Chiny mają nowego prezydenta. Xi Jinping zatwierdzony przez parlament

14.03.2013 06:12
Xi Jinping

Xi Jinping (Fot. Ed Jones AP)

Parlament Chin - Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych formalnie zatwierdziło w czwartek 59-letniego Xi Jinpinga na urząd prezydenta tego kraju. Już w listopadzie przejął on stanowisko szefa Komunistycznej Partii Chin i kontrolę nad armią.
Nominacja Xi Jinpinga wieńczy proces zmiany pokoleniowej na szczytach chińskich władz, drugiej przeprowadzonej w sposób planowy od przejęcia władzy przez komunistów w 1949 r. Xi Jinping podczas starannie wyreżyserowanej ceremonii w Wielkiej Hali Ludowej zastąpił dotychczasowego szefa państwa, 69-letniego Hu Jintao, który pełnił funkcję przewodniczącego ChRL przez dwie pięcioletnie kadencje. Nowy przywódca sprawuje obecnie pełną kontrolę nad partią komunistyczną, państwem i wojskiem.

Wobec kandydatury Xi nie było praktycznie żadnych głosów sprzeciwu. Z pośród 3 tys. delegatów zebranych w chińskim parlamencie tylko jeden głos oddano przeciwko niemu, a trzech delegatów wstrzymało się od głosowania. Podczas transmitowanej na żywo w państwowej telewizji ceremonii Xi ukłonił się, a następnie uścisnął dłoń swojemu poprzednikowi, wymieniając z nim kilka słów.

Wicepremier zastąpi Wena Jiabao

Wiceprezydentem został Li Yuanchao. Obecna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych rozpoczęła się 5 marca i ma potrwać do 17 marca. Podczas podobnego głosowania zaplanowanego na piątek wicepremier Li Keqiang zastąpi dotychczasowego premiera Wena Jiabao.

Jak pisze agencja Reutera, wielu Chińczyków ma nadzieję, że Xi zaprowadzi zmiany w kraju, który stał się drugą największą gospodarką świata, ale zmaga się z nierównomiernym podziałem dochodów, korupcją i degradacją środowiska naturalnego. Jednocześnie jego rząd będzie musiał poradzić sobie m.in. z coraz wolniejszym tempem wzrostu gospodarczego. Na arenie międzynarodowej wyzwaniem będzie coraz bardziej agresywna Korea Płn. oraz napięcia w relacjach z USA, Japonią i Koreą Płd.

Zobacz także
Komentarze (34)
Chiny mają nowego prezydenta. Xi Jinping zatwierdzony przez parlament
Zaloguj się
 • pani_felusiakowa

  Oceniono 8 razy 8

  @ jezierskiadam

  W Chinach państwo odgórnie ustala cenę benzyny na stacjach, tak samo cenę prądu zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i zakładów przemysłowych. Chińskie państwo jest właścicielem wszystkich krajowych banków. Ogromna większość chińskich koncernów, także tych które aktywnie inwestują za granicą, w szczególnie w dziedzinie wydobycia i przetwórstwa surowców należy w 100% do rządu ChRL.

  Rząd określa czy prywatna firma może produkować w kraju określony model samochodu, czy nie wolno jej tego robić. vide przykład hummera:
  www.tvn24.pl/biznes-gospodarka,6/koniec-hummera,126561.html
  W Chinach cała ziemia należy do państwa. Zagraniczne koncerny budujące w państwie środka swoje fabryki, mogą ziemie na której przeprowadzają inwestycję co najwyżej na określony okres czasu wydzierżawić.

  Plany rozwoju gospodarczego w klasycznym dla gospodarek planowych cyklu 5 letnim (tzw pięciolatka) -uchwala plenum Komitetu centralnego Komunistycznej Partii Chin przedkładając go do realizacji rządowi. Państwo chińskie wspiera wybrane firmy, lub branże subsydiując je przez długi czas w nadziei, że w przyszłości przyniesie to krajowi wymierne korzyści. Miało to miejsce np w przypadku produkcji paneli słonecznych czy metali ziem rzadkich.

  Właśnie dzięki sensownemu planowaniu gospodarczemu, Chiny mogły się się rozwijać w tak spektakularny sposób, jak to było widać w ostatnich dwu dekadach.

  Jednak mimo te wszystkie niezbite fakty sekta Korwinistów, z typowo sekciarskim zapałem, notorycznie próbuje przedstawiać Chiny jako przykład gospodarki wolnorynkowej i tzw prawdziwego kapitalizmu...

 • olekgw

  Oceniono 6 razy 4

  W przeciwieństwie do kleru ci przynajmniej nie wybierają już starców

 • baby1

  Oceniono 8 razy 2

  I to dla świata jest znacznie ważniejsza wiadomość niż kto został papieżem. No chyba, że chodzi o Polskę kraik wasalny Watykanu.

 • jezierskiadam

  Oceniono 18 razy 2

  Demonstranci na Placu Tien An Men żądali reform podobnych do tych, które zrobiono w krajach Europy Wschodniej. Komuniści chińscy władzy nie oddali, brutalnie stłumili demonstracje, ale zmienili zupełnie system gospodarczy.

  Co się stało w 1989 roku? Co właściwie upadło w 1989 roku? Powiem tak! Może akurat na taką formułę wszyscy się zgodzą.W 1989 roku upadła gospodarka planowa.

  Wprowadzono ją w czasach stalinowskich w byłym Związku Sowieckim. Później przeniesiono ten model do krajów tzw. bloku, czyli do nas, do Chin, na Kubę, do niektórych krajów tzw. Trzeciego Świata. Gospodarka planowa upadła z powodu swojej niewydolności, ciągłych niedoborów, objawiających się w różny sposób. W Polsce, w pewnym okresie, półkami sklepowymi, na których był tylko ocet. Gospodarka planowa uchowała się na Kubie i w Korei Północnej i każdy może stwierdzić, co byłoby, gdyby u nas nie upadła w 1989 roku.

  Lepiej mówić, że upadła gospodarka planowa, niż mówić, że upadł system komunistyczny, ponieważ np. u nas pozwolono na to, żeby byli komuniści bez przeszkód mogli wziąć udział w budowaniu nowego ustroju. Ludzie, widząc dziś, byłych komunistów w różnych, często eksponowanych miejscach uważają, że komuna ma się dobrze, ale mam nadzieję, że zgodzą się na to, że systemu gospodarki komunistycznej już nie ma.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/3zfc/skad-sie-wziela-potega-chin#ixzz2NUPPJPt9

 • mniejniz0

  Oceniono 5 razy 1

  "kraj zmaga się z nierównomiernym podziałem dochodów"

  Przynajmniej się zmaga. Bo nasz rząd twierdzi, że w Polsce każdy ma to na co zasłużył.

 • wujaszek_joe

  Oceniono 3 razy 1

  Xi Jinping jak Gliński, przykryty przez papieża

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 0

  Chińczycy są bardziej postępowi niż dziadki w purpurze. U nich ostatnią zmianą pokoleniową - patrząc na metryki - był wybór Wojtyły, a później powrót do geriatrii.

 • tokontoniejestwolne

  0

  To ci niespodzianka.

 • starszy-65

  Oceniono 4 razy 0

  Ale się narobiło jeszcze w chinach zacznie się rowolucja społeczno- ekonomiczna i miliard chinczyków wyjedzie w świat i pewnie ze sto milionów do dobrej Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje