Ciało Chaveza nie zostanie zabalsamowane? "Są poważne trudności"

14.03.2013 07:55
Hugo Chavez

Hugo Chavez (Fot. Roberto Candia AP)

- Ciało zmarłego w ubiegłym tygodniu prezydenta Wenezueli Hugona Chaveza raczej nie zostanie zabalsamowane. Są z tym poważne trudności - poinformował tymczasowy prezydent kraju, Nicolas Maduro.
- Konsultowaliśmy się z najlepszymi na świecie specjalistami z Niemiec i Rosji. Ich pierwsze opinie są takie, że zabalsamowanie ciała Hugona Chaveza będzie trudne - przyznał tymczasowy prezydent Wenezueli. Nie ujawnił jednak istoty tych trudności. Po śmierci Chaveza to właśnie Nicolas Maduro zapowiedział, że ciało prezydenta zostanie zabalsamowane i umieszczone na stałe w szklanej trumnie - "tak aby naród zawsze go widział".

Zgodnie z dotychczasowymi planami w piątek trumna z ciałem Chaveza ma zostać przeniesiona z Akademii Wojskowej do Muzeum Wojskowości w Caracas. Hugo Chavez zmarł 5 marca w Caracas w wieku 58 lat. Od połowy 2011 roku walczył z chorobą nowotworową. Na Kubie przeszedł cztery operacje; od powrotu do kraju w połowie lutego jego stan szybko się pogarszał.

ONZ uczciło Chaveza minutą ciszy

Tymczasem w środę Zgromadzenie Ogólne ONZ minutą ciszy uczciło pamięć zmarłego prezydenta Wenezueli. - Hugo Chavez przyczynił się do wielu zmian w regionie i na świecie - powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Vuk Jeremić nazwał Chaveza "charyzmatycznym politykiem", o którym historia nigdy nie zapomni.

Chavez wielokrotnie występował na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Szczególnie w pamięć obserwatorów zapadło przemówienie w 2005 roku, kiedy to już na jego początku powiedział: "Wczoraj był tu diabeł, ciągle jeszcze czuć tu siarką". Nikt nie miał wątpliwości, że słowa te odnosiły się do ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha, który przemawiał z tego miejsca dzień wcześniej.

Zobacz także
Komentarze (68)
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Wielki Prezydent, taki zasłużony i nie będzie zabalsamowany ? Nie mają Wawelu, biedacy...

 • chrobotek46

  Oceniono 3 razy -1

  Bandyta Świata (USA) nie ingeruje ? To tam nie ma ropy, diamentów, uranu et cetera? Ameryka zaspała, czy co ?

 • micdep

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe dlaczego wszystcy z nienawiscia pisana tutaj maja tyle minusow .. ciekawe jakie mieli stopnie w szkolach??? tez minusy!!!

 • arubia

  Oceniono 5 razy 1

  warto zobaczyć film 'rewolucji nie pokażą w telewizji'. Może niektórym coś się rozjaśni. Wiecie, że ich stacje telewizyjne są prywatne i ludzie od rana mają pranie mózgu a i tak go wybierali ? Stacja telewizyjna praktycznie kierowała zamachem stanu w 2002 roku, ale nie udało się. Ludzie wyszli na ulicę i odbili Prezydenta Chaveza. Naród go kochał bo pomagał.

 • arubia

  Oceniono 6 razy 0

  Teraz ważą się losy Wenezueli. Albo Prezydentem będzie Pan Nicolas Maduro i poprowadzi kraj do przodu jak Chavez lub wygra Rodonski i będą mieli "demokracje" .. Modlę się o mądry wybór wenezuelczyków.

 • megaxs

  Oceniono 27 razy -19

  Nie mają co zabalsamować, bo pewnie zgnił od środka już zanim umarł

 • sharn1

  Oceniono 34 razy -20

  Niech go wrzucą do słoja z formaliną i wożą po lewackich spędach (manifach i gejparade).

 • boul81

  Oceniono 63 razy 35

  Nie dajcie się ogłupić jankieskiej propagandzie-Chavez dbał o byt przeciętnego mieszkańca swojego kraju jak mało który przywódca na świecie. Gdyby Tusk z Rostowskim wzięli z niego wzór, to z Polski nikt nie chciałby uciekać, a wręcz na odwrót- emigranci by wrócili. Jankesów zżerała wściekłość,że nie pozwolił im położyć łap na zasobach Wenezueli i nie wprowadził drapieżnego antyludzkiego kapitalizmu na wzór amerykański. Ograniczenie wolności słowa(a w USA czy Polsce mamy wolność...?) to mała cena za stabilizację i zapewnienie obywatelom godnego życia.Życzyłbym sobie takiego Chaveza u nas.

 • blue911

  Oceniono 18 razy -8

  Mowia,ze za dlugo zwlekali z balsamowaniem? Proces rozkladu zaszedl juz za daleko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje