300 tys. mieszkańców Poznania nie miało ogrzewania i ciepłej wody. Awaria już usunięta

14.03.2013 08:57
Elektrociepłownia Karolin

Elektrociepłownia Karolin (Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta)

Ok. 300 tys. mieszkańców Poznania nie miało ciepłej wody oraz ciepła w kaloryferach. To wynik awarii, do której doszło w Elektrociepłowni Karolin. Usterka została już usunięta. Przywracanie ciepła potrwa kilka godzin - informuje Bartłomiej Pawluk ze spółki Dalkia, największego producenta energii dla aglomeracji poznańskiej.
- Dziś rano w elektrociepłowni nastąpiły zakłócenia w procesie technologicznym produkcji ciepła. Problem powinien być usunięty w ciągu najbliższych godzin - powiedzial Bartłomiej Pawluk.

- Automatyka zabezpieczająca urządzenia przed wystąpieniem poważniejszych awarii wyłączyła urządzenia produkujące i dostarczające ciepłą wodę do sieci - dodał. Elektrociepłownia Karolin produkuje energię i ciepło dla większej części miasta - zabezpiecza mniej więcej połowę zapotrzebowania na ciepło w mieście, zasila większość budownictwa wielorodzinnego.

Dodatkowo ciepłej wody w kranach nie było również w pobliskich miejscowościach: Swarzędzu i Koziegłowach. W Poznaniu awaria dotyczy przede wszystkim osiedli z domami wielorodzinnymi, centrum, a także niektórych wielkich zakładów przemysłowych, w mniejszym stopniu domków jednorodzinnych - informuje Marcin Krzemiński.

Szkoły nie odwołują zajęć

- Z zebranych danych wynika, że w elektrociepłowni działa jeden z trzech bloków ciepłowniczych, a do sieci trafia minimalna ilość ciepła. Na miejscu pracują ekipy remontowe - poinformował Tomasz Stube z Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Szkoły na terenie miasta nie odwołują zajęć. Zgodnie z przepisami w przypadku spadku temperatury w budynku poniżej 15 stopni Celsjusza decyzję o odwołaniu lekcji podejmuje dyrektor placówki - powiedział Stube. Jak dodał, sytuacja jest monitorowana. Jeżeli usuwanie awarii przeciągnęłoby się, sytuacja zostałaby omówiona na czwartkowym posiedzeniu Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Przywracanie ciepla potrwa kilka godzin

Jak poinformował Bartłomiej Pawluk ze spółki Dalkia, największego producenta energii dla aglomeracji poznańskiej, przywracanie ciepła w mieście może potrwać kilka godzin i zakończyć się ok. godz. 16. - Jeden z unieruchomionych bloków już pracuje, drugi właśnie przywracany jest do pracy - powiedział.

Jak wyjaśnił, w czwartek rano w elektrociepłowni nastąpiły zakłócenia w procesie technologicznym produkcji ciepła. - Automatyka zabezpieczająca urządzenia przed wystąpieniem poważniejszych awarii wyłączyła urządzenia produkujące i dostarczająca ciepłą wodę do sieci- powiedział.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  "300 tys. mieszkańców Poznania nie miało ogrzewania i ciepłej wody."
  ======================================================
  A ilu z tych co mieli ciepłą wodę się wykąpało?. Sądząc po smrodzie w tramwajach i autobusach, niewielu.

 • romikus

  0

  Eee tam! Gorzej gdyby była to awaria elektrowni atomowej. To by się działo.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 2 razy 0

  Pyry olejcie ogrzewanie !!! najważniejsze jest że watykan ma nowego przywódce !!!

 • arekonline

  Oceniono 4 razy 4

  Była jakaś reklama na ten temat: "CIEPŁO SYSTEMOWE - kocham to" ...czy jakoś inaczej...

 • viggen

  Oceniono 3 razy 3

  kaloryfery już ciepłe:-) dziękujemy chłopakom za dobrą i sprawną robotę!

 • mazbip

  0

  Czytam na stronie firmy Dalkia: "Ofertę Dalkii charakteryzuje innowacyjność rozwiązań, efektywność ekonomiczna i ekologiczna. Swoim klientom system oferuje usługi energetyczne na podstawie wieloletnich umów. Nie poprzestaje na zarządzaniu, utrzymaniu i eksploatacji powierzonych instalacji, ale bierze pełną odpowiedzialność za komfort, bezpieczeństwo energetyczne i optymalizację kosztów. Dalkia prowadzi działalność z pełnym poszanowaniem norm, proponując klientom rozwiązania poprzedzone wnikliwymi analizami i przyjazne środowisku. Poznańskie spółki wchodzą w skład grupy Dalkia – europejskiego lidera w dziedzinie usług energetycznych." Jest to firma prywatna i prosze nie czepiajcie sie wladz miejskich Poznania. Firma zostala sprywatyzowana za zgoda Poznaniakow, sami sobie przeciez wybralie te wladze. Jezeli ktos marznie to niech ma pretensje tylko do siebie.

 • jean_zatapathique

  Oceniono 6 razy 4

  A na głównej wciąż enigmatyczny tytuł "300 tys. mieszkańców ciepłej wody i ogrzewania". Mieszkają w ciepłej wodzie i ogrzewaniu? Jak lubią i mają czas, to ok.

 • bart8777

  Oceniono 11 razy 9

  ooo! Biały dym!

 • phillip_lee_81

  Oceniono 45 razy 33

  ,,szkoły na terenie miasta nie odwołują zajęć''

  Niesiołowski--jak ja chodziłem do szkoły to ogrzewaliśmy się robiąc przysiady i pompki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje