Bp Pieronek: Wybrany został kardynał, którego w ogóle nie znam

13.03.2013 22:01
Bp Tadeusz Pieronek

Bp Tadeusz Pieronek (Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta)

Wybór kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża jest niespodziewany, to duże zaskoczenie - powiedział bp Tadeusz Pieronek. Dodał, że fakt, iż nowy papież jest spoza Europy, może być zapowiedzią zmian w Kościele. Abp Sławoj Leszek Głódź, komentując wybór nowego papieża, przyznał, że jest zaskoczony akurat tym konkretnym nazwiskiem, ale nie wyborem papieża z Ameryki Południowej.
- Wybrany został kardynał, którego w ogóle nie znam. Nie był on wymieniany w gronie tych, którzy mogą zostać wybrani. Jeżeli taka była wola konklawe, to znaczy, że jest to człowiek, który ma wnieść coś nowego. Możemy wnioskować, że chodzi o to, by dokonała się jakaś zmiana - podkreślił bp Pieronek.

- Nowy papież jest spoza Europy, to jezuita. Jezuici odegrali ważną rolę w dziejach Kościoła. Wybór ich przedstawiciela może świadczyć o próbie otwarcia się na zmiany - dodał.

Bp Pieronek ocenił, że konklawe przebiegło bardzo szybko. - Nie spodziewaliśmy się tego. Jest zaskoczenie - powiedział.

Jorge Mario Bergoglio - Franciszek, jest pierwszym w dziejach Kościoła papieżem z Ameryki Południowej.

Abp Głódź: Nie jestem bardzo zaskoczony papieżem z Ameryki Płd.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, komentując wybór nowego papieża, przyznał, że jest zaskoczony akurat tym konkretnym nazwiskiem, ale nie wyborem papieża z Ameryki Południowej.

- Nie znam kardynała Bergoglio. Jest on kardynałem od niedawna, ale nie jestem aż tak zaskoczony, że wybrano papieża pochodzącego z Ameryki Południowej. Dwa ostatnie pontyfikaty - z Polski i Niemiec, przekroczyły granice Włoch, sądziłem więc, że czas na jakiś inny kontynent, i tak się stało, ale co do tego konkretnego nazwiska, to myślę, że wszyscy są zaskoczeni, ja także. I myślę, że tych 200 tys. ludzi zgromadzonych na placu Świętego Piotra również - powiedział abp Głódź.

Dodał, że można sobie wyobrazić radość Ameryki Południowej, a szczególnie Argentyny. - To są narody, które mówią językiem hiszpańskim, tak że (nastąpi) poszerzenie Kościoła w pełni o cały język hiszpański, a jednocześnie będą priorytety i ukierunkowania w całej polityce duszpasterskiej i tak dalej na te inne kontynenty. Europa musi radzić sobie sama, tym bardziej że syta, tłusta i w dużej mierze ostygła w wierze, i czeka ją czas pokuty - powiedział.

Według niego wybór imienia Franciszek wskazuje na osobowość nowego papieża, jego duchowość. - Czas na ducha św. Franciszka: "Pace e bene", czyli zawołanie "pokój i dobro" - zaznaczył abp Głódź.Zobacz także
Komentarze (226)
Zaloguj się
 • romek4805

  0

  Biskup Pieronek nie zna Franciszka a może się obawia że Papież będzie miał inne zdanie o zboczeniach w kościele i zacznie bez pardonu walkę z bocznicami i postara się wyplenić tę zarazę z kościoła i zrobi porządek z ich poplecznikami .

 • kor102

  Oceniono 1 raz 1

  Może bardziej powinni interesować się życiem Kościoła?

 • plumgazeta

  0

  Oj nieładnie do kolegów się nie przyznawać.

 • kararaka

  Oceniono 1 raz 1

  A to dziwne? Pieronek zawsze pierwszy rwie się do wszelakich wywiadów, zdaje się że pozjadał wszystkie rozumy i wszelką wiedzę i nie zna? Nieprawdopodobne?

 • piesion

  0

  Tak się składa , że Pieronek to jeden z bardziej inteligentnych biskupów , NIESTETY !!!
  O Głódziu... eeech szkoda gadać..

 • ubujan

  Oceniono 1 raz 1

  Ja nie jestem zaskoczony , że aktualny biskup z Gdańska nie zna kardynała wybranego na papieża. Oni nie chodzili ta samą drogo skromności.

 • mcvie1

  0

  tego nic nie przyćmi , przeczytajcie to bo warto w tej gazetce tego nie znajdziecie
  :
  www.rp.pl/artykul/738665,989966-Mucha--prezesom-spolki-PL2012-naleza-sie-zagwarantowane-premie.html

 • mcvie1

  0

  ale tego nic nie przyćmi , przeczytajcie to :
  www.rp.pl/artykul/738665,989966-Mucha--prezesom-spolki-PL2012-naleza-sie-zagwarantowane-premie.html

 • statskuld

  0

  Ale matka Jezusa bedzie zawsze Krolowa Polski, a nie Argentyny! A Jezus krolem Polski i Wszechswiata, a jak ktos mysli inaczej to powiem mu ty zydzie, co jest najwieksza obraza w kraju Polan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje