Nowy papież Franciszek. Msza inauguracyjna i przejęcie insygniów władzy 19 marca

13.03.2013 23:01
Jorge Bergoglio, 266. papież, rozpoczyna dzisiaj swój pontyfikat. W najbliższych dniach nowego papieża czekają spotkania oraz ceremonie, w tym m.in. msza inauguracyjna, w trakcie której otrzyma insygnia władzy
Jak poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi msza inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka odbędzie się we wtorek 19 marca o godzinie 9.30.

Zgodnie z tradycją nowy papież przed mszą uda się do Grot Watykańskich, by pomodlić się przy grobie św. Piotra. Następnie papież otrzyma insygnia władzy: paliusz oraz Pierścień Rybaka i wygłosi homilię. W trakcie mszy, zgodnie z tradycją Ojciec Święty przyjmie hołd wierności wszystkich kardynałów lub - jak to było w przypadku Benedykta XVI - przyrzeczenie wierności od 12 osób (trzech kardynałów, biskupa, księdza, diakona, zakonnika i zakonnicę oraz parę małżeńską i dwójkę nastolatków przed bierzmowaniem). Po mszy papież Franciszek prawdopodobnie przejedzie samochodem przez plac św. Piotra, pozdrawiając wiernych.

Pierwsze spotkania i uroczystości

Pierwsze tygodnie pontyfikatu będą zapewne dla nowego papieża czasem spotkań oraz obrad. Jutro ma się on spotkać z kardynałami w Kaplicy Sykstyńskiej i odwiedzić prywatnie sanktuarium maryjne w Rzymie. W najbliższych dnia planowane jest również jego spotkanie z poprzednikiem - Benedyktem XVI. Natomiast w piątek o godz. 11.00 papież Franciszek spotka się w Sali Klementyńskiej z kardynałami, zarówno uczestniczącymi w wyborze, jak i tymi, którzy ze względu na przekroczenie 80 roku życia nie brali w nim udziału.

W sobotę, 16 marca nowy papież spotka się w auli Pawła VI z dziennikarzami. W niedzielę w południe odmówi z wiernymi południową modlitwę ,,Anioł Pański". W środę 20 marca Franciszek I spotka się z przedstawicielami bratnich Kościołów chrześcijańskich. Tego dnia nie będzie audiencji ogólnej.Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • fredfroiss

  0

  PAPIEŻ NA TRUDNE CZASY
  PRZEDE WSZYSTKIM PO OWOCACH NALEŻY SĄDZIĆ CZŁOWIEKA CZYLI DALSZE OTWIERANIE SIĘ KOŚCIOŁA NA LUDZKIE PROBLEMY.
  SŁOWA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA I JEGO GESTY WSKAZUJĄ WYRAŹNIE , ŻE BĘDZIE ON - PODOBNIE JAK JAN PAWEŁ II - AUTORYTETEM MORALNYM NIE TYLKO DLA KATOLIKÓW I SZERZEJ CHRZEŚCIJAN, ALE RÓWNIEŻ DLA WYZNAWCÓW INNYCH RELIGII, A NAWET NIEWIERZĄCYCH.
  DR FERDYNAND FROISSART

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  Czy jest już zaproszony do Polski ?

 • czak192

  0

  Nie chce się wierzyć, ale dokumenty są porażające! Nowo wybrany papież Franciszek I, kablował na swoich podwładnych, księży – jezuitów! Świadczą o tym również publikacje prasowe, dostępne w necie.

  wackiemososne.blogspot.com/2013/03/papiez-kablowa-na-ksiezy-zmiany-w.html

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 1

  Czy nie ma już innych tematów jak papież i Watykan? Nosem ten temat wyłazi już ludziom!

 • bubuthebest

  Oceniono 2 razy 2

  Po JP2 i B16 przyszedł czas na F1 - co na to Kubica?

 • hens

  0

  Od zawsze wiedziałem że w lodówce mieszka światło, tu szok. Nakryłem Papierza.
  Boję się zajrzeć do zamrażarki, bo pewnie z niej Głódź wyskoczy.

 • dybko2

  Oceniono 2 razy 2

  Mi to loto jak Mi 8

 • sclavus

  Oceniono 11 razy 3

  Niech żyje Rzeczpospolita Polska Przykościelna????
  ... aż się boję lodówkę otworzyć, ale nie tylko bo ... w WC, podnieść klapę, wymaga odwagi specjalnej - a nuż też tam jest....
  Gdzie by nie spojrzeć, głowy nie zwrócić - tam on.... "nowy/stareńki papież"
  I ten taniec trwa!!!
  Od białego dymA!!!
  :D:D:D:D:D:D
  (rzadko, niezmiernie rzadko daję 6 mordek)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje