Tusk: ukaranie kibiców za obrazę premiera jest przykre. Będzie zmiana prawa

15.03.2013 11:42
Premier Donald Tusk powiedział, że ukaranie kibiców Jagiellonii Białystok grzywnami za obrażanie szefa rządu to "przykra sytuacja". Zapowiedział wniosek o nowelizację punktu Kodeksu karnego dotyczącego obrazy organów konstytucyjnych.
- Nigdy nie oczekiwałem jakiejkolwiek reakcji, gdy ludzie wypowiadają na mój temat pogląd - nawet tak radykalny jak ten kibicowski. Potrafię z tym żyć - powiedział Tusk dziennikarzom w Brukseli. Przyznał, że sytuacja jest "przykra". - Poszkodowani są zarówno ci, którzy płacą (grzywny), jak i ja jestem poszkodowany, bo istnieje jakieś domniemanie, że jestem zainteresowany tym, aby karać za to, że ktoś ma negatywny pogląd na mój temat jako premiera - dodał.

- Żeby przerwać tę także dla mnie głupią sytuację, już na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów przygotujemy wniosek o zmianę Kodeksu karnego w jednym punkcie w artykule 226, paragraf 3., który chroni organa konstytucyjne przed obrazą czy poniżaniem mocniej, niż chroni to Kodeks karny wobec każdego innego obywatela - zapowiedział Tusk. Dodał, że będzie apelował do Sejmu, aby zgodził się na wykreślenie tego punktu z Kodeksu karnego.

Kibice skandowali: "Donald, matole, twój rząd obalą kibole"

W czwartek Sąd Rejonowy w Białymstoku orzekł kary grzywny wobec 11 kibiców Jagiellonii Białystok, obwinionych m.in. o wznoszenie okrzyków obrażających premiera. Proces dotyczył demonstracji kibiców Jagiellonii Białystok z maja 2011 roku przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Trwała tam wtedy konferencja prasowa poświęcona sprawie zamknięcia białostockiego stadionu na meczach Jagiellonii. Wnioskowała o to policja.

Kiedy kibice poznali decyzję klubu o zamknięciu części trybun (zamknięcie części stadionu przez sam klub było kompromisem, wobec możliwej decyzji wojewody o zamknięciu całego obiektu), rozwinęli dwa duże transparenty: "Możecie zamykać nam stadiony, lecz nigdy nie zamkniecie nam ust" oraz "Zamknijcie jeszcze dyskoteki, galerie i szkoły, niech nie będzie niczego". Krzyczeli różne hasła, m.in. pod adresem premiera Tuska ("Donald, matole, twój rząd obalą kibole").

Policja zatrzymała wtedy 43 osoby, postawiono im zarzuty z Kodeksu wykroczeń. Karano je mandatami, które część osób przyjęła, ale część odwołała się od tych decyzji do sądu.

Zobacz także
Komentarze (170)
Tusk: ukaranie kibiców za obrazę premiera jest przykre. Będzie zmiana prawa
Zaloguj się
 • spock2

  Oceniono 146 razy 106

  Dobra Donald, trzymamy za słowo z tą zmianą prawa - ostatnio twój kumpel Bronek też zapowiadał że postara się wywalić ten komuszy paragraf przy okazji aferą z antykomorem, ale jak zwykle u nas na gadaniu się skończyło.

 • omnadren_polfa

  Oceniono 184 razy 86

  'DONALD MATOLE"---> ZBRODNIA
  STRONA INTERNETOWA ANTYKOMOR najazd ABW o 6.00---->ZBRODNIA

  Skopanie człowieka przez policjanta 11.11.11 niska szkodliwość czynu.

 • remo29

  Oceniono 107 razy 69

  Będzie, zrobimy, trzeba, należy, musimy. Ot, krótkie podsumowanie działania rządu.
  --
  parada karzełków

 • ai.p

  Oceniono 157 razy 39

  Nasze sądownictwo jest na pasku PO i wydają wyroki zgodnie z ich oczekiwaniami.Zresztą zawsze byli dyspozycyjni.

 • niechcemalemuszem1

  Oceniono 69 razy 37

  Jeśli Donek zapowiada że coś zrobi to na 100 % możemy być pewni, że tego nie zrobi.

 • folwark_polski

  Oceniono 134 razy 26

  Tusk: ukaranie kibiców za obrazę premiera jest przykre ale za to radosne, premier czuje sie mocarzem

 • jack20

  Oceniono 75 razy 21

  Ryzy znowu z choinki sie urwal.

 • omnadren_polfa

  Oceniono 68 razy 20

  Dopinguje każdemu prawemu człowiekowi,który zechce "zdymisjonować" ten 'rząd" tak żeby nie stratował już w następnych wyborach...w żadnych wyborach.

 • kazmierz111

  Oceniono 62 razy 12

  Donek ma racje po co karać niech wrzeszczą wazne aby platformie rosło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje