KE zbada zmiany w konstytucji Węgier pod kątem art. 7 traktatu o UE

14.03.2013 21:59
Szef PE Martin Schulz i premier Węgier Viktor Orban w Brukseli

Szef PE Martin Schulz i premier Węgier Viktor Orban w Brukseli (Fot. YVES HERMAN REUTERS)

KE zbada zgodność zmian w węgierskiej konstytucji ze standardami europejskimi. Nie jest jednak przesądzone, czy wobec Budapesztu zostanie wszczęta procedura prowadząca do kar. Jak wskazał szef PE, trudno udowodnić niezgodność z wartościami europejskimi.
- UE musi precyzyjne sprawdzić, czy ramy konstytucyjne w kraju członkowskim naprawdę naruszają wspólne standardy i zasady europejskie. To jest ekstremalnie trudne - powiedział w czwartek na konferencji prasowej po rozpoczęciu szczytu UE w Brukseli szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Na razie nie ma dowodów na łamanie demokracji

Jego zdaniem na razie nie ma wystarczających dowodów, że Węgry łamią zapisane w traktatach UE wartości dotyczące państwa prawa czy demokracji. Jak mówił, bardzo łatwo powiedzieć, że coś jest niezgodne ze standardami europejskimi, ale trudniej to udowodnić. - Jeśli oskarży się kraj członkowski, że nie przestrzega standardów, i nie ma się stuprocentowych dowodów, ten kraj może zarzucić formułowanie bezpodstawnych twierdzeń. Dlatego radzę, byśmy nie działali, dopóki nie będziemy mieli dowodów - powiedział Schulz.

Szef PE relacjonował, że na szczycie UE szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zapowiedział, że Komisja zbada zgodność zmian w węgierskiej konstytucji ze standardami europejskimi. - Sądzę, że obaj, zarówno ja, jak i mój kolega Barroso, jasno stwierdziliśmy, że mamy wątpliwości (w tej sprawie) - oświadczył Schulz.

Art. 7

Tłumaczył, że czeka na analizę z KE w sprawie zmian w węgierskiej konstytucji. - Jeśli się okaże, że są dowody na łamanie zasad europejskich przez Budapeszt, będziemy musieli porozmawiać na temat artykułu siódmego traktatu o UE - dodał Schulz.

Zapis ten mówi, że na wniosek jednej trzeciej państw członkowskich PE lub KE, Rada UE większością czterech piątych swych członków może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie traktatowych wartości, np. wolności lub demokracji. W wyniku tej procedury kraj UE może być zawieszony w niektórych prawach, np. w głosowaniu w Radzie UE.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu UE zmian w konstytucji swojego kraju bronił premier Węgier Viktor Orban. Przekonywał, że Węgry trzymają się zasad europejskich i nie ma żadnych dowodów, że modyfikacje ustawy zasadniczej naruszają wartości zapisane w traktatach unijnych.

Zobacz także
Komentarze (23)
KE zbada zmiany w konstytucji Węgier pod kątem art. 7 traktatu o UE
Zaloguj się
 • sb_slav

  Oceniono 108 razy 26

  I to jest wolność w ramach eurokołchozu:) Nie dało się się zniszczyć Węgrów ekonomicznie, a mało brakowało. To przyjęto strategię zrobienia z Węgier europejskiego reżimu i izolacji politycznej.

  Trzymajcie się Węgrzy!

  Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát!

 • hotin

  Oceniono 93 razy 25

  Bratankowie! Jesteśmy z Wami!

 • sluziniec

  Oceniono 29 razy 21

  Widziałem! Na początku było "pod kontem art. 7"! :)

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 57 razy 13

  Nasi prawicowcy dostają orgazmu na widok Orbana, ale załóżmy na chwilę że takie zmiany jakie wprowadza Orban wprowadziłby Tusk - wrzask prawicowych "niezależnych" publicystów, że to dyktatura, faszyzm i w ogóle Sodoma i Gomora niósł by się jak Europa długa i szeroka. Janke pierwszy doniósłby do Trybunału w Strasburgu. Usiłuję nie umrzeć ze śmiechu gdy czytam ich czołobitne felietony - oni nic, absolutnie nic nie kapują.

 • nie-tak

  Oceniono 36 razy 10

  Unia Europejska sie sypie, w kazdym zachodnim panstwie formuje sie szeroki front z wielkim poparciem spoleczenstwa przeciw Euro i Unii, Wegry ida sladami zachodniej opozycji przeciw Unii i dyktaturze z Brukseli i Strasburga, Schllz i inni unijnii dyktatorzy moga Wegrom jak powiedzial Kobuszewski skoczyc, a gdzie domyslcie sie sami.
  Dla przypomnienia prawdziwy skecz, nie taki jak tych idiotow z slowem w tytule dla doroslych
  www.youtube.com/watch?v=z4dMWaI6MBY

 • supertlumacz

  Oceniono 22 razy 6

  Jestem zawiedziony. Spodziewalem się opublikowania daty zmasowanego bombardowania Węgier w obronie prawa i demokracji , a tu jakieś delikatne dyplomatyczne sformułowania SPRZECZNE z Waszą ostatnią wiadomością na temat Węgier, której fragmenty pozwolę sobie ZŁOŚLIWIE zacytować:
  ...................
  We wspólnym komunikacie szefowie KE i RE, Jose Barroso i Thorbjoern Jagland, wyrażają ubolewanie, że eksperci z RE i KE nie mieli możliwości, by przedyskutować i wyjaśnić szczegółowo treść poprawek przed ich przyjęciem przez węgierski parlament.
  W ich ocenie poprawki "budzą zaniepokojenie, jeśli chodzi o zasadę rządów prawa, przepisy Unii Europejskiej i standardy Rady Europy". Zapowiadają, że komisja wenecka Rady Europy i KE przeprowadzą szczegółową ocenę poprawek.
  Szefowie KE i RE oczekują od władz w Budapeszcie, że będą się one angażować w bezpośrednie kontakty z instytucjami europejskimi "w celu odniesienia się do wszelkich podnoszonych obaw, dotyczących zgodności poprawek z zasadami europejskimi i przepisami UE".
  Węgierski parlament uchwalił w poniedziałek zmiany w konstytucji, przeciwko którym protestowały m.in. UE i USA. Kontrowersyjne zmiany dotyczą wielu dziedzin życia społecznego i politycznego, m.in. przewidują zdefiniowanie małżeństwa wyłącznie jako związku kobiety i mężczyzny. Parlament ma też otrzymać prawo decydowania, które organizacje wyznaniowe zostaną przez państwo węgierskie uznane jako Kościoły. Nowelizacja zakazuje również prowadzenia kampanii przedwyborczej w mediach komercyjnych.
  Na kilka godzin przed głosowaniem rzeczniczka Komisji Europejskiej zapowiedziała, że w razie konieczności użyte zostaną wszelkie środki, aby na Węgrzech przestrzegane były rządy prawa.
  ............................................................................
  Tamta wiadomość została opuublikowana o godzinie 0645 aby zapeewnić jej maksymalną oglądalność. I rzeczywiście, było ponad 600 komentarzy.

  Czy komentowana przeze mnie teraz wiadomość zniknie do rana czy zostanie przykryta wieloma innymi?
  A ta anonimowa rzeczniczka UE formułująca groźby to asystentka asystentki Pani która ma zastępstwo w związku z planem urlopów miacierzyńskich?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 17 razy 3

  @ nie-tak

  To moze, zamiast prawic komunaly i uzywac pustych slow powiesz mi konkretnie w jakich to krajach Zachodu mamy 'silna opozycje przeciwko dyktaturze Brukseli' i na czym niby ow domniemany opor ma polegac, bo cos mi sie wydaje, ze zamiast czytac prase Zachodu, to ty o tym Zachodzie jedynie sobie snisz. A kuku!

 • zfd3

  Oceniono 1 raz 1

  może politycy unijni zajmą się

  zmiejszeniem kosztów utrzymania tego aparatu,

  przestępczymi powiązaniami tego aparatu i tzw euro posłów

  czyli redakcja zapisów prawa w zamian za daniny

  przerwaniem okradania obywateli UNII przez i ich państw przez systemy bankowe

  itd itd

 • turpin

  Oceniono 3 razy -1

  No cóż, _każdy_ traktat i _każdy_ nawet najbardziej dobrowolny związek państw w jakimś stopniu ograniczają suwerenność sygnatariuszy - na tym dokładnie polega ich istota.

  Nikt Bratanków w Unii na siłę nie trzyma. Palisz w klubie dla niepalących - opuść klub, zamiast narzekać na regulamin. Dał nam przykład Łukaszenko, jak zarządzać mamy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje