Tusk nauczył kanclerz Merkel wymowy nazwiska jej przodków. "Za drugim razem się udało"

14.03.2013 19:38
Angela Merkel i Donald Tusk

Angela Merkel i Donald Tusk (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk poinformował na Twitterze, że na marginesie czwartkowego szczytu UE w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel zwróciła się do niego o pomoc językową. Chciała się dowiedzieć, jak wymówić nazwisko jej polskich przodków "Kazmierczak".
- Za drugim razem się udało - ujawnił premier. Nazwisko Kazmierczak nosił polski dziadek Angeli Merkel, co w wydanej w czwartek biografii "Angela Merkel - die Kanzlerin und ihre Welt" (Angela Merkel - kanclerz i jej świat) ujawnił dziennikarz "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius.

Mogła być Angelą Kazmierczak

Autor dotarł do dokumentów, z których wynika, że pochodzący z Poznania dziadek pani kanclerz nazywał się Ludwig Kazmierczak, a ojciec przyszedł na świat jako Horst Kazmierczak. Dopiero w 1930 roku rodzina Kazmierczaków zmieniła nazwisko na niemieckie Kasner. "Gdyby nie ta zmiana, Merkel urodziłaby się jako Angela Kazmierczak, a nie Angela Kasner" - czytamy w biografii.

Angela Merkel po raz pierwszy powiedziała publicznie w 1995 roku, że jeden z jej dziadków pochodził z Polski. Potwierdziła tę informację pięć lat później, precyzując, że ma w jednej czwartej polskie pochodzenie.

Zobacz także
Komentarze (116)
Zaloguj się
 • dwa_grosze

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Tusk calowal pozniej Merkel po stopach ? Jak taki dupowlaz moze byc premierem?

 • misiak-pysiak

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję, że nie uczył ją wymawiać "Kazmierczak", tylko tak, jak się ten dziadek nazywał, czyli KaŹmierczak...

 • j.fasola180

  Oceniono 1 raz 1

  Za to Pani Angela nie musiała uczyć pana premiera języka przodków z faterlandu ale za to pogłaskała Donusia po główce i nauczyła go grzecznie leżeć przy nogach i wesoło merdać ogonkiem. Donuś też nauczył się aportować i przynosi w ząbkach wszystko co pani Angela sobie życzy. Niestety dla nas Polaków nie są to tylko kapcie i gazety.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy -1

  I bylo to - jak dotad - najwazniejsze osiagniecie rzadu Donalda Tuska. Amen.;)

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Jakoś odwrotnie nie jest, aby Niemiec chciał być Polakiem, a dlaczego, skoro maja te same wady i sumienia bardziej czarne?
  KULTURA mówią. Język mówią, jesli sa delikatni.

  Kraj wieloetniczny,
  taki ekumeniczny.
  Większość domów z cegłówki.
  Przy władzy półgłówki.
  Sterowane radyjem.
  Napęd popijem!
  Popalim opony.
  Pogonim kordony.

  almagus 08.11.08

 • stachkaz47

  0

  Ale WIADOMOŚĆ !!!!!!!

 • dziedzicznacytadelafinansjery

  Oceniono 2 razy -2

  A czy oni w jednej rofmacji służyli z przodkami Donka?

 • nybrkl

  Oceniono 2 razy 0

  G o w n o mnie to obchodzi ze Tusk uczy Angele polskiego , niech zajmie sie raczej swoim podworkiem i niech zacznie uczyc ministrow jak maja wydawac publiczne pieniadze , bo ostatnio dosc czesto duze kwoty przeznaczane sa na nagrody dla swoich kolesi - BANDA Z L O D Z I E J I

 • lumberjack

  Oceniono 1 raz -1

  Szanowni Politycy Przedstawcie nam plan spłaty polskiego zadłużenia. Kiedy i czym planujecie spłacić WASZ dług. Na nasze dzieci i wnuki nałożyliście kontrybucję na całe ich życie. Urodzą się i umrą – niewolnikami. Co naszego chcecie sprzedać, aby dochód wystarczył na te długi? Przemysł stoczniowy – sprywatyzowany – nie produkuje. Przemysł samochodowy – sprywatyzowany – nie przynosi zysku. Przemysł wydobywczy – ledwie zipie – sprowadzacie energię i surowce. Hodowla bydła i trzody – spada. Co NASZEGO chcecie sprzedać, aby spłacić WASZE długi? Chcecie sprzedać Śląsk?… Pomorze? – na pewno wystarczy? co mnie obchodzą "przodki" tej obleśnej baby i nie piszcie już o tym rudym kłamcy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje