Boeing: Dreamlinery są "całkowicie bezpieczne". Wkrótce wystartują

15.03.2013 06:15
LOT-owski samolot Boeing 787 Dreamliner na Lotnisku Chopina

LOT-owski samolot Boeing 787 Dreamliner na Lotnisku Chopina (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Przedstawiciele amerykańskiego koncernu Boeing Co. zapewniali w Tokio, że samoloty 787 Dreamliner są "całkowicie bezpieczne", nie ma zagrożenia zapalenia się akumulatorów. Za kilka tygodni maszyny mają znów wystartować.
- Wznowienie lotów pasażerskich jest bardziej kwestią tygodni niż miesięcy - oświadczył na konferencji prasowej w Tokio prezes i dyrektor generalny Boeing Co. Ray Conner. - Boeing 787 dreamliner jest samolotem całkowicie bezpiecznym - ocenił wiceprezes koncernu i główny inżynier programu 787 Mike Sinnett, prezentując rozwiązania problemów z akumulatorami w tych maszynach; usterki te spowodowały ich uziemienie od połowy stycznia.

- Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem - wielokrotnie zapewniał Sinnett, przedstawiając różne zmiany techniczne dla akumulatorów, które powodowały problemy dreamlinerów w USA, a następnie w Japonii. Koncern poinformował, że bez przerwy pracuje nad modyfikacjami akumulatorów litowo-jonowych. Oszacowano, że nowe akumulatory mogą być gotowe w nieodległym czasie.

Samoloty będą bezpieczne, nawet gdy dojdzie do usterki

Sinnett poinformował, że nowe akumulatory zaprojektowano w taki sposób, by zapobiec ich zapaleniu się bądź przegrzaniu. Nawet w przypadku niespodziewanej usterki akumulatora, samolot będzie bezpieczny - zapewnił.

Plan przeprojektowania wadliwych akumulatorów litowo-jonowych w dreamlinerach zatwierdził we wtorek amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA). Chodzi m.in. o przeprojektowania elementów akumulatorów, co ma pozwolić na uniknięcie spięć, a także zaopatrzenie ich w lepszą izolację i dodatkowy system wentylacji.

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo w połowie stycznia. Nie latają również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Zobacz także
Komentarze (24)
Boeing: Dreamlinery są "całkowicie bezpieczne". Wkrótce wystartują
Zaloguj się
 • adam.2x

  Oceniono 35 razy 19

  Za jakes $1000-1500 (ty placisz) i ty mozesz zostac pasazerem doswiadczalym Boeinga. Co za okazja !!!

 • siekier35

  Oceniono 29 razy 19

  jeśli któryś spadnie to po boeinigu....

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 26 razy 12

  balony w górę! szampan! konfetti! boeing wyprodukował samolot, który lata! ogłosić dzień wolny od pracy, zorganizować parady. a pani prezes boeinga na europę wsch. i centralną, pani bochniarz henryce dać premię i order! chyba się ida wykręcić od odszkodowań dla głupich nabywców z nie-LOTu.

 • turpin

  Oceniono 19 razy 11

  A wylądują?

 • jack20

  Oceniono 43 razy 9

  Tylko polskie glupki zakupily taka duza ilosc niesprawdzonego prototypu. Ile kasy za to wzieli ??

 • single_malt

  Oceniono 16 razy 8

  Oszacowano, że nowe akumulatory mogą być gotowe w nieodległym czasie..

  ja oszacowalem ze to oszacowanie jest nieprecyzyjne poniewaz nie akulmulatory lecz takze konstrukcja wszystkich samolotow ulega zmianie i nie da sie tego wykonac ani uzyskac atestow w kilka tygodni.

 • hotin

  Oceniono 20 razy 6

  Za to Prezes PLL LOT uziemił polskie Dreamlinery do pażdziernika, by potem sprzedać LOT za złotówkę jako bankruta!

 • zs27000

  Oceniono 1 raz 1

  Mój poprzedni post jest odpowiedzią na post @traxforma - bez tego kontekstu jest on nieco pozbawiony sensu:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje