Tusk: ukaranie kibiców za obrazę premiera jest przykre. Będzie zmiana prawa

15.03.2013 11:42
Premier Donald Tusk powiedział, że ukaranie kibiców Jagiellonii Białystok grzywnami za obrażanie szefa rządu to "przykra sytuacja". Zapowiedział wniosek o nowelizację punktu Kodeksu karnego dotyczącego obrazy organów konstytucyjnych.
- Nigdy nie oczekiwałem jakiejkolwiek reakcji, gdy ludzie wypowiadają na mój temat pogląd - nawet tak radykalny jak ten kibicowski. Potrafię z tym żyć - powiedział Tusk dziennikarzom w Brukseli. Przyznał, że sytuacja jest "przykra". - Poszkodowani są zarówno ci, którzy płacą (grzywny), jak i ja jestem poszkodowany, bo istnieje jakieś domniemanie, że jestem zainteresowany tym, aby karać za to, że ktoś ma negatywny pogląd na mój temat jako premiera - dodał.

- Żeby przerwać tę także dla mnie głupią sytuację, już na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów przygotujemy wniosek o zmianę Kodeksu karnego w jednym punkcie w artykule 226, paragraf 3., który chroni organa konstytucyjne przed obrazą czy poniżaniem mocniej, niż chroni to Kodeks karny wobec każdego innego obywatela - zapowiedział Tusk. Dodał, że będzie apelował do Sejmu, aby zgodził się na wykreślenie tego punktu z Kodeksu karnego.

Kibice skandowali: "Donald, matole, twój rząd obalą kibole"

W czwartek Sąd Rejonowy w Białymstoku orzekł kary grzywny wobec 11 kibiców Jagiellonii Białystok, obwinionych m.in. o wznoszenie okrzyków obrażających premiera. Proces dotyczył demonstracji kibiców Jagiellonii Białystok z maja 2011 roku przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Trwała tam wtedy konferencja prasowa poświęcona sprawie zamknięcia białostockiego stadionu na meczach Jagiellonii. Wnioskowała o to policja.

Kiedy kibice poznali decyzję klubu o zamknięciu części trybun (zamknięcie części stadionu przez sam klub było kompromisem, wobec możliwej decyzji wojewody o zamknięciu całego obiektu), rozwinęli dwa duże transparenty: "Możecie zamykać nam stadiony, lecz nigdy nie zamkniecie nam ust" oraz "Zamknijcie jeszcze dyskoteki, galerie i szkoły, niech nie będzie niczego". Krzyczeli różne hasła, m.in. pod adresem premiera Tuska ("Donald, matole, twój rząd obalą kibole").

Policja zatrzymała wtedy 43 osoby, postawiono im zarzuty z Kodeksu wykroczeń. Karano je mandatami, które część osób przyjęła, ale część odwołała się od tych decyzji do sądu.

Zobacz także
Komentarze (170)
Zaloguj się
 • xxx-111

  Oceniono 1 raz 1

  W tym kraju, kibole wkrótce mogą się stać kolejną grupą społeczną z immunitetami.
  Kibolom premier współczuje, prezydent ubolewa, posłowie poręczają a sądy łaskawością niebywałą ich traktują.
  Czas zapisać się do jakiejś bandy.

 • skiper45

  Oceniono 1 raz 1

  Za mało dostali. Przecież "Donald, matole" to nie obraza tylko ujawnienie tajemnicy państwowej.

 • szulgus

  Oceniono 1 raz 1

  Stalin też współczuł, a "niezawisłe" sądownictwo radzieckie skazywało na gułag lub śmierć. Ta sama wodzowska retoryka, ten sam model ojca-patrona ojczyzny.
  Żałosny jesteś ryży wytrzeszczu i ta twoja banda sługusów w sądach.

 • ulebyk

  0

  Kto podniesie ręke na władze Tuskowa, temu władza (z pomocą sądów i Gazety Wyborczej) tą rękę odrąbie!
  A teraz jaśnie Donald jaki łaskawca, ojej. Jak lemingi i media ochoczo krzyczały o innym premierze, że kartofel to żadnemu śedziemu by do głowy nie przyszło skazywać za to. Wtedy krzyknąłby dyżurny komitet autorytetów Michnika, że "wolność słowa" itd.
  Policyjny bandyta kopie człowieka po głowie w biały dzień i też żadna kara go nie spotyka, policjanci katują ludzi na ulicach, komendach, wymuszają zeznania, straszą, grożą, szantażują...nic. Bandyci z ABWehry najeżdżają zbrojnymi bandami domy wskazanych przez lokalne komisariaty Wyborczej "myślozbrodniarzy"... tez ok. A tu grzywny bo ktoś "obraził" tą sprzedajną szumowinę, obecnego zarządce michnikowej III RP.

 • jakub-11111

  Oceniono 1 raz -1

  W ogóle nie zgadzam się z Premierem. Ponieważ banda debili, czy młodocianych faszyzujących bęcwałów w tej konkretnej sytuacji obrażała nie tylko Pana Tuska ale pośrednio również mnie. Po pierwsze dlatego, że ja na niego głosowałem, po drugie dlatego, że Premier RP reprezentuje również mnie jako członka tego narodu,po trzecie dlatego, że Premier Tusk nie ma prawa rezygnować z ochrony prawnej , która w tym przypadku nie jest wymyślona do niego osobiście, lecz ma służyć ochronie czci Polskich Władz.

 • bogda35

  0

  naprawde wszyscy uważacie że rzucanie dowolnych obelg pod adresem kogokolwiek powinno byc bezkarne ? Publiczne oskarżanie o popelnienie zbrodni czy gra- strzelanka do konkretnego człowieka sa dla was normalne ? a sami- czy tez nie żadacie dla siebie szacunku,jest wam to obojetne ?

 • and155

  0

  Tusk to jest głupi palant. Gdy dokładnie rok temu Ruch Palikota zaproponował wykreślenie z kodeksu karnego artykułu za obrazę konstytucyjnych organów to posłowie Platformy podczas debaty w sejmie byli przeciw.

 • plumgazeta

  0

  No to idź do kolegi niech ich ułaskawi.
  Pieprzysz, żeby pieprzyć.

 • soldadura104

  0

  Jak przyjedzie do Polski Papierz kiboli to Boniek musi na narodowym zorganizować mecz Polska-Argentyna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje