Zdrojewski: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej raczej w Polsce

14.03.2013 10:56
Minister Bogdan Zdrojewski

Minister Bogdan Zdrojewski (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

- Obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w tym roku raczej w Polsce - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. - Rodziny, z którymi do tej pory się komunikowałem, wyraźnie podkreślały, że do Smoleńska wolą w tym roku nie jechać - przyznał.
W tym roku nie ma też planu oficjalnego wyjazdu ze strony rządu. - Nie przewidujemy zorganizowanej rządowej pielgrzymki do Smoleńska, ale oczywiście uroczystości w Katyniu i Smoleński odbędą się - powiedział Zdrojewski w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce. Jak mówił, nie będzie też oficjalnego wyjazdu prezydenta RP.

Za uroczystości w Smoleńsku i Katyniu odpowiedzialny jest sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert i ambasador Polski w Moskwie Wojciech Zajączkowski, który - jak poinformował Zdrojewski - w poniedziałek 18 marca uda się do Smoleńska, aby uzgodnić szczegóły. 10 kwietnia w Katyniu odbędzie się msza święta i złożenie wieńców; w Smoleńsku zostaną zapalone znicze.

"Starałem się słuchać potrzeb rodzin"

Minister kultury mówił też, że z jego informacji wynika, że rodziny ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku w tym roku do Smoleńska się nie wybierają.

- Starałem się przede wszystkim słuchać potrzeb rodzin i muszę powiedzieć, że ten rok jest rokiem pewnej zmiany. Rodziny chcą obchodzić tę smutną rocznicę raczej w Polsce. Mówię raczej, bo do tej pory nie miałem ani jednego zgłoszenia z rodzin smoleńskich z chęcią wyjazdu do Smoleńska. Natomiast mam potwierdzone obecności na grobach swoich najbliższych tu w Polsce - powiedział Zdrojewski.

- Część rodzin chce spędzić w Warszawie ten czas na uroczystościach organizowanych też przez Jarosława Kaczyńskiego, część rodzin chce spędzić czas na grobach swoich najbliższych w Krakowie, w Gdańsku, w innych miastach - dodał.

Minister kultury zapowiedział, że w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej pokazany zostanie fragmentu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. - Chciałbym, żeby ta pierwsza płyta była w Opatrzności Bożej do momentu uzyskania praw do terenu i lokalizacji tego pomnika w Smoleńsku (...) zwróciłem się do kardynała Nycza o msze i o poświęcenie tej płyty - powiedział Zdrojewski.Zobacz także
Komentarze (160)
Zaloguj się
 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz beda dwie wizyty na uroczystosciach
  w Katyniu i w Smolensku , ktora pierwsza
  w bagnie bedzie grzenzla ?
  Czy bedzie gesta mgla w okol lotniska ,kiedy
  zaloga bedzie juz jego bliska ?

 • zyks

  Oceniono 2 razy -2

  Zdrojewski, odbiło wam? Co kultura ma do tego żałosnego cyrku ? Płacą wam za "kulturę", to zajmijcie się tą kulturą. Aha, powiecie, że jeszcze "Dziedzictwo Narodowe". A wypchajcie się z takim dziedzictwem. To jest dziedzictwo Jarusia Kaczyńskiego, który jest głównym sprawcą tej masakry.

 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  "Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa" ? Zdrojewski oszalał ? Jaka walka ? Jakie męczeństwo? Ani walka ani męczeństwo, tylko wypadek komunikacyjny na skutek apetytu obu Kaczyńskich na następną kadencję prezydencką. Jeśli "walka", to walka o stołek prezydencki. Żyjący sprawca to Jarosław Kaczyński. To i tak jest największy polish joke w dotychczasowej historii ludzkości , ale jak do tego dołożą jeszcze "walkę i męczeństwo", to już nikt i nic tego nie pobije. A dla zimnego Lecha, oprócz Wawelu (pierwsza nagroda, ale nienależna), jeszcze nagroda, która mu się rzeczywiście należy : nagroda Darwina! Naprawdę dziwne, że nikt na to jeszcze nie wpadł...

 • dudibudi

  Oceniono 4 razy 0

  Kiedy w końcu zacznie się śledztwo w sprawie rozdzielenia wizyt w Katyniu i konszachtów Tuskai Komora z Putinem.

 • piotr110660

  Oceniono 4 razy 0

  Może Donald Tusk znajdzie po 3 latach od śmierci Prezydenta czas, aby odwiedzić jego córkę i złożyć jej kondolencje z powodu śmierci rodziców.

 • nakaro25

  0

  Ale jak to? Dlaczego nie chcą jechać? Lecieć też nie chcą? Trzeba było nie robić szopki 3 lata temu, to nikt nie miałby dziś awersji do takiej podróży.

 • nirelle

  Oceniono 8 razy 4

  @siwywaldi
  Z pewną niesmiałością piszę, że od katastrofy w Lesie Kabackim upłynęło 33 lata. Byli to pasażerowie lotu cywilnego. Wszyscy lubili Annę Jantar.
  Dwie tragedie dla rodzin.
  Lot do Katynia i katastrofa w Smoleńsku ma wymowę polityczną. Inny był cel podróży, cały kontekst związany z tragedią, zginął Prezydent Polski, generał F. Gągor. 3-cia osoba w hierarchii NATO, generałowie, politycy i rodziny zamordowanych w Katyniu.
  I jeśli nie Min. Kultury, to inny wysoki urzednik państwowy powinien organizować uroczystości w rocznicę śmierci Prezydenta i towarzyszących mu osób. To było 3 lata temu.
  Do tej pory Prezydent i towarzyszące mu osoby nie mają pomnika w Warszawie. Żle to świadczy o naszym państwie, poczuciu narodowym i Prezydencie Warszawy.
  .

 • nirelle

  Oceniono 6 razy 0

  Ja ich rozumiem. Chca w spokoju i samotności mysleć, modlić się za zmarłych. Groby bliskich mają na cmentarzach.Mają dość zainteresowania mediów i chamskich kpin na forum w mediach lewackich.

 • losiu4

  Oceniono 12 razy 0

  spadać, ryże i wybiórcza. Dziadostwa przy sprawie smoleńskiej narobiłyscie tyle, ze teraz przez parę dziesiecioleci po kanałach powinnoscie chodzić. Takiego Czuchnowskiego i innych cyngielków sumienie nie rusza? Chyba ze im amputowano przy przyjeciu do wybiórczej?

  Pozdrawim

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje