Rozmowy "ostatniej szansy" przed strajkiem generalnym na Śląsku

14.03.2013 11:39
Dworzec Łódź Kaliska. Strajk kolejarzy

Dworzec Łódź Kaliska. Strajk kolejarzy (Fot. Tomasz StaA"czak / Agencja Gazeta)

W Katowicach rozpoczęły się rozmowy między działającym na Śląsku komitetem protestacyjno-strajkowym a delegacją rządową. Według związków jest to spotkanie "ostatniej szansy". Od jego efektów zależy, czy będzie strajk generalny w regionie.
- Tak jak wczoraj miliony ludzi oczekiwały na biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej, tak dzisiaj tysiące pracowników funkcjonujących na Śląsku i nie tylko czeka na biały dym z urzędu wojewódzkiego (miejsca rozmów - red.) - powiedział przed rozmowami szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz, pytany o szanse na porozumienie i zaniechanie przygotowań do strajku.

- Jesteśmy przygotowani do konkretnych rozmów, będziemy proponować konkretne rozwiązania (...). Podkreślam, że jesteśmy pełni dobrej woli, chcemy się porozumieć, rozmowy traktujemy bardzo poważnie; natomiast wygląda na to, że druga strona przyjechała jakby tylko w odwiedziny" - dodał szef regionalnej "S", z niepokojem mówiąc, że chociażby zaproponowany przez stronę rządową czas czwartkowych rozmów (do 13.30) może świadczyć o tym, że nie będą one prowadzić do porozumienia i zakończą się rozbieżnościami.

Strajk może trwać cztery godziny

W ostatnich miesiącach związkowcy przeprowadzili w ok. 600 zakładach pracy w regionie referenda strajkowe, w których wzięło udział blisko 150 tys. osób. Ewentualny strajk ma trwać maksymalnie cztery godziny i objąć m.in. kopalnie, huty i odlewnie, firmy energetyczne, koleje i komunikację miejską oraz niektóre szpitale.

Ponieważ polskie prawo nie daje związkowcom prawa do strajku przeciwko rządowi, protest ma mieć charakter solidarnościowy z branżami, które nie mają prawa do strajku. Decyzję w sprawie protestu związkowcy mają podjąć po czwartkowych rozmowach.

W spotkaniu biorą udział m.in. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz jego zastępcy. Przed rozmowami przedstawiciele rządu nie rozmawiali z dziennikarzami.

Związkowcy chcą "pakietu antykryzysowego"

Pierwsze spotkanie komitetu z delegacją rządową odbyło się 30 stycznia. Uzgodniono wówczas powołanie pięciu trójstronnych zespołów roboczych, które omawiały propozycje rozwiązań problemów przedstawionych w związkowych postulatach. W lutym i w marcu odbyło się kilka rund spotkań tych zespołów. Na czwartek zaplanowano podsumowanie prac.

Związkowe postulaty dotyczą spraw społeczno-gospodarczych. Chodzi przede wszystkim o stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla firm utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego, czyli tzw. pakiet antykryzysowy. Inny postulat to wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego - chodzi m.in. o wsparcie dla przemysłów energochłonnych.

Żądają likwidacji NFZ

Związki chcą też utrzymania dotychczasowych rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze; zastrzegają, że rozmowy nie dotyczą systemu emerytur górniczych. Pozostałe żądania dotyczą uchwalenia przez Sejm ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych, likwidacji NFZ i stworzenia systemu opieki zdrowotnej na zasadach dawnych kas chorych oraz zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa na samorządy.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy został utworzony w październiku zeszłego roku. W skład komitetu wchodzą śląsko-dąbrowska "Solidarność" oraz regionalne struktury OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpnia 80 i Związku Zawodowego Kontra. Związkowe postulaty były w minionych tygodniach omawiane w pięciu związkowo-rządowych zespołach: ds. przemysłu i rynku pracy, ds. stabilnego zatrudnienia, ds. służby zdrowia, ds. emerytur oraz ds. oświaty. Związkowcy krytycznie oceniają postępy prac zespołów.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • ta56

  Oceniono 2 razy 2

  Piechociński nic nie może. To malowany wicepremier od spraw zbędnych. Tyle w temacie.

 • grregu

  Oceniono 2 razy 2

  Duda to żaden Lenin. W kapitalizmie, z sukcesem wywalczonym przez klasę robotniczą, klasa robotnicza jest kosztem dla pracodawcy. W kapitalizmie, który kieruje się rachunkiem ekonomicznym, koszty się obcina. Nikt nie zapłaci górnikowi więcej, niż jego wartość rynkowa. DLATEGO POROZUMIENIA NIE BĘDZIE.

 • diado

  Oceniono 1 raz 1

  Pod firmą pracóją przeważnie emeryci a miejsce mają zaklepane pół roku przed emeryturą.

 • unfrog

  Oceniono 3 razy 3

  A ja mam nadzieję że rząd upiecze dwie pieczenie przy jednym ogniu - poprawi sytuację gospodarczą na Śląsku i wytnie pasożytowanie Solidarności i innych na związkach zawodowych. Widać że lokalnym ważniakom z ciepłych stołków zachciało się do większej polityki gdzie dałoby się jeszcze większą kasę ubić.

 • barrakuda78

  Oceniono 5 razy 5

  Ja poproszę tylko, by się tak ze mną nie solidaryzowali za moje podatki, bo w czasie, gdy panowie zabawiają się w strajk, ja muszę pracować na tych darmozjadów związkowych.

 • brenda11b

  Oceniono 6 razy 2

  dosyć finansowania Związków zawodowych niech żyją ze składek od tych co należą do związku. Duda precz od moich pieniędzy

 • brenda11b

  Oceniono 7 razy 1

  czy związkowcy uważają że klasa do której chodzi tylko 5 dzieci ma sens, to niech oni finansuja takie szkoły, ale ze swoich składek a nie pieniędzy wszystkich pracowników

 • aa_6

  Oceniono 8 razy 2

  Bezczelni związkowcy wpie... ają się do rządzenia czy też, mówiąc ściśle, chcą swoimi nieodpowiedzialnymi pomysłami, pogłębić kryzys. Spadajcie s... syny! Załóżcie sobie partię polityczną, wygrajcie wybory i wówczas razem z PiS-em i SLD zlikwidujcie wszystko, włącznie z państwem! A teraz wara od rządzenia! Brońcie swoich synekur, broniąc praw pracowniczych, a nie łamiąc prawo związkowe! Nie pozwolimy wam zrujnować Polski!

 • kazmierz111

  Oceniono 8 razy 2

  A tak na prawdę to i niech sobie postrajkują co się będą nudzić a tak jakieś zajęcie jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje