Prof. Środa: Papież mocno się "zakonserwuje".

Prof. Środa: Papież mocno się 'zakonserwuje'.

Prof. Środa: Papież mocno się 'zakonserwuje'. (Fot. AG)

- Nie ulega dla mnie wątpliwości, że i ten papież mocno się "zakonserwuje" - powiedziała na antenie Radia ZET Magdalena Środa, filozofka i etyczka z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem papież Franciszek nie ma szans na przeprowadzenie rewolucji w Kościele katolickim.
- Nie ma mowy o żadnej rewolucji. Kolegium kardynalskie jest właśnie tak dobrane - stwierdziła Magdalena Środa. - Pracował nad tym Joseph Ratzinger - podkreśliła. W jej ocenie linia polityczno-obyczajowa Watykanu nie ulegnie absolutnie żadnej zmianie.

Podobnego zdania jest ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału religia.tv. - Podzielam opinię pani profesor. Wielkiej rewolucji nie będzie - powiedział w rozmowie z Moniką Olejnik. Duchowny zaznaczył jednak, że wybór kardynała Jorge Bergoglio na papieża może spowodować, że w Watykanie nieco zmieni się układ sił. - Widać, że Bergoglio jest człowiekiem podchodzącym do wielu sytuacji z dystansem - stwierdził ks. Sowa. - Może doprowadzić do ciekawych zmian personalnych w kurii rzymskiej - dodał.

Sowa: Serce Kościoła bije w innej części świata

Oboje gości Radia ZET uznało, że bardzo ciekawy jest fakt, iż nowy papież pochodzi z Ameryki Południowej. - Kolegium kardynalskie zwraca się do nowego świata katolickiego. Przekreślone zostało europocentryczne patrzenie na Kościół. Okazuje się, że to serce kościoła bije w innej części świata - powiedział Kazimierz Sowa.

- Cieszę się, że światło katolicyzmu przesunie się na inny ląd - powiedziała z kolei prof. Środa. - Być może dzięki temu w Polsce zaczną się dokonywać przyśpieszone procesy laicyzacji. Papież z Argentyny to postać odległa - dodała. Z jej opinią nie zgodził się ks. Sowa. - Jan Paweł II był jedną z najbardziej lubianych postaci także na kontynencie amerykańskim. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby Europejczycy pokochali nowego papieża z Argentyny - zauważył.

Zobacz także
 • Papież Franciszek/ Papież Benedykt XVI Kard. Bergoglio był głównym rywalem kard. Ratzingera w 2005 roku
 • Nowy papież Jorge Mario Bergoglio, na zdjęciu jeszcze jako kardynał Nowy papież Franciszek. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Jorge Mario Bergoglio
Komentarze (79)
Prof. Środa: Papież mocno się "zakonserwuje".
Zaloguj się
 • marzeka1

  Oceniono 80 razy 66

  Rewolucją było już to, ze wczoraj Sowa koloratkę założył :D

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 81 razy 39

  przemyślałem sprawę jeszcze raz i doszedłem do wniosku że wybór papieża, który jest czarnoskórym homoseksualistą poczętym wyniku invitro, który przed zmianą płci był jakąś aldoną albo klarą jest raczej mało prawdopodobne. a i to nie gwarantowałoby satysfakcji pani psor. łączę się w bólu z panią środą aż do piątku.

 • januaryb1976

  Oceniono 73 razy 33

  A Pani Sroda, skoro nie jest katoliczka, to po co zajmuje sie sprawami Kosciola?!

 • bogda35

  Oceniono 60 razy 24

  od kiedy to pani Sroda jest opiniotwórcza watykanistka ? w jej pojęciu Kościół stanie sie nowoczesny gdy udzieli poparcia aborcji na życzenie ,eutanazji na zyczenie rodziny, uzna że współzycie homoseksualistów nie jest grzechem (chociaz za grzech uznaje współzycie bez sakramentów heteryków) - i poprze adopcje dzieci przez homoseksualistów- chociaz kazdy psycholog wie że dziecku potrzeba ojca i matki . Ale jest oczywiste,że taki Kosciól nie ma racji bytu - aborcja zawsze jest usmierceniem człowieka ,eutanazja i tak jest dokonywana ghdy lekarze nie maja szansy na utrzymywanie zycia- zreszta w pewnym sensie dokonał ja Jan Pawel II - i żadne kazuistyczne wywody pani Srody nie pomogą. Ona może sobie zyc wg.swojej filozofii- ale kto jej daje prawo narzucac swoje poglądy chrześcijanom ?

 • observanto

  Oceniono 44 razy 22

  Czekamy jeszcze na opinię tej Czubaszek i tego Dauszkiewiczowa!

 • sharn1

  Oceniono 44 razy 18

  Co lewaki mają z tą rewolucją? Rewolucja i rewolucja...

  Kościół nie wymaga żadnej rewolucji. Istnieje ponad 2 tysiące lat i świetnie sobie radzi bez żadnych rewolucji.

  Ciekawe jest, że dla GW ekspertem od kościoła staje się Środa, która chyba w zyciu w kościele nie była i nie wierzy w nic po za szmalem który kasuje od głupków za snucie swoich idiotyzmów wszędzie gdzie się da.

 • slaynes

  Oceniono 46 razy 18

  Osobiście jestem ateistą i dziwi mnie aż taka małostkowość Środy na temat środowiska ze względu na swoje poglądy nie zna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje