Zdrojewski: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej raczej w Polsce

14.03.2013 10:56
Minister Bogdan Zdrojewski

Minister Bogdan Zdrojewski (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

- Obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w tym roku raczej w Polsce - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. - Rodziny, z którymi do tej pory się komunikowałem, wyraźnie podkreślały, że do Smoleńska wolą w tym roku nie jechać - przyznał.
W tym roku nie ma też planu oficjalnego wyjazdu ze strony rządu. - Nie przewidujemy zorganizowanej rządowej pielgrzymki do Smoleńska, ale oczywiście uroczystości w Katyniu i Smoleński odbędą się - powiedział Zdrojewski w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce. Jak mówił, nie będzie też oficjalnego wyjazdu prezydenta RP.

Za uroczystości w Smoleńsku i Katyniu odpowiedzialny jest sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert i ambasador Polski w Moskwie Wojciech Zajączkowski, który - jak poinformował Zdrojewski - w poniedziałek 18 marca uda się do Smoleńska, aby uzgodnić szczegóły. 10 kwietnia w Katyniu odbędzie się msza święta i złożenie wieńców; w Smoleńsku zostaną zapalone znicze.

"Starałem się słuchać potrzeb rodzin"

Minister kultury mówił też, że z jego informacji wynika, że rodziny ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku w tym roku do Smoleńska się nie wybierają.

- Starałem się przede wszystkim słuchać potrzeb rodzin i muszę powiedzieć, że ten rok jest rokiem pewnej zmiany. Rodziny chcą obchodzić tę smutną rocznicę raczej w Polsce. Mówię raczej, bo do tej pory nie miałem ani jednego zgłoszenia z rodzin smoleńskich z chęcią wyjazdu do Smoleńska. Natomiast mam potwierdzone obecności na grobach swoich najbliższych tu w Polsce - powiedział Zdrojewski.

- Część rodzin chce spędzić w Warszawie ten czas na uroczystościach organizowanych też przez Jarosława Kaczyńskiego, część rodzin chce spędzić czas na grobach swoich najbliższych w Krakowie, w Gdańsku, w innych miastach - dodał.

Minister kultury zapowiedział, że w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej pokazany zostanie fragmentu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. - Chciałbym, żeby ta pierwsza płyta była w Opatrzności Bożej do momentu uzyskania praw do terenu i lokalizacji tego pomnika w Smoleńsku (...) zwróciłem się do kardynała Nycza o msze i o poświęcenie tej płyty - powiedział Zdrojewski.Zobacz także
Komentarze (160)
Zdrojewski: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej raczej w Polsce
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 562 razy 502

  Czy Minister Kultury ma zajmować się wiecznie obchodami rocznic tragedii narodowych?
  Jeśli tak, to gdzie obchody rocznicy tragedii autokaru we Francji? Gdzie autokaru w Niemczech? Gdzie autokaru z pielgrzymką licealistów? Jeszcze trochę świeżych tragedii dałoby się szybciutko znaleźć.
  A może tak "ciszej nad tą trumną"?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 313 razy 285

  Powołać Ministerstwo Obchodów Katastrof Wszelakich i Klęsk Narodowych.

 • tomasz62

  Oceniono 215 razy 183

  Jechać wraz z Wodzem. Przecież została jeszcze jedna tutka, którą Wódz znakomicie pokieruje!

 • tetradrachma

  Oceniono 194 razy 170

  Państwo nasze, nie funkcjonuje jak należy. Każdy zainteresowany jest budowa "swojego" domku. Natomiast rocznice klęsk obchodzone sa hucznie. Ot, Polnische Wirtschaft.

 • sadhu_satana666

  Oceniono 192 razy 168

  Przynajmniej "polacy-katolicy" będą mogli wykrzyczeć swą miłość do bliźnich ;-)

 • mieszczuch123

  Oceniono 187 razy 157

  Zdrojewski powinien zrezygnować ze stołka ministra od kultury, a założyć zakład pogrzebowy z usługami turystycznymi.

 • vomitorium1

  Oceniono 158 razy 130

  “ ... bo do tej pory nie miałem ani jednego zgłoszenia z rodzin smoleńskich z chęcią wyjazdu do Smoleńska”
  to należy
  wyznaczyć
  ochotników

 • perora_agresji

  Oceniono 141 razy 99

  To jak nie chcą jechać, niech oddadzą 250 tys.

 • balbina1_0

  Oceniono 76 razy 62

  A Jaruś znowu będzie rozrabiał w Warszawie na partyjnym zlocie, zamiast w ciszy i spokoju pojechać na kryptę brata i w ciszy i skupieniu bić się w piersi Mea Culpa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje