Prawie 30 proc. uczennic w RPA jest nosicielkami HIV

15.03.2013 10:45
Rząd RPA chce walczyć ze zjawiskiem utrzymywania dziewcząt w zamian za korzyści seksualne. Ma zdjęciu minister zdrowia RPA Aaron Motsoaledi

Rząd RPA chce walczyć ze zjawiskiem utrzymywania dziewcząt w zamian za korzyści seksualne. Ma zdjęciu minister zdrowia RPA Aaron Motsoaledi (Fot. Chatham House/Creative Commons Attribution 2.0)

Co najmniej 28 proc. uczennic południowoafrykańskich szkół jest nosicielkami wirusa HIV - informuje minister zdrowia RPA Aaron Motsoaledi. Dla porównania: wśród chłopców współczynnik ten wynosi 4 proc. Rząd postanowił rozpocząć walkę ze zjawiskiem utrzymywania nastolatek w zamian za seks - informuje BBC.
Przyczyną tak wielkiego odsetka młodych kobiet zarażonych HIV w RPA jest fakt, że są one wykorzystywane seksualnie przez utrzymujących je starszych mężczyzn (tzw. sugar daddies). Taką informację opublikował szef południowoafrykańskiego resortu zdrowia.

Minister zaprezentował dramatyczne dane. Wynika z nich, że tylko w 2011 roku aż 94 tysiące uczennic zaszło w ciążę. Co najmniej 77 tysięcy z nich dokonało aborcji w państwowych placówkach - czytamy w serwisie Bbc.co.uk . Problem dotyczy m.in. dziewczynek w wieku 10-14 lat.

Aaron Motsoaledi powiedział, że tak wielka skala problemu HIV wśród uczennic "zniszczyła jego duszę". - To jasne, że nie młodzi chłopcy sypiają z tymi dziewczętami. To są starzy mężczyźni - stwierdził. Minister zapowiedział, że rząd podejmie kroki przeciwko zjawisku utrzymywania młodych kobiet w zamian za korzyści seksualne. - Musimy przeciwstawić się tym ludziom, ponieważ oni niszczą nasze dzieci - powiedział polityk.

"Sugar daddies niszczą życia"

Rząd RPA uruchomił program walki z HIV. W jego ramach prowadzona jest m.in. kampania społeczna piętnująca zjawisko "sugar daddies". Na ulicach miast pojawiły się billboardy z hasłem: "Starsi mężczyźni + młode dziewczęta = ciąże nastolatek i AIDS. Sugar daddies niszczą życia".

Problem rozprzestrzeniania się wirusa HIV w Republice Południowej Afryki jest bardzo poważny. Jego nosicielami jest aż 10 proc. populacji. Tylko w ubiegłym roku z powodu Aids zmarło tam ponad 260 tys. osób.

Komentarze (91)
Zaloguj się
 • flemming

  Oceniono 3 razy 1

  Czy nie można by im podesłać posłanki Pawłowicz, Niesiołowskiego, Gowina , Godsona, Żałka no i abp Głódzia. Daliby radę.

 • kerimil86

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe czy faktycznie są jakieś róznice między rasami a inteligencją czy też może tak się przypadkiem złożyło że afryka żyje w średniowieczu

 • pawelekok

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem czemu tak jest, ale na tym bożym świecie wszystko jest tak ustawione, że to co dobre jest albo zakazane, albo bardzo drogie, albo szkodzi.

 • pawelekok

  Oceniono 4 razy 4

  To przestroga dla tych, którzy na seksturystycznych wojażach chcieliby zaliczyć młodą Murzynkę.

 • ulebyk

  Oceniono 9 razy 5

  Komuszo-terrorystyczne bandziorstwo od Mandeli zafundowało temu krajowi pójście na dno: najwyższy wskaźnik przestępczości, epidemia AIDS, choroby, ubóstwo, ludobójstwo białych (liczone w tysiącach ofiary bestialskich mordów na farmach) ale on dalej jest "madibą" dla "postępowców". Tutaj krótki tekst na temat tego bandziora: answ.wordpress.com/artykuly/nelson-mandela-autorytet/

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy 2

  Może jakiś proces przed trybunałem międzynarodowym rządu RPA.
  Miliardowe odszkodowania.
  Tylko na nieuzasadniony atak na kościół was stać.

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy 2

  Ciemna dzicz.

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli wymienię kraj przewyższający RPA w tej konkurencji, to znowu przykleją mi łatkę ....foba.

 • 7rybek

  Oceniono 2 razy 0

  Starsi faceci mogą być bardzo ekscytujący dla młodych dziewczyn. Tak było w historii i jest teraz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje