała agencja Reutera. Zgodnie z zapisami historycznymi znajdował się tam cmentarz ofiar dżumy dymieniczej, na którym pochowano do 50 tys. osób.
- Wszystko wskazuje, że to część XIV-wiecznego cmentarza: głębokość grobów, rodzaj odkrytych wyrobów garncarskich, ułożenie szkieletów - powiedział Jay Carver, szef ekipy archeologów pracującej przy projekcie kolejowym. Naukowcy mają nadzieję, że badania odnalezionych szkieletów pozwolą ustalić kod DNA bakterii, które wywołały tamtą epidemię dżumy i potwierdzić datę pochówku zmarłych. - Przez najbliższe miesiące będziemy przeprowadzać testy, które potwierdzą przyczynę śmierci tych osób - powiedział Carver, cytowany przez serwis news.sky.com.

Odnalezienie szkieletów to drugie znaczące odkrycie archeologiczne w Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie. W zeszłym miesiącu pod parkingiem samochodowym w Leicester odnaleziono szczątki króla Ryszarda III, który zginął w bitwie w 1485 r.

Crossrail to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Europie, wart 16 miliardów funtów. Podczas związanych z nim prac odkryto już szkielety z ponad 300 pochówków w pobliżu szpitala psychiatrycznego Bedlam.

Epidemia "czarnej śmierci" wybuchła w Anglii w 1348 roku i zabiła ponad półtora miliona osób, czyli jedną trzecią mieszkańców. W całej Europie z jej powodu zmarło kilkadziesiąt milionów osób.

Zobacz także
Komentarze (18)
Podczas prac budowlanych odkryto szkielety ofiar dżumy. Może być ich 50 tys.
Zaloguj się
 • plorg

  Oceniono 42 razy 18

  "Naukowcy mają nadzieję, że badania odnalezionych szkieletów pozwolą ustalić kod DNA bakterii, które wywołały tamtą epidemię dżumy ..."

  ... i wykorzystać jako broń biologiczną przyszłości.

 • alfredxy

  Oceniono 19 razy 17

  a mówiłem żeby tej koniny nie .....

 • ksobier

  Oceniono 8 razy 8

  Ktos, cos gdzies uslyszal. Ze w zeszlym miesiacu pokazali film o odkryciu Ryszarda III nie znaczy, ze w zeszlym miesiacu go znalezli. Z tego co wiem to parking rozkopali pod koniec zeszlego roku i to w poszukiwaniu kosci Ryszarda III. Od dawna wiedzieli, ze tam prawdopodobnie sa, tylko wczesniej nie bylo badac DNA a potem nie bylo kasy.

 • dyzlav

  Oceniono 6 razy 4

  Jeszcze chwila i p...dolnie taki wirus, że wytrzebi pół ludzkości. Musi spełniać kilka warunków: być bardzo zakaźny, musi uaktywniać się dopiero po jakimś czasie, żeby można go było roznieść, i szybko po aktywacji zabijać. Np. Ebola zabija za szybko, i epidemia się nie rozprzestrzenia, poza tym w zimnym klimacie zdycha. Coś jednak niewątpliwie szybciutko zmutuje, i będą jaja.

 • art.usa

  Oceniono 3 razy 3

  Słusznie zauważyłeś

 • babciamarianna

  Oceniono 30 razy -2

  .

  Cholera mnie bierze jak czytam że odkopują dżumę ..... ciule jedne, macie chociaż na to szczepionkę ...

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje