Prof. Środa: Papież mocno się "zakonserwuje".

14.03.2013 08:40
Prof. Środa: Papież mocno się

Prof. Środa: Papież mocno się "zakonserwuje". (Fot. AG)

- Nie ulega dla mnie wątpliwości, że i ten papież mocno się "zakonserwuje" - powiedziała na antenie Radia ZET Magdalena Środa, filozofka i etyczka z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem papież Franciszek nie ma szans na przeprowadzenie rewolucji w Kościele katolickim.
- Nie ma mowy o żadnej rewolucji. Kolegium kardynalskie jest właśnie tak dobrane - stwierdziła Magdalena Środa. - Pracował nad tym Joseph Ratzinger - podkreśliła. W jej ocenie linia polityczno-obyczajowa Watykanu nie ulegnie absolutnie żadnej zmianie.

Podobnego zdania jest ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału religia.tv. - Podzielam opinię pani profesor. Wielkiej rewolucji nie będzie - powiedział w rozmowie z Moniką Olejnik. Duchowny zaznaczył jednak, że wybór kardynała Jorge Bergoglio na papieża może spowodować, że w Watykanie nieco zmieni się układ sił. - Widać, że Bergoglio jest człowiekiem podchodzącym do wielu sytuacji z dystansem - stwierdził ks. Sowa. - Może doprowadzić do ciekawych zmian personalnych w kurii rzymskiej - dodał.

Sowa: Serce Kościoła bije w innej części świata

Oboje gości Radia ZET uznało, że bardzo ciekawy jest fakt, iż nowy papież pochodzi z Ameryki Południowej. - Kolegium kardynalskie zwraca się do nowego świata katolickiego. Przekreślone zostało europocentryczne patrzenie na Kościół. Okazuje się, że to serce kościoła bije w innej części świata - powiedział Kazimierz Sowa.

- Cieszę się, że światło katolicyzmu przesunie się na inny ląd - powiedziała z kolei prof. Środa. - Być może dzięki temu w Polsce zaczną się dokonywać przyśpieszone procesy laicyzacji. Papież z Argentyny to postać odległa - dodała. Z jej opinią nie zgodził się ks. Sowa. - Jan Paweł II był jedną z najbardziej lubianych postaci także na kontynencie amerykańskim. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby Europejczycy pokochali nowego papieża z Argentyny - zauważył.

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • ania123mn

  0

  A co jej do tego? Niech się zajmie problemami ateistow.

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko, że tobie Środa, twoim femiNAZISTKOM, michnikowszczyznie i jej dyżurnemu komitetowi "autorytetów" nic do tego :)

 • nanabun

  Oceniono 3 razy 1

  A cóż panią Środę obchodzą wewnętrzne sprawy Kościoła? I co rozumie przez "rewolucję"? Przyzwolenie na aborcję, in vitro, eutanazję, małżeństwa homogenizowanych? Ja takiej rewolucji w moim Kościele nie chcę?

 • kor102

  Oceniono 5 razy 3

  To problemy pani Środy, będzie musiała z tym żyć.
  Rewolucjonistka Środa ma swoje lata i chciałaby jeszcze coś zrewolucjonizować, obojętnie co, byle zrewolucjonizować.

 • doradcaprezesa

  Oceniono 5 razy 3

  a co ją to obchodzi?
  a kogo ona obchodzi?

 • ela-16

  Oceniono 5 razy 3

  pani Środa udaje że nie wie że po "rewolucji' kościół przestałby być kościołem Chrystusowym a byłby w stylu sekty New Age, bez przykazań i wszystko dozwolone ,w imię jakiegoś pseudohumanizmu ,ale przecież o to jej chodzi

 • siny_ptak

  Oceniono 7 razy 3

  A pani dr hab. Środa, błędnie przez wielu tytułowana profesorem, klepie swoje przy każdej okazji...

 • dawno.urodzony

  Oceniono 4 razy 0

  kościół katolicki od prawie 60 lat zajmuje się bardzo aktywnie moim życiem... usiłuje mnie zmuszać do postępowania wg jego zasad i twierdzi że jest jedynym fundamentem moralności. Dotyczy to każdego obywatela Polski. Dlatego uważam że mam prawo wypowiadać się na temat funkcjonowania tej organizacji.... tak jak mam prawo krytykowania rządu, Sejmu, Prezydenta, Prezesa

 • topgun77

  Oceniono 5 razy 3

  ty też się powinnaś zakonserwować poczwaro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje