Tusk: Poruszę na szczycie UE sprawę wraku tupolewa

15.03.2013 10:02
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk poinformował w Brukseli, że podczas dyskusji szczytu UE na temat Rosji poruszy m.in. sprawę śledztwa smoleńskiego i wraku tupolewa. Relacje z Rosją są tematem dyskusji europejskich przywódców w drugim dniu szczytu UE.
- Podczas przeglądu spraw rosyjskich będę oczywiście także mówił o tym polskim specyficznym problemie, jakim jest kwestia śledztwa smoleńskiego i sposoby postępowania Rosji, które są nie do zaakceptowania, szczególnie jeśli chodzi o przedłużającą się kwestię wraku samolotu - powiedział premier dziennikarzom.

Dodał jednak, że nie ma wobec UE oczekiwań w tej sprawie. - Zdajemy sobie sprawę, że europejska opina w tej kwestii nie będzie mieć kluczowego wpływu na zachowanie Rosji - podkreślił premier.

"Stanowisko Unii musi być "klarowne i jednoznaczne"

Jego zdaniem w stosunkach UE-Rosja są dwa obszary, w których stanowisko Unii musi być "klarowne i jednoznaczne". - Gdy rozmawiamy o relacjach energetycznych, Unia musi być pryncypialna - powiedział Tusk. Jego zdaniem UE musi konsekwentnie bronić uzgodnionej zasady, dotyczącej konieczności rozdzielenia przesyłu i produkcji gazu, "aby rosyjskie monopole nie zagrażały wolnemu rynkowi w Europie".

- W trudnych rozmowach z Rosją, która chciałaby jednak rozmaitych wyłączeń z ogólnych zasad - wyłączeń oczywiście na swoją korzyść - Unia Europejska powinna być bardzo stanowcza i konsekwentna. Nie chodzi o to, by napinać relacje z Rosją, ale aby bronić europejskich interesów i zasad wolnego handlu - wskazał premier.

Według niego Polska podkreśla także na forum UE "ciekawe efekty" liberalizacji przepisów wizowych z Rosją na podstawie obowiązującej od połowy zeszłego roku umowy o małym ruchu granicznym pomiędzy obwodem kaliningradzkim a województwami pomorskim i warmińsko-mazurskim.

- Mogę z czystym sumieniem podkreślić, że w sprawach wizowych Europa z Rosją powinna rozmawiać językiem współpracy, a nie konfrontacji, nieufności i niechęci - powiedział Tusk. Tusk ocenił, że o ile państwo rosyjskie nie przestrzega wszystkich standardów w sferze demokracji i praw człowieka, "to relacje między ludźmi, regionami, niektórymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi są tym, co warto pielęgnować".

"Polska to jest kłopot"?

Rano premier odniósł się też do czwartkowej wypowiedzi szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Schulz oświadczył na konferencji prasowej, że polski premier wcale nie mówił mu, że jest optymistą w sprawie nowego budżetu Unii.

Według premiera w czwartek doszło jedynie do zdawkowej wymiany zdań pomiędzy nim a szefem PE, w której Schulz miał jedynie stwierdzić, że "Polska to jest kłopot". Zdaniem Tuska kłopotem z punktu widzenia Schulza - ale nie Polski - może być to, że polscy eurodeputowani nie poparli w środę rezolucji PE, odrzucającej porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu Unii, które jest korzystne dla Polski.

- Wszyscy jesteśmy optymistami i Martin Schulz też jest. Z punktu widzenia liderów parlamentu próba solidarnego postawienia się całego PE wobec Rady Europejskiej jest także kwestią zrozumiałych aspiracji parlamentu - ocenił Tusk.

Aby uzgodniony w lutym przez przywódców Unii nowy wieloletni budżet wszedł w życie, potrzebna jest zgoda PE. Jednak w środę europarlament przyjął rezolucję, w której wstępnie odrzuca budżet i stawia rządom warunki, na jakich gotów będzie go zatwierdzić.

Zobacz także
Komentarze (70)
Tusk: Poruszę na szczycie UE sprawę wraku tupolewa
Zaloguj się
 • v_kolumna_v

  Oceniono 78 razy 42

  Cha, cha, cha...
  Mamo, a tata mi zabrał zabawkę i nie chce oddać! Oto cały nasz dzielny przywódca "zielonej wyspy" w swojej prawdziwej postaci. Wstydu człowiek nawet nie ma.

 • xtalatx

  Oceniono 25 razy 11

  Ja nic nie mogę, jestem tylko premierem ;-)

 • pawel-londyn

  Oceniono 16 razy 10

  1.Patrzac na szybkosc myslenia, po paru latach zajarzyl, ze stosunki nie sa dobre i ruscy robia nas w konia.
  2. Patrzac na zdecydowane i jakze szybkie podejscie do tematu i dzialnie w koncu WIERZE, ZE BEDZIEMY MIELI "ZIELONA WYSPE" I PRACE DLA POLAKOW Z EMIGRACJI. tylko szkopul, ze pewniew 3000-nym.

 • pierwszy_leming

  Oceniono 72 razy 10

  Człowieku, nikt ci już nie wierzy. Odejdź razem z zimą. Tak samo jak jej mamy dość ciebie

 • tylk0p0

  Oceniono 46 razy 10

  Dziękujemy Ci o najjaśniejszy. Tylko nie za mocno, żeby Pana Putina nie zirytować.

 • burekaszubski

  Oceniono 43 razy 9

  daj spokoj, oddales sledztwo w rece rosja,n to teraz ruki po szwam i molcziat

 • akodo78

  Oceniono 8 razy 8

  Czy Donald oszalał?
  jeszcze niedawno słyszałem że przecież stosunki z Rosją są co najmniej poprawne! A Rosjanie to nasi przyjaciele i są niezwykle pomocni w wyjaśnianiu katastrofy!

  kto tu kłamie?

 • stanid

  Oceniono 12 razy 6

  Niech On sie wreszcie przestanie blaznic.

 • dryl1

  Oceniono 8 razy 6

  Spokojnie , spokojnie. Zima się skończy i będzie można kopać gałę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje