Franciszek czy Franciszek I? "Franciszek i basta"

O poprawne nazywanie nowego papieża Franciszkiem, a nie Franciszkiem I zaapelował podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami rzecznik prasowy Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ. Dodał, że jest to odniesienie się do św. Franciszka z Asyżu. A co na ten temat sądzą językoznawcy?
Wybrany w środę papież przyjął imię Franciszek. Niektóre media - także Radio Watykańskie - dodają do imienia liczebnik. - Niesłusznie - ogłosił w czwartek rzecznik Watykanu. A co na to językoznawcy?

- Apetyczniej, ciekawiej byłoby mówić Franciszek, póki nie ma jego następcy. O pierwszej wojnie światowej też do czasu mówiono "wojna światowa" - zauważył językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. - Chyba powoli przyjmuje się używanie imienia Franciszek, bez "pierwszy", i tę formę bym rekomendował - dodał profesor.

- Nie będzie nadużyciem, jeśli się użyje imienia Franciszek I, właściwie powinno się go używać, bo jest pierwszy. Ale o ile nie będzie następcy, można używać imienia Franciszek - powiedział z kolei przewodniczący zespołu języka religijnego Rady Języka Polskiego ks. prof. Wiesław Przyczyna. Dodał, że wskazówką może być Jan Paweł I, który od początku pontyfikatu używał swego imienia z liczebnikiem. Ksiądz profesor zaznaczył, że nie ma tu sztywnej reguły, a o formule decyduje Watykan.

"Franciszek i basta"

- Papież nazywa się Franciszek, a nie Franciszek I. Franciszek i basta - uciął spór rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. - Imię to ma ewidentnie wymiar ewangeliczny - dodał rzecznik Watykanu.

Historyczni biskupi Rzymu, jeśli byli jedynymi noszącymi dane imię, występują np. jako Agaton, Anaklet, Ewaryst, Telesfor, Ursyn czy Zefiryn.

Rozmowa z Benedyktem XVI

Ks. Lombardi na konferencji prasowej podkreślił, że wracając z bazyliki watykańskiej do Domu Świętej Marty, nowy papież zrezygnował z podstawionego specjalnego samochodu papieskiego i wsiadł do busa razem z innymi kardynałami. Na zakończenie wieczerzy papież zwrócił się do kardynałów elektorów: Niech Bóg wam wybaczy to, co mi uczyniliście. Poinformował ponadto, że wieczorem papież odbył rozmowę telefoniczną z Benedyktem XVI. Zapowiedział, że Franciszek uda się do Castel Gandolfo, ale nie ustalono jeszcze daty, kiedy to nastąpi.

Franciszek zapłacił rachunek za pobyt w Domu Kapłańskim

Następnie rzecznik Watykanu mówił o porannej wizycie papieża w bazylice Santa Maria Maggiore, gdzie złożył on kwiaty. Następnie udał się do Domu Kapłańskiego na Via della Scorfa. Nie tylko zabrał swoje rzeczy, ale także zapłacił rachunek za pobyt. Rano spotkał się z najbliższymi współpracownikami. Z kolei ks. Lombardi wyjaśnił przebieg popołudniowej Eucharystii w Kaplicy Sykstyńskiej. Zaznaczył, że po niej uda się do apartamentów papieskich i zdejmie z nich pieczęcie. Umożliwi to podjęcie niezbędnych prac remontowych, które nie będą jednak trwały zbyt długo. Przez ten czas nowy papież będzie mieszkał w Domu Świętej Marty.

Mówiąc o programie najbliższych dni, ks. Lombardi zaznaczył, że w piątek 265. następca Piotra spotka się w Sali Klementyńskiej z kardynałami, zarówno elektorami, jak i tymi, którzy przekroczyli 80. rok życia i nie uczestniczyli w konklawe. Natomiast odnosząc się do sobotniej audiencji dla dziennikarzy, podkreślił, że również poprzedni papieże odbywali takie spotkania.

Papież włada sześcioma językami

Jedno z pytań dotyczyło języków, jakimi włada Ojciec Święty. Według rzecznika Watykanu są to obok hiszpańskiego włoski, angielski, niemiecki i francuski. - Zna też zapewne portugalski - dodał ks. Lombardi.

Pytano go również o nominacje współpracowników. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że każdy papież ma prawo dobierać sobie, z kim pragnie pracować. Zazwyczaj jednak w pierwszych dniach pontyfikatu ponawia nominacje, do czasu gdy nie będzie innej decyzji. Później z biegiem czasu może dokonać niezbędnych zmian.Więcej o:
Komentarze (82)
Franciszek czy Franciszek I? "Franciszek i basta"
Zaloguj się
 • jellydoughnut

  Oceniono 103 razy 83

  akurat sluchalem wiadomosci w hiszpanskim radiu, kiedy oglosili wybor papieza i tak ekspert obecny w studio, jakis teolog, nie wiem czy swiecki, czy duchowny, od razu wiedzial, ze imie nowego papieza nalezy podawac bez numeru. Dosłownie parę minut po ogłoszeniu już upominał dziennikarza, że nowy papież "Franciszkiem Pierwszym zostanie dopiero gdy kolejny wybierze kiedyś to samo imię". A u nas jak zwykle pseudodziennikarze radza sie pseudoekspertow i pozniej trzy dni wyjasniaja watpliwosci

 • litrahalf

  Oceniono 166 razy 62

  Zabawne jest aktualne zachowanie się mediów w Polsce. Bez wyjątku jak stare dewotki.

 • jacek.nie.placek

  Oceniono 38 razy 36

  RETRONIM

  Wojna Światowa (ta z 1914r.) była nienumerowana, bo nie brano pod uwagę, że będzie następna.

  Tak samo większość mężów nie przedstawia swojej ślubnej słowami "moja PIERWSZA żona", bo (przynajmniej oficjalnie) nie zamierza mieć następnej.
  PROSTE?

  Moim zdaniem tak, stąd owo magiczne słowo: RETRONIM. Często stosowane w IT, gdzie Parallel ATA pojawiło się językowo po premierze SERIAL ATA, a fizycznie istniało na przeszło 10 lat wcześniej (ale bez przydomka).

  W przypadku papieża problem polega na tym, że nie wiemy co zrobią następcy (czyt. czy będzie F2, i następni), ani ...kiedy nastąpi koniec świata i zakończy numerację.

  Inna sprawa, że KAŻDY papież przyjmuje IMIĘ, a numerek dodają mu inni. Nie tylko papież. Jan Sobieski stał się Janem TRZECIM nie z własnej decyzji. Więcej: jedna postać może mieć DWA RÓŻNE NUMERY, tak mieli królowie Szwecji będący jednocześnie królami Norwegii, ale numeracja Karolów była różna...
  Numeracja papieży Janów jest z kolei dyskusyjna...

  Wracając do rzeczy: papież przybrał imię FRANCISZEK, a numeracja jest sprawą, która dotyczy historyków.
  I histeryków, jak widać.

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 100 razy 22

  Czy według tego waszego zabawnego działu zagranicznego naprawdę nic poza informacjami o papieżu nie jest istotne i nic się innego dziś na świecie nie wydarzyło?

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 94 razy 22

  jeszcze tylko do szczęścia brakuje mi zerawania KONKORDATU przez nasz rząd i czarna stonka niech zarobi sama na utrzymanie

 • inte60

  Oceniono 33 razy 21

  Do profesora Bralczyka: Szanowny Profesorze. Czy nie myli się Pan przypadkiem? Ani mnie ani Pana nie było na świecie, gdy mówiono nie "wojna światowa", ale "wielka wojna" w tamtym okresie. Wiem to od mojej babki.

 • jerzyt21

  Oceniono 31 razy 17

  A "Król Maciuś Pierwszy" ?"
  Był pierwszy (i ostatni) i miał przydomek "Piewszy"
  Co na to "przyznają" językoznawcy ?

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 12

  Franz (von) Papen?
  Poprzednika żartobliwie nazywano Papa-Ratzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX