W 13 lat w Polsce ubyło ok. 700 tys. katolików. A na świecie ich liczba rośnie

15.03.2013 12:10
W Polsce ubyło katolików, na świecie ich liczba wzrosła

W Polsce ubyło katolików, na świecie ich liczba wzrosła (fot. Zeit.de)

Na całym świecie przybywa katolików. Od 2000 r. w niektórych krajach ich liczba zwiększyła się o kilkadziesiąt proc. Spadła za to w niektórych krajach Europy. W tym w Polsce, gdzie z 34,6 mln. katolików (przy 38,3 mln ludności) ubyło 2 proc., czyli ok. 692 tys. ludzi - ukazuje grafika przygotowana przez "Die Zeit".
Tradycyjnie duży przyrost wyznawców Chrystusa uznających prymat Rzymu zanotowano w Ameryce Łacińskiej - ukazuje przygotowana przez "Zeit" grafika. W Ekwadorze, Kolumbii, Peru, Argentynie czy Boliwii, których społeczeństwa i tak są w 80-90 proc. katolickie, liczba katolików zwiększyła się o 5-20 proc.

Ale - zgodnie z raportem niemieckiej gazety - populacja chrześcijan wzrosła też w krajach, gdzie ich religia jest prześladowana - jak Chiny, gdzie 15-milionowa populacja katolików powiększyła się o 25 proc.

Azja i Afryka perspektywą Kościoła

Wiernych Kościoła rzymskokatolickiego przybyło też we wszystkich krajach azjatyckich, w których są obecni - w Malezji, na Filipinach, w Indonezji, Indiach czy Wietnamie. Jedyny kraj regionu, w którym liczba katolików spadła (o 11 proc.), to Pakistan, w którym w ostatnich latach dokonano na nich wielu ataków.

Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty notują też kraje Afryki Subsaharyjskiej: Kongo, Tanzania, Uganda, Burundi, Mozambik, ale także regionalne mocarstwa - Ghana, Kamerun i rozdarta religijnymi konfliktami Nigeria. Pustynią na katolickiej mapie świata pozostają arabskie kraje Afryki Północnej.

Ale już na Półwyspie Arabskim i na Bliskim Wschodzie sytuacja wygląda inaczej: w Arabii Saudyjskiej zanotowano od 2010 r. wzrost o 41 proc. Absolutny rekord dzierżą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przyrost wyznawców Chrystusa w ciągu ostatnich 10 lat wyniósł tam 177 proc. - czyli obecnie jest ich w tym kraju prawie półtora miliona.

W Polsce ubyło w 13 lat 692 tys. katolików

W zasadzie jedynym większym geograficznie obszarem, gdzie liczba katolików w ciągu ostatnich 10 lat spadła, jest Europa Północna i Środkowo-Wschodnia. W tym Polska, gdzie z 34,6 mln. katolików (przy 38,3 mln ludności) ubyło 2 proc., czyli około 692 tys. ludzi. Jedyne kraje tego regionu, gdzie katolików przybyło, to Słowacja i Ukraina.

O 7 proc. spadła liczba katolików w Niemczech, o 11 proc. w Czechach, o 12 proc. - w Holandii i w Rumunii. Przyrost liczby wiernych wyznania rzymskokatolickiego zanotowano za to we Włoszech, w Hiszpanii, w Portugalii i we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii oraz w niezmiennie katolickiej Irlandii.

Zobacz także
Komentarze (317)
Zaloguj się
 • sefuryzm

  0

  Fajnie, tylko dwie sprawy. Na jakich zrodlach oparto te wyliczenia? Czy to nie moze oznaczac ze po prostu znajduja sie poza granicami Polski (np.na Wyspach) ?

 • kocurko

  Oceniono 1 raz 1

  Ja nawet nie wiem jak "mój" proboszcz wygląda a skąd dopiero znać jego nazwisko :-))
  I niech już tak pozostanie

 • janusz_au

  Oceniono 1 raz 1

  JAk to przeciez kosciol katolicki jest niezwykle mocno, przesladowany w Polsced a mimo to ilosc wioernych nie wzrosla tylko spadla >cos tu nie gra

 • darekfordon

  Oceniono 1 raz 1

  katoli w polsce jest na poziomie 10 proc

 • szlajus

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli to znak, że w Polsce sytuacja gospodarcza się poprawia.

 • lares87

  Oceniono 2 razy 2

  Te dane są z du.py wzięte. Trzeba by porównać liczbę praktykujących katolików. W Hiszpanii to jest ok 20%, we Francji na pewno mniej.

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Taa... Perspektywa KK to np. Afryka :)) . A perspektywa w bardziej oświeconych okolicach, jak np. Europa = 0

 • micdep

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby tak jeszcze dodac 0 na koncu i pomnozyc przez ile tam to moze bym sie zgodzil ....ja tez kiedys nalezalem do tego stada (mysle ze dalej mnie tam wykazuja) ... ale moj obecny poglad jest odmienny od tych w czarnych sukniach ...

 • kryanka

  0

  2 procent czy 2 punkty procentowe?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje