Nowy papież Franciszek. Msza inauguracyjna i przejęcie insygniów władzy 19 marca

13.03.2013 23:01
Jorge Bergoglio, 266. papież, rozpoczyna dzisiaj swój pontyfikat. W najbliższych dniach nowego papieża czekają spotkania oraz ceremonie, w tym m.in. msza inauguracyjna, w trakcie której otrzyma insygnia władzy
Jak poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi msza inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka odbędzie się we wtorek 19 marca o godzinie 9.30.

Zgodnie z tradycją nowy papież przed mszą uda się do Grot Watykańskich, by pomodlić się przy grobie św. Piotra. Następnie papież otrzyma insygnia władzy: paliusz oraz Pierścień Rybaka i wygłosi homilię. W trakcie mszy, zgodnie z tradycją Ojciec Święty przyjmie hołd wierności wszystkich kardynałów lub - jak to było w przypadku Benedykta XVI - przyrzeczenie wierności od 12 osób (trzech kardynałów, biskupa, księdza, diakona, zakonnika i zakonnicę oraz parę małżeńską i dwójkę nastolatków przed bierzmowaniem). Po mszy papież Franciszek prawdopodobnie przejedzie samochodem przez plac św. Piotra, pozdrawiając wiernych.

Pierwsze spotkania i uroczystości

Pierwsze tygodnie pontyfikatu będą zapewne dla nowego papieża czasem spotkań oraz obrad. Jutro ma się on spotkać z kardynałami w Kaplicy Sykstyńskiej i odwiedzić prywatnie sanktuarium maryjne w Rzymie. W najbliższych dnia planowane jest również jego spotkanie z poprzednikiem - Benedyktem XVI. Natomiast w piątek o godz. 11.00 papież Franciszek spotka się w Sali Klementyńskiej z kardynałami, zarówno uczestniczącymi w wyborze, jak i tymi, którzy ze względu na przekroczenie 80 roku życia nie brali w nim udziału.

W sobotę, 16 marca nowy papież spotka się w auli Pawła VI z dziennikarzami. W niedzielę w południe odmówi z wiernymi południową modlitwę ,,Anioł Pański". W środę 20 marca Franciszek I spotka się z przedstawicielami bratnich Kościołów chrześcijańskich. Tego dnia nie będzie audiencji ogólnej.