7 milionów wpisów na Twitterze. Świat komentuje wybór nowego papieża Franciszka

14.03.2013 07:01
Wybór nowego papieża był wczoraj wieczorem najważniejszym tematem na Twitterze. Jak poinformował operator tego portalu, od chwili, gdy było już wiadomo, że to kardynał Jorge Mario Bergoglio jest nowym biskupem Rzymu, zarejestrowano ponad siedem milionów wpisów.
W punkcie kulminacyjnym użytkownicy Twittera dokonali w ciągu zaledwie jednej minuty ponad 130 tysięcy krótkich wpisów. Wiele osób, które były w Rzymie, zamieściło także w portalu aktualne zdjęcia sprzed Bazyliki św. Piotra.

Portugalia o Franciszku: Zapisze się w historii jako reformator

Portugalscy eksperci przewidują, że pontyfikat papieża Franciszka będzie stał pod znakiem pragmatyzmu oraz szerzenia misji ewangelizacyjnych. Przypuszczają, że nowy biskup Rzymu będzie próbował naśladować św. Franciszka Ksawerego.

Wśród portugalskich komentatorów przeważa opinia, że Franciszek nie będzie papieżem przejściowym, ale wpisze się do historii Kościoła jako reformator. W opinii ks. Vitora Meliciasa, byłego przewodniczącego Międzynarodowej Konferencji Dzieł Miłosierdzia, wybór imienia przez kardynała Jorge Maria Bergoglia był podyktowany jego przynależnością do Towarzystwa Jezusowego.

- Nowy papież zapewne będzie wzorował się na swoim wielkim współbracie ze zgromadzenia jezuitów, jakim był św. Franciszek Ksawery. Przypuszczam, że podczas swojego pontyfikatu Franciszek będzie próbował skoncentrować się na dziele ewangelizacji narodów - powiedział portugalski franciszkanin.

"Będzie naśladował św. Franciszka z Asyżu"

Zdaniem ks. Meliciasa Franciszek może w swoich działaniach naśladować też innego swojego imiennika św. Franciszka z Asyżu. - Myślę, że Ojciec Święty będzie większą uwagę zwracał na kwestie ekologii, dialogu ekumenicznego oraz ubóstwa. Te sprawy leżały na sercu tegoż wielkiego świętego, a dziś stają się wyzwaniem dla Kościoła i całego świata - dodał ks. Melicias.

Z kolei prof. Jose Carlos Calazans, wykładowca historii Kościoła na lizbońskim uniwersytecie Lusofona, uważa, że nowy papież będzie posługiwał się w swoim działaniu pragmatyzmem. - To cecha charakteryzująca jezuitów. Inną jest duch misyjny. Podobnie jak św. Franciszek Ksawery poświęcił się ewangelizowaniu narodów Wschodu, tak papież Franciszek może zwrócić politykę Stolicy Apostolskiej ku Azji, regionowi z ogromnym potencjałem - ocenił prof. Calazans.

W ocenie portugalskiego eksperta nowy papież może próbował reformować Kościół. - Bergoglio nie zapomni o swojej jezuickiej przeszłości i będzie działał w duchu tego zgromadzenia: z rozsądkiem i pragmatyzmem, nie unikając jednak ryzyka. W ostatecznym rozrachunku pozostanie jednak wierny doktrynie - powiedział Jose Carlos Calazans.

Kanadyjskie media o nowym papieżu: Jezuita z franciszkańską wrażliwością

Wybór nowego papieża komentowany jest szeroko również w kanadyjskich mediach. Zwracają one uwagę na skromność Franciszka i przeprowadzoną przez niego modernizację argentyńskiego Kościoła katolickiego.

W reakcjach prasowych podkreśla się, że Jorge Mario Bergoglio, nowy papież Franciszek, jest znany ze swojej bezpretensjonalności i przywiązania do skromnego życia. Wiadomo, że często jeździł autobusem i sam dla siebie gotował. Zawsze interesował się problemami ubogich i chorych na AIDS.

- Jego osobisty styl to antyteza watykańskich splendorów - podsumował dziennik "National Post" na swoich stronach internetowych. - Bergoglio znany jest z modernizacji argentyńskiego Kościoła, który należał do najbardziej konserwatywnych w Ameryce Łacińskiej - dodał dziennik "The Globe and Mail".

Kanadyjczyk nie został papieżem

Kanadyjskie media wskazywały w dniach poprzedzających konklawe, że wśród kardynałów o największych szansach na wybór na papieża był Kanadyjczyk Marc Ouellet, choć po wyborze Jorge Mario Bergoglio trudno było znaleźć wyrazy głębokiego rozczarowania. Jak mówił cytowany przez Postmedia News John Young szef katedry teologii Szkoły Religii Queen's University w Kingston, "fakt, że nie jest Europejczykiem, spodoba się Kanadyjczykom; uważam, że to, iż mamy papieża spoza Europy, jest samo w sobie znaczące".

Profesor teologii uniwersytetu St. Paul w Ottawie Catherine Clifford wskazywała w swoim komentarzu, że pochodzenie nowego papieża daje Kościołowi katolickiemu możliwość bardziej globalnego spojrzenia.

Dziennik "National Post" wskazywał też, że nowy papież zarzucał księżom hipokryzję, piętnował to, że zapominają, iż Chrystus mył trędowatych i jadał z prostytutkami. Choć jest przeciwnikiem gejowskich małżeństw, aborcji i antykoncepcji, krytykował księży, którzy nie chcą chrzcić dzieci samotnych matek.

Dziennik "Vancouver Sun" podkreślił, że choć nowy papież nigdy nie wykazywał się szczególnym radykalizmem opinii, jest jezuitą, a jezuici znani są jako chętni do dyskusji intelektualiści. "Jezuita z franciszkańską wrażliwością" - pisał komentator "The Globe and Mail". - Zmieni papiestwo, zmieniając ton. Nie będzie radykalnych odejść od doktryny, polityki i zwyczajów. Jednak przyniesie powiew świeżego powietrza do zatęchłych i przesiąkniętych skandalami korytarzy Watykanu - dodał.



Zobacz także
Komentarze (44)
7 milionów wpisów na Twitterze. Świat komentuje wybór nowego papieża Franciszka
Zaloguj się
 • costa3500

  Oceniono 29 razy 23

  W eterze chwilowo cicho o muchomorze rydzyku, co w tej sytuacji ta kreatura zrobi ze swym osiołkiem typu maybach,gdy ojciec święty tłucze się autobusami.

 • marberlin

  Oceniono 49 razy 19

  W tej firmie nic sie nie zmieni,celowo sa wybierane osoby stare aby nie przeprowadzaly drastycznych reform a jesli juz to ich wiek na to nie pozwoli bo wkrotce albo odejda do Pana albo abdykuja.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 27 razy 13

  Chyba rząd szykuje nam jakieś wielkie świństwo, bo w gazetach tylko papież i papierz. Chcą coś przykryć, pewnie jakiś nowy podatek.

 • c.t.k

  Oceniono 12 razy 12

  Jan Paweł I też chciał reformować.Zaczął od watykańskiego banku-jak skończył wiadomo.Strzeż się Franciszku wieczornej kawy.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 31 razy 9

  widzę że forum jest pełne księży i zakonnic - otóż powiadam wam - że musicie darzyć NAS Polaków szacunkiem - bo jak się wkurzymy to na starość nie będziecie otrzymywac od nas emerytur, tak jak sie to dzieje obecnie.
  Każdy Polak - poza wami - musi ciężko pracować do 67 roku życia aby otrzymac emeryturę - WY NIE ROBICIE PRZEZ CAŁE ZYCIE NIC :)
  .
  .czy to jest sprawiedliwe ?

 • janan2

  Oceniono 7 razy 7

  Pobożne życzenia z tymi reformami i sprowadzeniem eminencji czy zwykłych plebanów do właściwej im roli.Może coś będzie próbował i jest nadzieja na ograniczenie rozpasania kleru.Póki co kasa i władza to ich główne zajęcie.Bóg to przykrywka,sami w niego nie wierzą i mają w głębokim poważaniu.Tylko znikomy procent zasługuje na miano kapłana,reszta uprawia tylko sobie pasożytniczy zawód księdza.Prędzej go otrują niż zdąży cokolwiek "zreformować".To niemożliwe!!!Nie wyobrażam sobie Polski bez rządzących eminencji o gębach Rydzyka czy Głodzia.Zresztą co jeden to szerszy od drugiego z fizis.Nalane gęby już nie mieszczą się w telewizor z próżniactwa i pasożytnictwa.I tak jest w większości.Więc o czym mowa!?Nadzieja matką głupich.Eminencje od koryta nie odejdą dobrowolnie.Trzeba by wykląć i pozbawić funkcji.To niemożliwe.Predzej wybiorą sobie swojego nowego szefa powiedzmy takiego o skłonnościach Jana XII.

 • tacx

  Oceniono 9 razy 7

  To zadziwiajace jak 8 lat od wyboru Ratzingera zmieniło postrzeganie tego samego kardynała. jeszcze wtedy uchodził za kandydata skrzydła liberalnego. Dziś mówi się o nim jak o prawicowym konserwatyście. Po prostu widac jak świat zmienił się przez te osiem lat i jakim pontyfikatem był pontyfikat kardynała Ratzingera.

 • sylwester51

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekaw jestem czy tata R zatwierdził wybór bo jak nie to mamy papieża samozwańca. Szybko opublikujcie decyzje taty bo nie wiem czy cmokać w pierścionek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje