W 13 lat w Polsce ubyło ok. 700 tys. katolików. A na świecie ich liczba rośnie

W Polsce ubyło katolików, na świecie ich liczba wzrosła

W Polsce ubyło katolików, na świecie ich liczba wzrosła (fot. Zeit.de)

Na całym świecie przybywa katolików. Od 2000 r. w niektórych krajach ich liczba zwiększyła się o kilkadziesiąt proc. Spadła za to w niektórych krajach Europy. W tym w Polsce, gdzie z 34,6 mln. katolików (przy 38,3 mln ludności) ubyło 2 proc., czyli ok. 692 tys. ludzi - ukazuje grafika przygotowana przez ?Die Zeit?.
Tradycyjnie duży przyrost wyznawców Chrystusa uznających prymat Rzymu zanotowano w Ameryce Łacińskiej - ukazuje przygotowana przez "Zeit" grafika. W Ekwadorze, Kolumbii, Peru, Argentynie czy Boliwii, których społeczeństwa i tak są w 80-90 proc. katolickie, liczba katolików zwiększyła się o 5-20 proc.

Ale - zgodnie z raportem niemieckiej gazety - populacja chrześcijan wzrosła też w krajach, gdzie ich religia jest prześladowana - jak Chiny, gdzie 15-milionowa populacja katolików powiększyła się o 25 proc.

Azja i Afryka perspektywą Kościoła

Wiernych Kościoła rzymskokatolickiego przybyło też we wszystkich krajach azjatyckich, w których są obecni - w Malezji, na Filipinach, w Indonezji, Indiach czy Wietnamie. Jedyny kraj regionu, w którym liczba katolików spadła (o 11 proc.), to Pakistan, w którym w ostatnich latach dokonano na nich wielu ataków.

Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty notują też kraje Afryki Subsaharyjskiej: Kongo, Tanzania, Uganda, Burundi, Mozambik, ale także regionalne mocarstwa - Ghana, Kamerun i rozdarta religijnymi konfliktami Nigeria. Pustynią na katolickiej mapie świata pozostają arabskie kraje Afryki Północnej.

Ale już na Półwyspie Arabskim i na Bliskim Wschodzie sytuacja wygląda inaczej: w Arabii Saudyjskiej zanotowano od 2010 r. wzrost o 41 proc. Absolutny rekord dzierżą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przyrost wyznawców Chrystusa w ciągu ostatnich 10 lat wyniósł tam 177 proc. - czyli obecnie jest ich w tym kraju prawie półtora miliona.

W Polsce ubyło w 13 lat 692 tys. katolików

W zasadzie jedynym większym geograficznie obszarem, gdzie liczba katolików w ciągu ostatnich 10 lat spadła, jest Europa Północna i Środkowo-Wschodnia. W tym Polska, gdzie z 34,6 mln. katolików (przy 38,3 mln ludności) ubyło 2 proc., czyli około 692 tys. ludzi. Jedyne kraje tego regionu, gdzie katolików przybyło, to Słowacja i Ukraina.

O 7 proc. spadła liczba katolików w Niemczech, o 11 proc. w Czechach, o 12 proc. - w Holandii i w Rumunii. Przyrost liczby wiernych wyznania rzymskokatolickiego zanotowano za to we Włoszech, w Hiszpanii, w Portugalii i we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii oraz w niezmiennie katolickiej Irlandii.

Zobacz także
 • Amalia Damonte opowiada o młodzieńczym uczuciu do Jorge Mario Bergoglio Ukochana papieża z dzieciństwa opowiada o ich niespełnionej miłości
 • Papież Franciszek I patrzy na wiernych zgromadzonych na Placu Św. Piotra 15 mln widzów oglądało pierwsze słowa nowego papieża
 • Nowy papież Jorge Mario Bergoglio, na zdjęciu jeszcze jako kardynał Nowy papież Franciszek. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Jorge Mario Bergoglio
Komentarze (317)
W 13 lat w Polsce ubyło ok. 700 tys. katolików. A na świecie ich liczba rośnie
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 713 razy 575

  "Kiedy przy­byli do nas mis­jo­narze, Af­ry­kanie mieli ziemię, a przy­bysze Bib­lię. Uczy­li nas, że pod­czas mod­litwy po­win­niśmy mieć oczy zam­knięte. Kiedy je ot­worzy­liśmy, mis­jo­narze mieli ziemię, a my Bib­lię. " - Jomo Kenyatta, Kenia.
  Europa też otwiera oczy...

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 531 razy 471

  Te 700 tys. to raczej pobożne życzenie, myślę że niepraktykujących a występujących tylko na papierze jest kilka razy więcej.

 • jerjar

  Oceniono 471 razy 413

  Jak się takich ewangelistów jak Głódź, Michalik i Rydzyk to jak ma rosnąć liczba katolików?

  Chociaż przyznaję, jechałem parę miesięcy temu w poranek niedzielny niedzielę samochodem i usłyszałem w radiu kazanie. Chciałem przełączyć, ale coś mnie zatrzymało. Wysłuchałem do końca, bo słowa były mądre, spokojne. Nikogo nie straszyły ani nie oskarżały. Zgodziłbym się z każdym. Pomyślałem: "zbyt pochopnie ich oceniłeś i się odwróciłeś". I wtedy spiker powiedział, że była transmisja z mszy protestanckiej.

 • jerzysm42

  Oceniono 375 razy 319

  Niech jeszcze policzą ilu z tych polskich katolików chodzi do kościoła i w ten kościół wierzy.
  To że udało im się ochrzcić niemowlę i wciągnąć je do swojej ewidencji wcale nie znaczy, że automatycznie stało się katolikiem.

 • c.t.k

  Oceniono 268 razy 216

  JP2,Konkordat,komisja majatkowa,przekrety Salezjanów,Sławoj Leszek Głódź,Stasiu Dziwisz,Rydzyk.Same ,ku...,nieszczęścia.Nic dziwnego,że odchodzą.

 • marek_nazarowski

  Oceniono 130 razy 106

  Ponad 34 miliony katolików w Polsce... Teraz rozumiem dlaczego powstaje aż tyle kościołów.

 • kongreszydowski

  Oceniono 112 razy 82

  Z przyjemnoscia stwierdzamy, ze w naturze nic nie ginie. Jednym ubywa innym przybywa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje