Fałszowanie danych technicznych, szkolne błędy i kłamstwa zarzuca ekspertom Macierewicza "Przegląd Lotniczy"

Miesięcznik ujawnia też nadużycia doradców Macierewicza m.in. pokazujących zdjęcie tupolewa, który w Kirgistanie wylądował "na plecach", a pasażerowie przeżyli. Naprawdę samolot nie lądował na grzbiecie, lecz wywrócił się już na ziemi po odłamaniu skrzydła utraconego przy awaryjnym lądowaniu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
"Przegląd" w artykule pt. "Anatomia kłamstwa" przeanalizował twierdzenia doradców posła PiS, z których żaden nie jest specjalistą od badania wypadków lotniczych. Tekst zaczyna się od analizy wypowiedzi dr. Wacława Berczyńskiego z Kanady dowodzącego, że samolot, który utracił część skrzydła, jest zdolny do stabilnego lotu, a jego kadłub może bez szkody dla pasażerów wytrzymać zderzenie z ziemią. Okazuje się, że w kwestii sterowności bez fragmentu skrzydła Berczyński podaje dane o wytrzymałości płatu na tzw. podmuch niesymetryczny, a nie o tym, jak maszyna zachowuje się po utracie tak istotnej części.

Jeszcze większym nadużyciem jest teza Berczyńskiego o rzekomej odporności foteli pasażerskich na upadek. Kanadyjski naukowiec twierdzi, że są one projektowane tak, by umożliwiały przeżycie pasażerowi przy upadku z prędkością 120 km/godz. Naprawdę parametr ten wynosi ok. 38 km/godz. I najważniejsze wyliczenia odnoszą się do sytuacji, gdy samolot próbuje awaryjnego lądowania i wyhamowuje. Tymczasem tupolew chwilę przed upadkiem usiłował się wzbić i jego prędkość wynosiła 260 km/godz.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Janina Paradowska Szef MON znowu przeprasza za "raport Macierewicza". Paradowska: "Może Macierewicz powinien za to zapłacić?"
 • Władysław Frasyniuk Frasyniuk: Kiedy Macierewicz pluje na naszą historię, przypomina mi się jego artykuł...
Komentarze (70)
Fałszowanie danych technicznych, szkolne błędy i kłamstwa zarzuca ekspertom Macierewicza "Przegląd Lotniczy"
Zaloguj się
 • pbru

  Oceniono 129 razy 93

  Proponuje temu " ekspertowi" wbicie sie w fotel i wykatapultowanie bez trzymanki z szybkoscia, podana przez niego 120 km na godzine. Skoro twierdzi, ze moze przezyc...

  To samo proponuje reszcie PISU.

 • jerjar

  Oceniono 102 razy 76

  Biblia też jest pełna różnych niekonsekwencji, sprzeczności i oczywistych błędów, ale przecież 2,5 mld ludzi w nią wierzy, bo nie traktuje jej przesłania ściśle, lecz alegorycznie.

  Podobnie jest z nauką objawiona przez tych apostołów religii macierewiczowskiej – profesorów od betonu, rozłupywania fistaszkow i rwy kulszowej.

  Niegodne jest doszukiwanie się w ich wywodach logiki, a nawet wiedzy, bo liczy się esencja:

  Były wybuchy trzy, a nawet cztery, bo był spisek, a nawet dwa.

 • albacor

  Oceniono 90 razy 64

  Może ktoś zacznie korygować wreszcie te idiotyzmy Maciory i jego "ekspertów".

 • fakiba

  Oceniono 77 razy 61

  Dla Macierewicza z zespołem i jego "ekspertów" ważne jest tylko jedno żeby wyniki ich badań zgadzały się z majakami i urojeniami przewodniczącego

 • chi_neng1

  Oceniono 75 razy 57

  "Zespol Macierewicza" charakteryzuje sie tym, ze jest "nie do zdarcia" i nikt nigdy go nie przekona, ze "biale jest biale a czarne jest czarne".

 • winnie11

  Oceniono 51 razy 39

  "Doradcy" tacy sami "eksperci" jak caly Piss

 • a.k.traper

  Oceniono 46 razy 30

  Osiągnięciem tzw. zespołu jest pisanie przez media o tych bredniach, ich jedyna motywacją jest pozyskanie wyborców i dalsze beztroskie życie.
  Prawda o katastrofie jest bolesna i najzwyczajniejsza w świecie: "zwycięstwo idei nad zdrowym rozsądkiem"

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 13

  Jeśli wyniki "badan ekspertów" Macierewicza komuś nie odpowiadają i są niezgodne z prawdą to dla nich żaden problem najważniejsze że prezes zadowolony a ciemny lud to kupuje

 • swawolny_dyzio

  Oceniono 21 razy 11

  Chyba redaktorzy z "Przeglądu lotniczego" nie liczą na to że ich rewelacje, sprzeczne z pisowskim mainstreamem nagle dotrą do tego ograniczonego intelektualnie środowiska? Właśnie 95% kmiotów od zamachu dowiedziało się o istnieniu takiej pozycji na rynku wydawniczym jak "Przegląd lotniczy". Oni do tej pory swoją wiedzę czerpali z tak fachowych źródeł jak Fakt i GPC.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje