Wpadł konstruktor bomb w Afganistanie. Czy od jego ładunku zginęło pięciu Polaków?

14.03.2013 17:52
Polski posterunek w Afganistanie

Polski posterunek w Afganistanie (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

Polscy żołnierze zatrzymali w Afganistanie konstruktora bomb, podejrzanego o przygotowanie ładunku, od którego w grudniu 2011 r. zginęło pięciu Polaków - poinformował zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych mjr Marek Pietrzak.
Do zatrzymania doszło nocą z poniedziałku na wtorek w prowincji Ghazni, w miejscowości, gdzie - jak ustaliły polskie służby specjalne - znajdował się punkt przerzutowy materiałów używanych do konstrukcji min pułapek - podał mjr Pietrzak.

Habib Rahman alias Abdul Hanan prowadził szkolenia z produkcji i podkładania ładunków. Odpowiadał również za dystrybucję i przerzut materiałów wybuchowych na teren Afganistanu.

Jak poinformował Pietrzak, podczas zatrzymania konstruktora znaleziono kompletny ładunek przygotowany do transportu i po podłączeniu zapalnika gotowy do użycia - ładunek był umieszczony w szybkowarze i ukryty w prowizorycznej studzience. Zabezpieczono też szereg urządzeń elektronicznych. Zatrzymanego przekazano afgańskim siłom bezpieczeństwa.

Większość osób podejrzewanych o przygotowania do zamachu z grudnia 2011 r. zostało już złapanych. - Jednak siatka terrorystyczna, która go przygotowała, jest bardzo szeroka - zaznaczył Pietrzak.

Do ataku na polski patrol z Zespołu Odbudowy Prowincji doszło 21 grudnia 2011 r. Ładunek eksplodował pod wozem zabezpieczonym przed wybuchami min. Nie była to jednak zwykła mina mina pułapka, tylko bomba o potężnej sile rażenia. Do jej produkcji zużyto 120-150 kg materiałów wybuchowych. Po eksplozji ciężki wóz wyleciał w powietrze. Zginęło pięciu żołnierzy. Wszyscy służyli w 20. Brygadzie Zmechanizowanej z Bartoszyc.

Zobacz także
Komentarze (28)
Wpadł konstruktor bomb w Afganistanie. Czy od jego ładunku zginęło pięciu Polaków?
Zaloguj się
 • elkipan

  Oceniono 26 razy 20

  "Zatrzymanego przekazano afgańskim siłom bezpieczeństwa."
  """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
  A czy to nie jest tak samo, jakby go wypuścić?

 • kesik001

  Oceniono 9 razy 3

  Mój komentarz nie był w interesie stanów zjednoczonych i żydraela że ZOSTAŁ USUNIĘTY??? droga pseudo redakcjo?

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 12 razy 2

  Jakby tam nie było Polaków to by na nich nie było zamachów. Nikt nas tam nie zapraszał. No, ale tak ktoś powie, że w ramach zobowiązań walczymy z terroryzmem i tego typu bełkot.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 6 razy 2

  Gdy jedna ze stron wyrusza na wojnę wiedziona silnym darem bożego ducha, jej wróg z z zasady nie może się z nią równać. Ksenofont

 • leonmasta

  Oceniono 9 razy 1

  He he he co oni robia w afganistanie bronia granic polski oczywiscie

 • tenare

  Oceniono 23 razy 1

  " siatka terrorystyczna, która go [zamach] przygotowała, jest bardzo szeroka - zaznaczył Pietrzak. "

  Czyli po przetłumaczeniu tego propagandowego bełkotu:
  struktura organizacyjna oddziałów partyzanckich, które przygotowały atak, jest bardzo rozbudowana.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 6 razy 0

  jakoś WP nie chwali sie historią wymordowania kolegów w Dominikanie !! co by się nie posrali w tej wojnie! a na to wygląda! Spie...ć do domu tu Dzieje się źle!!

 • ciemnywsiok

  Oceniono 22 razy 0

  Niemcy walczących z nimi mieszkańców podbitych krajów w czasie ll wojny światowej nazywali bandytami,obecnie okupanci walczących z nimi patriotów nazywają terrorystami a poza tym nic się nie zmieniło.Przykro,że Polska chwaląca się walką " za wolność i waszą "okazała się zwykłym okupantem,uczestniczy w okupacji kraju,nigdy nie stanowiącym zagrożenia dla Polski.

 • fitt

  Oceniono 1 raz -1

  Ostrożnie z ocenami Polskiego uczestnictwa w wojnie w Afganistanie. Jesteśmy tym dla Afganów, czym Niemcy byli dla nas w czasie okupacji. W starym systemie nie braliśmy udziału w żadnych wojnach. Zapomnieliśmy o II wojnie swiatowej i jesteśmy okupantami innych narodów. Improwizowane ładunki wybuchowe detonował Polski ruch oporu 1939-1945. Czy Polski ruch oporu był organizacją terrorystyczną? Używając obowiązującego nazewnictwa tak. Trepiarstwo boi sie przyznać, że walczy z partyzantką, której głównym celem jest dywersja
  i sabotaż. A nasi tzw, ''chlopcy'' pojechali dla kasy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje