Boeing: Dreamlinery są "całkowicie bezpieczne". Wkrótce wystartują

15.03.2013 06:15
LOT-owski samolot Boeing 787 Dreamliner na Lotnisku Chopina

LOT-owski samolot Boeing 787 Dreamliner na Lotnisku Chopina (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Przedstawiciele amerykańskiego koncernu Boeing Co. zapewniali w Tokio, że samoloty 787 Dreamliner są "całkowicie bezpieczne", nie ma zagrożenia zapalenia się akumulatorów. Za kilka tygodni maszyny mają znów wystartować.
- Wznowienie lotów pasażerskich jest bardziej kwestią tygodni niż miesięcy - oświadczył na konferencji prasowej w Tokio prezes i dyrektor generalny Boeing Co. Ray Conner. - Boeing 787 dreamliner jest samolotem całkowicie bezpiecznym - ocenił wiceprezes koncernu i główny inżynier programu 787 Mike Sinnett, prezentując rozwiązania problemów z akumulatorami w tych maszynach; usterki te spowodowały ich uziemienie od połowy stycznia.

- Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem - wielokrotnie zapewniał Sinnett, przedstawiając różne zmiany techniczne dla akumulatorów, które powodowały problemy dreamlinerów w USA, a następnie w Japonii. Koncern poinformował, że bez przerwy pracuje nad modyfikacjami akumulatorów litowo-jonowych. Oszacowano, że nowe akumulatory mogą być gotowe w nieodległym czasie.

Samoloty będą bezpieczne, nawet gdy dojdzie do usterki

Sinnett poinformował, że nowe akumulatory zaprojektowano w taki sposób, by zapobiec ich zapaleniu się bądź przegrzaniu. Nawet w przypadku niespodziewanej usterki akumulatora, samolot będzie bezpieczny - zapewnił.

Plan przeprojektowania wadliwych akumulatorów litowo-jonowych w dreamlinerach zatwierdził we wtorek amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA). Chodzi m.in. o przeprojektowania elementów akumulatorów, co ma pozwolić na uniknięcie spięć, a także zaopatrzenie ich w lepszą izolację i dodatkowy system wentylacji.

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo w połowie stycznia. Nie latają również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • grzesiu.k

  0

  Bardzo mi się podoba to wzięcie w cudzysłów określenia całkowicie bezpieczne.

 • tytanowa_mrowka

  0

  Ja bym wsadził paluszki-akumulatorki AAA zamiast tych baterii. Mam ich w pytę w empetrójce, budziku czy dyktafonie i żaden się nie zapalił - zero problemów.
  I ładowarki chińskie do tych paluszków są niedrogie.

 • rezun-one

  Oceniono 4 razy -2

  Dajcie mu testowo wylądować w Smoleńsku.
  Niech dowodzi Macierewicz, nasz największy ekspert lotniczy.

 • turpin

  Oceniono 19 razy 11

  A wylądują?

 • szymek_50

  Oceniono 2 razy 0

  Całkowicie bardzo, czy trochę bardziej całkowicie?
  Tak czy owak, to i tak obiecująca prognoza, która nasz LOT i jego pasażerów ucieszy zapewne.

 • zs27000

  Oceniono 1 raz 1

  Mój poprzedni post jest odpowiedzią na post @traxforma - bez tego kontekstu jest on nieco pozbawiony sensu:)

 • jack20

  Oceniono 43 razy 9

  Tylko polskie glupki zakupily taka duza ilosc niesprawdzonego prototypu. Ile kasy za to wzieli ??

 • zs27000

  Oceniono 3 razy 1

  Reklamowano... W przypadku samochodów regułą niestety jest że modele wprowadzane do produkcji są niestety pełne błędów i w ciągu pierwszego roku wprowadzane są poprawki. Nie znam auta którego by to nie dotyczyło. Chcesz jeździć w spokoju? Nigdy nie kupuj auta w ciągu pierwszego roku jego produkcji.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 26 razy 12

  balony w górę! szampan! konfetti! boeing wyprodukował samolot, który lata! ogłosić dzień wolny od pracy, zorganizować parady. a pani prezes boeinga na europę wsch. i centralną, pani bochniarz henryce dać premię i order! chyba się ida wykręcić od odszkodowań dla głupich nabywców z nie-LOTu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje