Prawie 30 proc. uczennic w RPA jest nosicielkami HIV

Co najmniej 28 proc. uczennic południowoafrykańskich szkół jest nosicielkami wirusa HIV - informuje minister zdrowia RPA Aaron Motsoaledi. Dla porównania: wśród chłopców współczynnik ten wynosi 4 proc. Rząd postanowił rozpocząć walkę ze zjawiskiem utrzymywania nastolatek w zamian za seks - informuje BBC.
Przyczyną tak wielkiego odsetka młodych kobiet zarażonych HIV w RPA jest fakt, że są one wykorzystywane seksualnie przez utrzymujących je starszych mężczyzn (tzw. sugar daddies). Taką informację opublikował szef południowoafrykańskiego resortu zdrowia.

Minister zaprezentował dramatyczne dane. Wynika z nich, że tylko w 2011 roku aż 94 tysiące uczennic zaszło w ciążę. Co najmniej 77 tysięcy z nich dokonało aborcji w państwowych placówkach - czytamy w serwisie Bbc.co.uk . Problem dotyczy m.in. dziewczynek w wieku 10-14 lat.

Aaron Motsoaledi powiedział, że tak wielka skala problemu HIV wśród uczennic "zniszczyła jego duszę". - To jasne, że nie młodzi chłopcy sypiają z tymi dziewczętami. To są starzy mężczyźni - stwierdził. Minister zapowiedział, że rząd podejmie kroki przeciwko zjawisku utrzymywania młodych kobiet w zamian za korzyści seksualne. - Musimy przeciwstawić się tym ludziom, ponieważ oni niszczą nasze dzieci - powiedział polityk.

"Sugar daddies niszczą życia"

Rząd RPA uruchomił program walki z HIV. W jego ramach prowadzona jest m.in. kampania społeczna piętnująca zjawisko "sugar daddies". Na ulicach miast pojawiły się billboardy z hasłem: "Starsi mężczyźni + młode dziewczęta = ciąże nastolatek i AIDS. Sugar daddies niszczą życia".

Problem rozprzestrzeniania się wirusa HIV w Republice Południowej Afryki jest bardzo poważny. Jego nosicielami jest aż 10 proc. populacji. Tylko w ubiegłym roku z powodu Aids zmarło tam ponad 260 tys. osób.

Więcej o:
Komentarze (91)
Prawie 30 proc. uczennic w RPA jest nosicielkami HIV
Zaloguj się
 • titta

  Oceniono 98 razy 86

  I co bilbordy maja pomoc? A moze jednak darmowe szkolnictwo i stypendja dla ubogich dziewczat zeby mialy wybor?

 • madrediez

  Oceniono 62 razy 56

  Są takie miejsca na świecie, gdzie uważa się, że skutecznym sposobem pozbycia się HIV jest uprawianie seksu z dziewicami.

  Oczywiście to czysty przypadek, że takie poglądy są popularne akurat na południu Afryki.

 • lukicuki44

  Oceniono 61 razy 45

  czy i w Polsce musimy bac sie slowa "czarny"? - przeciez mamy reprezentantow tej rasy w sejmie i na ulicach. To jeszcze jeden przedruk atrykulu tzw. "racial correct" albo "non-racial". Stad ani slowa, ze prawdopodobnie az 99% tych uczennic to czarne mieszkanki tego kraju. Niby nic a jaki falszywy obraz to wytwarza. I nie ma moj komentarz zadnych rasowych zabarwien - szkoda mi tak samo tych czarnych zniszczonych zyc jak dzieci bialych, majacych zgola inne, powazne problemy. Autor moglby troche tylko dalej poszperac w archiwach. Znam ten kraj bo mieszkalem tam przez ponad 12 lat a zawodowo bylem w Soweto czy Alexandrii pod Johannesburgiem co najmniej raz w miesiacu.

  A propos komentarza czesiu.wiesniak: za apartheidu byl AIDS tylko sie wtedy malo na ten temat wiedzialo, nie bylo statystyk i dane byly manipulowane przez rzad.

 • eyfa

  Oceniono 30 razy 26

  W 2012 r. południowoafrykańska policja odnotowała prawie 65 tys. gwałtów. Działacze praw człowieka uważają, że w rzeczywistości liczba ta może być nawet dziesięciokrotnie wyższa. Nie brakuje opinii, że do gwałtu dochodzi tu nie co kilka minut, ale co kilkadziesiąt sekund.

  Myślę że jednak większość tych dziewczyn nie musiała się wcale zgadzać na sex...

 • money.eu

  Oceniono 12 razy 12

  uczennice a co z mlodymi kobietami i iloscia gwaltow ????Bija swiatowe rekordy

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 10 razy 10

  Jak już chcecie z BBC tłumaczyć to ten tekst o HIV jest istotniejszy. Nie tam kampania billboardowa z RPA.
  www.bbc.co.uk/news/health-21783945

 • plpolak

  Oceniono 28 razy 6

  Gdyby były katoliczkami i nie uprawiały seksu aż do ślubu a mężowie byli katolikami i nie zdradzali to hivu by tam nie było.

 • hary221i

  Oceniono 14 razy 6

  to wina prezerwatyw. Gdyby nie one wszyscy byliby zdrowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX