7 milionów wpisów na Twitterze. Świat komentuje wybór nowego papieża Franciszka

14.03.2013 07:01
Wybór nowego papieża był wczoraj wieczorem najważniejszym tematem na Twitterze. Jak poinformował operator tego portalu, od chwili, gdy było już wiadomo, że to kardynał Jorge Mario Bergoglio jest nowym biskupem Rzymu, zarejestrowano ponad siedem milionów wpisów.
W punkcie kulminacyjnym użytkownicy Twittera dokonali w ciągu zaledwie jednej minuty ponad 130 tysięcy krótkich wpisów. Wiele osób, które były w Rzymie, zamieściło także w portalu aktualne zdjęcia sprzed Bazyliki św. Piotra.

Portugalia o Franciszku: Zapisze się w historii jako reformator

Portugalscy eksperci przewidują, że pontyfikat papieża Franciszka będzie stał pod znakiem pragmatyzmu oraz szerzenia misji ewangelizacyjnych. Przypuszczają, że nowy biskup Rzymu będzie próbował naśladować św. Franciszka Ksawerego.

Wśród portugalskich komentatorów przeważa opinia, że Franciszek nie będzie papieżem przejściowym, ale wpisze się do historii Kościoła jako reformator. W opinii ks. Vitora Meliciasa, byłego przewodniczącego Międzynarodowej Konferencji Dzieł Miłosierdzia, wybór imienia przez kardynała Jorge Maria Bergoglia był podyktowany jego przynależnością do Towarzystwa Jezusowego.

- Nowy papież zapewne będzie wzorował się na swoim wielkim współbracie ze zgromadzenia jezuitów, jakim był św. Franciszek Ksawery. Przypuszczam, że podczas swojego pontyfikatu Franciszek będzie próbował skoncentrować się na dziele ewangelizacji narodów - powiedział portugalski franciszkanin.

"Będzie naśladował św. Franciszka z Asyżu"

Zdaniem ks. Meliciasa Franciszek może w swoich działaniach naśladować też innego swojego imiennika św. Franciszka z Asyżu. - Myślę, że Ojciec Święty będzie większą uwagę zwracał na kwestie ekologii, dialogu ekumenicznego oraz ubóstwa. Te sprawy leżały na sercu tegoż wielkiego świętego, a dziś stają się wyzwaniem dla Kościoła i całego świata - dodał ks. Melicias.

Z kolei prof. Jose Carlos Calazans, wykładowca historii Kościoła na lizbońskim uniwersytecie Lusofona, uważa, że nowy papież będzie posługiwał się w swoim działaniu pragmatyzmem. - To cecha charakteryzująca jezuitów. Inną jest duch misyjny. Podobnie jak św. Franciszek Ksawery poświęcił się ewangelizowaniu narodów Wschodu, tak papież Franciszek może zwrócić politykę Stolicy Apostolskiej ku Azji, regionowi z ogromnym potencjałem - ocenił prof. Calazans.

W ocenie portugalskiego eksperta nowy papież może próbował reformować Kościół. - Bergoglio nie zapomni o swojej jezuickiej przeszłości i będzie działał w duchu tego zgromadzenia: z rozsądkiem i pragmatyzmem, nie unikając jednak ryzyka. W ostatecznym rozrachunku pozostanie jednak wierny doktrynie - powiedział Jose Carlos Calazans.

Kanadyjskie media o nowym papieżu: Jezuita z franciszkańską wrażliwością

Wybór nowego papieża komentowany jest szeroko również w kanadyjskich mediach. Zwracają one uwagę na skromność Franciszka i przeprowadzoną przez niego modernizację argentyńskiego Kościoła katolickiego.

W reakcjach prasowych podkreśla się, że Jorge Mario Bergoglio, nowy papież Franciszek, jest znany ze swojej bezpretensjonalności i przywiązania do skromnego życia. Wiadomo, że często jeździł autobusem i sam dla siebie gotował. Zawsze interesował się problemami ubogich i chorych na AIDS.

- Jego osobisty styl to antyteza watykańskich splendorów - podsumował dziennik "National Post" na swoich stronach internetowych. - Bergoglio znany jest z modernizacji argentyńskiego Kościoła, który należał do najbardziej konserwatywnych w Ameryce Łacińskiej - dodał dziennik "The Globe and Mail".

Kanadyjczyk nie został papieżem

Kanadyjskie media wskazywały w dniach poprzedzających konklawe, że wśród kardynałów o największych szansach na wybór na papieża był Kanadyjczyk Marc Ouellet, choć po wyborze Jorge Mario Bergoglio trudno było znaleźć wyrazy głębokiego rozczarowania. Jak mówił cytowany przez Postmedia News John Young szef katedry teologii Szkoły Religii Queen's University w Kingston, "fakt, że nie jest Europejczykiem, spodoba się Kanadyjczykom; uważam, że to, iż mamy papieża spoza Europy, jest samo w sobie znaczące".

Profesor teologii uniwersytetu St. Paul w Ottawie Catherine Clifford wskazywała w swoim komentarzu, że pochodzenie nowego papieża daje Kościołowi katolickiemu możliwość bardziej globalnego spojrzenia.

Dziennik "National Post" wskazywał też, że nowy papież zarzucał księżom hipokryzję, piętnował to, że zapominają, iż Chrystus mył trędowatych i jadał z prostytutkami. Choć jest przeciwnikiem gejowskich małżeństw, aborcji i antykoncepcji, krytykował księży, którzy nie chcą chrzcić dzieci samotnych matek.

Dziennik "Vancouver Sun" podkreślił, że choć nowy papież nigdy nie wykazywał się szczególnym radykalizmem opinii, jest jezuitą, a jezuici znani są jako chętni do dyskusji intelektualiści. "Jezuita z franciszkańską wrażliwością" - pisał komentator "The Globe and Mail". - Zmieni papiestwo, zmieniając ton. Nie będzie radykalnych odejść od doktryny, polityki i zwyczajów. Jednak przyniesie powiew świeżego powietrza do zatęchłych i przesiąkniętych skandalami korytarzy Watykanu - dodał.Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Każdy z nas tam kiedyś
  Bezecnie nagrzeszył.
  To wcale nie znaczy,
  By ów grzech zniweczył

  Całe nasze życie
  Totalnie do końca.
  Ważne, że idziemy
  Co dzień: " W stronę słońca ".

 • normalny1945

  0

  W związku z odbyciem się niedawno pontyfikatem dziękuję ci panie któryś wynalazł pilota do telewizora redaktorzyny wymyślili istne polowanie bezkrwawe na różnej maści klemchow i jeszcze myślą że tych latwowiernych jest napewno 95%. Barana jedne !

 • 11lech

  0

  "Wymienia w niej m.in. nazwisko Bergoglio. Obecny papież miał rzekomo donosić na lewicujących duchownych. Autor książki powołuje się na dokumenty, które mają to udowadniać. -a wiec jesteśmy w domu -donosiciel papież

 • janan2

  Oceniono 7 razy 7

  Pobożne życzenia z tymi reformami i sprowadzeniem eminencji czy zwykłych plebanów do właściwej im roli.Może coś będzie próbował i jest nadzieja na ograniczenie rozpasania kleru.Póki co kasa i władza to ich główne zajęcie.Bóg to przykrywka,sami w niego nie wierzą i mają w głębokim poważaniu.Tylko znikomy procent zasługuje na miano kapłana,reszta uprawia tylko sobie pasożytniczy zawód księdza.Prędzej go otrują niż zdąży cokolwiek "zreformować".To niemożliwe!!!Nie wyobrażam sobie Polski bez rządzących eminencji o gębach Rydzyka czy Głodzia.Zresztą co jeden to szerszy od drugiego z fizis.Nalane gęby już nie mieszczą się w telewizor z próżniactwa i pasożytnictwa.I tak jest w większości.Więc o czym mowa!?Nadzieja matką głupich.Eminencje od koryta nie odejdą dobrowolnie.Trzeba by wykląć i pozbawić funkcji.To niemożliwe.Predzej wybiorą sobie swojego nowego szefa powiedzmy takiego o skłonnościach Jana XII.

 • c.t.k

  Oceniono 12 razy 12

  Jan Paweł I też chciał reformować.Zaczął od watykańskiego banku-jak skończył wiadomo.Strzeż się Franciszku wieczornej kawy.

 • t0maszek44

  Oceniono 2 razy 0

  A jakie to ma znaczenie kim i skąd jest nowy papież? Czy wierni w związku z wyborem Franciszka przestana zdradzać współmałżonków, przestaną kraść, toczyć wojny, przestrzegać przykazań? Nie, wszystko pozostanie po staremu

 • eccehomo

  Oceniono 5 razy -3

  Będzie ponoć naśladował samego Wielkiego Postępowca Aaadama Miiichnika!!! Wszyscy sodomici, rozwodnicy, kłamcy będą uświęceni.
  A tak w ogóle reformator Tusku już wam nie starcza?.

 • kowalskyy49

  Oceniono 5 razy 1

  Czy nowy papież spowoduje że polski kościół katolicki odda zagrabione mienie?

 • leser.1

  Oceniono 5 razy 1

  Jeśli zacznie "reformować" na poważnie, to ciekawe czy przeżyje pontyfikat Jana Pawła I ?
  Ojcowie chrzestni wybrali na swojego Szefa tego spośród siebie, który ma raczej blade pojęcie o "podziemnym" życiu Watykanu.
  Zanim ogarnie ogrom nieprawości minie trochę czasu.
  A czas to pieniądz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje