300 tys. mieszkańców Poznania nie miało ogrzewania i ciepłej wody. Awaria już usunięta

14.03.2013 08:57
Elektrociepłownia Karolin

Elektrociepłownia Karolin (Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta)

Ok. 300 tys. mieszkańców Poznania nie miało ciepłej wody oraz ciepła w kaloryferach. To wynik awarii, do której doszło w Elektrociepłowni Karolin. Usterka została już usunięta. Przywracanie ciepła potrwa kilka godzin - informuje Bartłomiej Pawluk ze spółki Dalkia, największego producenta energii dla aglomeracji poznańskiej.
- Dziś rano w elektrociepłowni nastąpiły zakłócenia w procesie technologicznym produkcji ciepła. Problem powinien być usunięty w ciągu najbliższych godzin - powiedzial Bartłomiej Pawluk.

- Automatyka zabezpieczająca urządzenia przed wystąpieniem poważniejszych awarii wyłączyła urządzenia produkujące i dostarczające ciepłą wodę do sieci - dodał. Elektrociepłownia Karolin produkuje energię i ciepło dla większej części miasta - zabezpiecza mniej więcej połowę zapotrzebowania na ciepło w mieście, zasila większość budownictwa wielorodzinnego.

Dodatkowo ciepłej wody w kranach nie było również w pobliskich miejscowościach: Swarzędzu i Koziegłowach. W Poznaniu awaria dotyczy przede wszystkim osiedli z domami wielorodzinnymi, centrum, a także niektórych wielkich zakładów przemysłowych, w mniejszym stopniu domków jednorodzinnych - informuje Marcin Krzemiński.

Szkoły nie odwołują zajęć

- Z zebranych danych wynika, że w elektrociepłowni działa jeden z trzech bloków ciepłowniczych, a do sieci trafia minimalna ilość ciepła. Na miejscu pracują ekipy remontowe - poinformował Tomasz Stube z Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Szkoły na terenie miasta nie odwołują zajęć. Zgodnie z przepisami w przypadku spadku temperatury w budynku poniżej 15 stopni Celsjusza decyzję o odwołaniu lekcji podejmuje dyrektor placówki - powiedział Stube. Jak dodał, sytuacja jest monitorowana. Jeżeli usuwanie awarii przeciągnęłoby się, sytuacja zostałaby omówiona na czwartkowym posiedzeniu Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Przywracanie ciepla potrwa kilka godzin

Jak poinformował Bartłomiej Pawluk ze spółki Dalkia, największego producenta energii dla aglomeracji poznańskiej, przywracanie ciepła w mieście może potrwać kilka godzin i zakończyć się ok. godz. 16. - Jeden z unieruchomionych bloków już pracuje, drugi właśnie przywracany jest do pracy - powiedział.

Jak wyjaśnił, w czwartek rano w elektrociepłowni nastąpiły zakłócenia w procesie technologicznym produkcji ciepła. - Automatyka zabezpieczająca urządzenia przed wystąpieniem poważniejszych awarii wyłączyła urządzenia produkujące i dostarczająca ciepłą wodę do sieci- powiedział.

Zobacz także
 • Elektrociepłownia Siekierki Awaria w elektrociepłowni Siekierki. 4 osoby ranne
Komentarze (34)
300 tys. mieszkańców Poznania nie miało ogrzewania i ciepłej wody. Awaria już usunięta
Zaloguj się
 • phillip_lee_81

  Oceniono 45 razy 33

  ,,szkoły na terenie miasta nie odwołują zajęć''

  Niesiołowski--jak ja chodziłem do szkoły to ogrzewaliśmy się robiąc przysiady i pompki

 • majuufes

  Oceniono 33 razy 31

  Korzystając z doswiadczeń mieszkańców bloku przy ul. Alternatywy 4 , zapewne wzrosnie zapotrzebowanie na używane parowozy.

 • fajny_zajety

  Oceniono 39 razy 21

  Polska energetyka i cieplownictwo wiszą na włosku stare bloki z lat 70' proszą się o wymianę ale lepiej wydawać kasę na Euro , Olimpiady i Igrzyska bo tam można zgarnąć dobre sumki na łapówkach i przetargach.

 • dobroslawa2

  Oceniono 21 razy 13

  To jest wiadomość dla tych, którzy uważają, że nie muszą docieplać swoich domów, czy to z cegły czy wielkiej płyty. W nowym domu czy też docieplonym z dobrymi oknami, najlepiej trzyszybowymi, nieco zimniej zacznie się robić po kilkunastu godzinach, w nieocieplonych już po dwóch godzinach będzie zdecydowanie zimniej.

 • bart8777

  Oceniono 11 razy 9

  ooo! Biały dym!

 • arekonline

  Oceniono 4 razy 4

  Była jakaś reklama na ten temat: "CIEPŁO SYSTEMOWE - kocham to" ...czy jakoś inaczej...

 • jean_zatapathique

  Oceniono 6 razy 4

  A na głównej wciąż enigmatyczny tytuł "300 tys. mieszkańców ciepłej wody i ogrzewania". Mieszkają w ciepłej wodzie i ogrzewaniu? Jak lubią i mają czas, to ok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje