Modlin domaga się od Erbudu 5 mln zł. "I ta kwota będzie rosnąć"

14.03.2013 20:40
Naprawa uszkodzonego pasa startowego w Modlinie

Naprawa uszkodzonego pasa startowego w Modlinie (Fot. Lotnisko Warszawa/Modlin)

Około 5 milionów złotych domagają się od firmy Erbud władze lotniska w Modlinie - poinformowała dziś doradca zarządu lotniska w Modlinie Edyta Mikołajczyk. Pieniądze te mają pokryć straty, które port lotniczy poniósł w czasie, gdy był nieczynny.
- Do Erbudu została wysłana nota na kwotę około 5 mln zł. Odpowiada ona dochodom, jakie lotnisko uzyskałoby, obsługując linie lotnicze tylko w styczniu - powiedziała Mikołajczyk. Wyjaśniła, że za kolejne miesiące przestoju będą wyliczane dalsze kwoty i następne noty będą wysyłane do Erbudu.

W poniedziałek lotnisko poinformowało, że Erbud rozpoczął naprawę pasa startowego na lotnisku w Modlinie. Zgodnie z harmonogramem prace mają zakończyć się do końca maja. Port poinformował, że plac budowy został odebrany przez generalnego wykonawcę w ubiegłą środę. W kwietniu na stronie www.modlinairport.pl uruchomiony zostanie live streaming, czyli podgląd z kamer przemysłowych, umożliwiający śledzenie prac na żywo 24 godziny na dobę.

Firma odpowiada za naprawy gwarancyjne

Lotnisko w Modlinie od ponad dwóch miesięcy nie przyjmuje dużych samolotów pasażerskich. 22 grudnia 2012 r. inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych - odcinków o długości 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, dlatego samoloty takie jak airbus A320 lub boeing 737 nie mogą tam wykonywać operacji lotniczych.

Pod koniec zeszłego roku Erbud - na mocy podpisanej umowy - zobowiązany został do wykonania napraw gwarancyjnych. Na początku stycznia wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podtrzymał decyzję o wyłączeniu z użytkowania betonowych części drogi startowej i polecił wykonanie kompleksowych napraw pasa.

Erbud: Problem to nieodpowiedni środek do odladzania

W lutym Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzymał ekspertyzę wykonaną przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, z której wynika m.in., że przyczynami powstawania odprysków na drodze startowej była obecność w zastosowanym w mieszance betonowej kruszywie znaczącej ilości ziaren węglanowych i węglanowo-ilastych, które nie powinny się w nim znaleźć.

Natomiast firma Erbud przekonywała, że powodem uszkodzenia było użycie nieodpowiednich środków do odladzania nawierzchni pasa startowego. Nie zgadzali się z tym przedstawiciele Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Jako dowód tego, że spękania nie powstały na skutek użycia do odladzania nawierzchni pasa startowego nieodpowiednich środków, lotnisko przytaczało m.in. argument, że spękania zaobserwowano też ubiegłej zimy, gdy nie używano żadnych środków chemicznych.

Zobacz także
Komentarze (17)
Modlin domaga się od Erbudu 5 mln zł. "I ta kwota będzie rosnąć"
Zaloguj się
 • juma07

  Oceniono 12 razy 12

  a ERBUDU nie ma co żałować, podła firma im szybciej padnie tym lepiej...

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 12 razy 10

  Ogłoszą bankructwo, a potem założą nowa firmę poprzez dodanie "2" przed nazwą.

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 10

  Modlin od Erbudu kasy się dopominać będzie, a władze jednego i drugiego kasą dzielić się będą. Bo kasa podatnika, a nie tych hochsztaplerów. Oto Polska cała...

 • adriani75

  Oceniono 5 razy 5

  Rozumiecie to w ogóle? Duza firma budowlana i ma problemy z wylaniem betonu Powinno się mieć prawo wykluczać takie z wszelkich przetargów

 • juma07

  Oceniono 5 razy 5

  A mają ręczne struziki do strugania betonu, jak nie wiedzą gdzie są, to należy poszukać w Urzędzie M Mazowsza i w takiej klasowej partyjce, tam mają podobno jednego ręcznego struzika do betonu.

 • stan-1

  Oceniono 5 razy 5

  Idzie do wiosny, czas na orkę głęboką, przecież margla inaczej nie usuną.

 • kkes

  Oceniono 4 razy 4

  No i co, że się domaga? Może się domagać nawet 5 mld, tak jak Tusk od chińczyków sie domagał, a potem jeździł i przepraszał.

 • cillian1

  Oceniono 3 razy 3

  było tak:
  jakiś debil z firmy, dogadał się z jakimś debilem z urzędu.
  Sądzili wspólnie, że się uda wał - ale się nie udał.

  Teraz firma padnie - bo kary i odszkodowanie.
  Debil na urzędzie - będzie dalej na urzędzie!

  Cała polska (celowo z małej)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje