Tusk nauczył kanclerz Merkel wymowy nazwiska jej przodków. "Za drugim razem się udało"

14.03.2013 19:38
Angela Merkel i Donald Tusk

Angela Merkel i Donald Tusk (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk poinformował na Twitterze, że na marginesie czwartkowego szczytu UE w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel zwróciła się do niego o pomoc językową. Chciała się dowiedzieć, jak wymówić nazwisko jej polskich przodków "Kazmierczak".
- Za drugim razem się udało - ujawnił premier. Nazwisko Kazmierczak nosił polski dziadek Angeli Merkel, co w wydanej w czwartek biografii "Angela Merkel - die Kanzlerin und ihre Welt" (Angela Merkel - kanclerz i jej świat) ujawnił dziennikarz "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius.

Mogła być Angelą Kazmierczak

Autor dotarł do dokumentów, z których wynika, że pochodzący z Poznania dziadek pani kanclerz nazywał się Ludwig Kazmierczak, a ojciec przyszedł na świat jako Horst Kazmierczak. Dopiero w 1930 roku rodzina Kazmierczaków zmieniła nazwisko na niemieckie Kasner. "Gdyby nie ta zmiana, Merkel urodziłaby się jako Angela Kazmierczak, a nie Angela Kasner" - czytamy w biografii.

Angela Merkel po raz pierwszy powiedziała publicznie w 1995 roku, że jeden z jej dziadków pochodził z Polski. Potwierdziła tę informację pięć lat później, precyzując, że ma w jednej czwartej polskie pochodzenie.

Zobacz także
Komentarze (116)
Tusk nauczył kanclerz Merkel wymowy nazwiska jej przodków. "Za drugim razem się udało"
Zaloguj się
 • roastedkaszanka

  Oceniono 134 razy 106

  Za jakis czas wiekszosc europejczykow bedzie miala polskie korzenie, w Londynie nasze dziewczyny maja dobrze wziecie, w innych miastach nie jest gorzej. Polski material genetyczny sam w sobie nie jest wysmienity: Kaczynski, Ziobro, Kurski...,ja. Zmiksowany z obcymi genami potrafi byc bezcenny: Merkel, Chopin, Kopernik, Miroslaw Klose, czy inny Adomas Mickevicius. Dla dobra swiata i Polski radze parowac sie z wszystkim co nie Polskie. Gejow, lesbijek i kleru nie obowiazuje.

 • konigin

  Oceniono 86 razy 54

  Pani Kanclerz budzi we mnie zyczliwosc i sympatie, ale zupelnie gdzies mam jej pochodzenie. Dla mnie moglaby miec przodkow Holendrow, Francuzow, Szkotow etc. i tak samo by mnie to obeszlo. Ona sama jest Niemka ende, punkt. Jej dziadek wybral do ktorego narodu jest mu blizej.

 • halinnka.beauty

  Oceniono 50 razy 26

  i bardzo milo

 • 104i9

  Oceniono 28 razy 14

  Ciekawe czego jeszcze ją nauczył że taka zadowolona??

 • zmieniaj

  Oceniono 24 razy 12

  słodko ;*

 • porque

  Oceniono 12 razy 8

  Czy z radosci Tusk calowal Merkel po rekach czy padl juz do nog?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje