Ciało Chaveza nie zostanie zabalsamowane? "Są poważne trudności"

14.03.2013 07:55
Hugo Chavez

Hugo Chavez (Fot. Roberto Candia AP)

- Ciało zmarłego w ubiegłym tygodniu prezydenta Wenezueli Hugona Chaveza raczej nie zostanie zabalsamowane. Są z tym poważne trudności - poinformował tymczasowy prezydent kraju, Nicolas Maduro.
- Konsultowaliśmy się z najlepszymi na świecie specjalistami z Niemiec i Rosji. Ich pierwsze opinie są takie, że zabalsamowanie ciała Hugona Chaveza będzie trudne - przyznał tymczasowy prezydent Wenezueli. Nie ujawnił jednak istoty tych trudności. Po śmierci Chaveza to właśnie Nicolas Maduro zapowiedział, że ciało prezydenta zostanie zabalsamowane i umieszczone na stałe w szklanej trumnie - "tak aby naród zawsze go widział".

Zgodnie z dotychczasowymi planami w piątek trumna z ciałem Chaveza ma zostać przeniesiona z Akademii Wojskowej do Muzeum Wojskowości w Caracas. Hugo Chavez zmarł 5 marca w Caracas w wieku 58 lat. Od połowy 2011 roku walczył z chorobą nowotworową. Na Kubie przeszedł cztery operacje; od powrotu do kraju w połowie lutego jego stan szybko się pogarszał.

ONZ uczciło Chaveza minutą ciszy

Tymczasem w środę Zgromadzenie Ogólne ONZ minutą ciszy uczciło pamięć zmarłego prezydenta Wenezueli. - Hugo Chavez przyczynił się do wielu zmian w regionie i na świecie - powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Vuk Jeremić nazwał Chaveza "charyzmatycznym politykiem", o którym historia nigdy nie zapomni.

Chavez wielokrotnie występował na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Szczególnie w pamięć obserwatorów zapadło przemówienie w 2005 roku, kiedy to już na jego początku powiedział: "Wczoraj był tu diabeł, ciągle jeszcze czuć tu siarką". Nikt nie miał wątpliwości, że słowa te odnosiły się do ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha, który przemawiał z tego miejsca dzień wcześniej.

Zobacz także
Komentarze (68)
Ciało Chaveza nie zostanie zabalsamowane? "Są poważne trudności"
Zaloguj się
 • jg-k

  Oceniono 212 razy 60

  Ile w tych komentarzach nienawiści ze strony ludzi, którzy go nawet nie widzieli nie mówiąc o tym, że nie zabrał im nawet wyciętego paznokcia. Jakie to polskie!!!

 • conn-x-5

  Oceniono 90 razy 48

  nie napisali w ktorym momencie polska delegacja ONZ-tu w gescie protestu opuscila zgromadzenie za delegacja amerykanska

 • nannek

  Oceniono 83 razy 47

  Po śmierci tego Wielkiego człowieka pousuwali połowę najwyżej ocenionych postów.

  Teraz wycinają co popadnie, co to ma być propagando?

 • nannek

  Oceniono 91 razy 45

  A gdzie mój post propagando? za co został usunięty?

  Wycinacie wszystko co popiera tego Wielkiego człowieka.

 • kesik001

  Oceniono 64 razy 36

  Szkoda człowieka.
  Zrobił wiele dla swojego kraju i pokoju na świecie(blokując poczynania terrorystów z usa i żydraela).

 • boul81

  Oceniono 63 razy 35

  Nie dajcie się ogłupić jankieskiej propagandzie-Chavez dbał o byt przeciętnego mieszkańca swojego kraju jak mało który przywódca na świecie. Gdyby Tusk z Rostowskim wzięli z niego wzór, to z Polski nikt nie chciałby uciekać, a wręcz na odwrót- emigranci by wrócili. Jankesów zżerała wściekłość,że nie pozwolił im położyć łap na zasobach Wenezueli i nie wprowadził drapieżnego antyludzkiego kapitalizmu na wzór amerykański. Ograniczenie wolności słowa(a w USA czy Polsce mamy wolność...?) to mała cena za stabilizację i zapewnienie obywatelom godnego życia.Życzyłbym sobie takiego Chaveza u nas.

 • miastomakow

  Oceniono 58 razy 32

  Najwyższa pora przynieść Wenezueli demokrację, w końcu jest tam ropa. W Afganistanie nie ma czego bombardować, Iran za silny, Kora Północna ma atom. Marionetkowy rząd polski oczywiście wyśle najemników.

 • supertlumacz

  Oceniono 48 razy 32

  Słynna wypowiedż HC na temat GWB, po angielsku i po hiszpańsku, ale nie musicie znać żadnego z tych języków.
  www.youtube.com/watch?v=tAoQzGN7cRo
  Prawda że religijny?Jak się przykładnie żegna! Nowy papież przyzna mu pośmiertnie uprawnienia egzorcysty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje