Bp Pieronek: Wybrany został kardynał, którego w ogóle nie znam

13.03.2013 22:01
Bp Tadeusz Pieronek

Bp Tadeusz Pieronek (Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta)

Wybór kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża jest niespodziewany, to duże zaskoczenie - powiedział bp Tadeusz Pieronek. Dodał, że fakt, iż nowy papież jest spoza Europy, może być zapowiedzią zmian w Kościele. Abp Sławoj Leszek Głódź, komentując wybór nowego papieża, przyznał, że jest zaskoczony akurat tym konkretnym nazwiskiem, ale nie wyborem papieża z Ameryki Południowej.
- Wybrany został kardynał, którego w ogóle nie znam. Nie był on wymieniany w gronie tych, którzy mogą zostać wybrani. Jeżeli taka była wola konklawe, to znaczy, że jest to człowiek, który ma wnieść coś nowego. Możemy wnioskować, że chodzi o to, by dokonała się jakaś zmiana - podkreślił bp Pieronek.

- Nowy papież jest spoza Europy, to jezuita. Jezuici odegrali ważną rolę w dziejach Kościoła. Wybór ich przedstawiciela może świadczyć o próbie otwarcia się na zmiany - dodał.

Bp Pieronek ocenił, że konklawe przebiegło bardzo szybko. - Nie spodziewaliśmy się tego. Jest zaskoczenie - powiedział.

Jorge Mario Bergoglio - Franciszek, jest pierwszym w dziejach Kościoła papieżem z Ameryki Południowej.

Abp Głódź: Nie jestem bardzo zaskoczony papieżem z Ameryki Płd.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, komentując wybór nowego papieża, przyznał, że jest zaskoczony akurat tym konkretnym nazwiskiem, ale nie wyborem papieża z Ameryki Południowej.

- Nie znam kardynała Bergoglio. Jest on kardynałem od niedawna, ale nie jestem aż tak zaskoczony, że wybrano papieża pochodzącego z Ameryki Południowej. Dwa ostatnie pontyfikaty - z Polski i Niemiec, przekroczyły granice Włoch, sądziłem więc, że czas na jakiś inny kontynent, i tak się stało, ale co do tego konkretnego nazwiska, to myślę, że wszyscy są zaskoczeni, ja także. I myślę, że tych 200 tys. ludzi zgromadzonych na placu Świętego Piotra również - powiedział abp Głódź.

Dodał, że można sobie wyobrazić radość Ameryki Południowej, a szczególnie Argentyny. - To są narody, które mówią językiem hiszpańskim, tak że (nastąpi) poszerzenie Kościoła w pełni o cały język hiszpański, a jednocześnie będą priorytety i ukierunkowania w całej polityce duszpasterskiej i tak dalej na te inne kontynenty. Europa musi radzić sobie sama, tym bardziej że syta, tłusta i w dużej mierze ostygła w wierze, i czeka ją czas pokuty - powiedział.

Według niego wybór imienia Franciszek wskazuje na osobowość nowego papieża, jego duchowość. - Czas na ducha św. Franciszka: "Pace e bene", czyli zawołanie "pokój i dobro" - zaznaczył abp Głódź.Zobacz także
Komentarze (226)
Bp Pieronek: Wybrany został kardynał, którego w ogóle nie znam
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 388 razy 350

  "Europa musi radzić sobie sama, tym bardziej że syta, tłusta i w dużej mierze ostygła w wierze, i czeka ją czas pokuty - powiedział."

  Kto to powiedział? No kto? Lokator pałacu. Kapłan o sylwetce i twarzy wskazujących na upodobanie w uciechach życia doczesnego. On o duchowości nam mówi i pokorze. Ten który jest uosobieniem jastrzębiego triumfalizmu Kościoła Katolickiego. Protektor Rydzyka. Głódź Sławoj.

 • wissenwertes

  Oceniono 288 razy 258

  Jak pan Pieronek go nie zna, to sie wybory nie licza.

 • 24u

  Oceniono 178 razy 152

  Biskup nie jest osamotniony-ja go rowniez nie znalem.
  Pomimo tego serdecznie gratuluje wyboru.

 • iremus

  Oceniono 226 razy 136

  ....W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II..... Wystarczy? Nie?
  ...Podczas trwania w Argentynie junty wojskowej generała Videli Redondo i podczas tzw. brudnej wojny 1976–1983 (hiszp. Guerra sucia) Bergoglio donosił wojskowym na lewicujących księży i zakonników, z których niektórzy potem znikali. Dokumenty potwierdzające jego współpracę opublikował Horacio Verbitsky w książkę El Silencio (Cisza), która jest syntezą współpracy hierarchów kościoła argentyńskiego z dyktaturą...
  I co, dalej nieznany? Trudno poza biblią trzeba czytać książki.

 • syn_z_dziewicy

  Oceniono 151 razy 109

  to może na znak protestu Miasteczko Namiotowe pod balkonem???? Jarek pomoże w organizacji przedsięwzięcia. "Solidarni 2013"

 • wodolaz99

  Oceniono 107 razy 99

  Jezuita najwyrazniej nie ma sklonnosci do flaszki ,to dlatego panie Glodz nigdy go nie poznales nawet z nazwiska.

 • candid13

  Oceniono 110 razy 90

  Nowy papiez slubujacy ubostwo, no i co na to rozpierajacy sie w Maybachu, tlusty, ubierajacy sie w kosztowne szaty, wyprawiajacy co rusz bankiety na tysieca osob przy stolach uginajacych sie pod ciezarem jadla i napitkow nasz ruski agent z Torunia, tak wielbiony przez swoja sekte ?

 • kingstonny

  Oceniono 93 razy 85

  Wybrali, a Pieronka sie NIE zapytali. Jeszcze jedno ponizenie Polski. Jeszcze jedno ponizenie tego co naprawde wielkie. Ale, Pieronek i ten z Torunia (jak mu tam) w koncu wygraja. Prawda zwyciezy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje