Nowy papież Franciszek. Komentatorzy: To imię zapowiada "bezprecedensowe trzęsienie ziemi" dla Kościoła

13.03.2013 21:56
Kardynał Jorge Mario Bergoglio

Kardynał Jorge Mario Bergoglio (Fot. Andrew Medichini AP)

Jorge Mario Bergoglio to nie tylko pierwszy papież z Ameryki Południowej. To także pierwszy papież, który wybrał imię Franciszek. Kardynał Buenos Aires nawiązał tym samym do św. Franciszka z Asyżu i zapowiedział kierunek, w jakim pójdzie Kościół pod jego przewodnictwem. - Przyjmując za patrona Biedaczynę z Asyżu, przekazuje, że chce być papieżem ubogiego świata - wyjaśnił filozof religii prof. Zbigniew Mikołejko.
Pontyfikat kardynała Bergoglio zapowiada rewolucję w Kościele, zanim jeszcze się rozpoczął. Pierwszy biskup Rzymu z Ameryki Południowej jako pierwszy przybrał także imię "Franciszek", nawiązując tym samym - jak potwierdził Federico Lombardi rzecznik Watykanu - do jednej z najbardziej szanowanych i kochanych figur w Kościele katolickim, św. Franciszka z Asyżu. Przyjęcie imienia znanego z życia pełnego wyrzeczeń i miłości do najuboższych świętego według komentatorów zapowiada znaczący zwrot w polityce Kościoła.

"Początek Kościoła ubogiego, pokornego"

- Kończy się Kościół jako instytucja feudalna, a zaczyna się Kościół ubogi, pokorny, stojący po stronie biednych i wykluczonych. Tego bym sobie życzył - przyznał TOK FM filozof Jarosław Makowski.

- To znamienne, świadczy o tym, że będzie kładł akcent na dwie rzeczy: wiarę jako osobistą relację człowieka z Bogiem oraz na otwarcie Kościoła i jego wyjście do świata - podkreślił z kolei o. Wacław Oszajca.

Prof. Zbigniew Mikołejko zwrócił uwagę, że kardynał Bergoglio to "umiarkowany konserwatysta, człowiek światły ze skłonnością do zmian". - Jest to istotny, niezwykle znaczący wybór, kieruje bowiem uwagę w stronę ubogiego świata, Trzeciego Świata. Przyjmując za patrona Biedaczynę z Asyżu, przekazuje wyraźny komunikat, że chce być papieżem ubogiego świata - ocenił filozof religii."Przekazał, że inaczej będzie sobie poczynał"

Watykański komentator CNN John Allen wybór imienia Franciszek przez Argentyńczyka określił jako "najbardziej fantastyczny" i zapowiadający "bezprecedensowe trzęsienie ziemi" dla Kościoła. - To imię symbolizuje ubóstwo, pokorę, prostotę i odbudowę Kościoła katolickiego. Nowy papież wysłał sygnał, że inaczej będzie sobie poczynał - skwitował Allen.

Jako przełom ogłoszono już jego przemówienie, które wygłosił tuż po tym, jak ogłoszono, że wybrano go na nowego biskupa Rzymu. Przełomowym nazwano to zdanie: "Zanim udzielę wam błogosławieństwa, wy pomódlcie się za mnie". Żaden papież przed znanym z pokory i skromności Argentyńczykiem czegoś takiego nigdy nie powiedział.

Podróżował autobusem i sam sobie gotował

Kardynał Bergoglio w przeszłości wielokrotnie demonstrował zresztą, że nie boi się zmian. Gdy został arcybiskupem, zrezygnował z mieszkania w arcybiskupim pałacu i jeżdżenia limuzyną z szoferem. Zamiast tego podróżował autobusem i samodzielnie przygotowywał swoje posiłki. W 2001 r. wsławił się swoją wizytą w hospicjum, podczas której umył i ucałował stopy 12 pacjentów z AIDS.

Argentyńczyk dystansuje się co prawda od popularnej w Ameryce Południowej "teologii wyzwolenia", która zakłada, że Kościół powinien wspierać najuboższych (przeciwnicy nurtu zarzucają mu marksistowski charakter), ale często nauczał o potrzebie współczucia dla najbiedniejszych.

- Żyjemy w części świata o największych nierównościach. Części, która choć najszybciej się rozwija, to najmniej ukróca swoje cierpienie - mówił w 2007 r. - Nierówna dystrybucja dóbr trwa, tworząc sytuację grzechu społecznego, która woła o pomstę do nieba - skwitował kardynał Bergoglio.Zobacz także
Komentarze (198)
Nowy papież Franciszek. Komentatorzy: To imię zapowiada "bezprecedensowe trzęsienie ziemi" dla Kościoła
Zaloguj się
 • blueola2

  Oceniono 271 razy 243

  A ilu polskich proboszczów i biskupów pójdzie w ślady Papieża i też zechce być kapłanami ubogich? Nie przewiduję rewolucji w polskim KK....

 • fred_die

  Oceniono 271 razy 211

  To imię zapowiada "bezprecedensowe trzęsienie ziemi"

  Oby nie skończył jak JP1.

 • gogo2012

  Oceniono 171 razy 153

  Wow.
  Trwoga wśród naszych.
  Nie daj Panie Boże trzeba będzie zapomnieć o namiętnościach i wziąć się do roboty.

 • watyklan

  Oceniono 177 razy 107

  Zatem jest szansa ze Franco sprzeda majątek Watykanu i odda biednym?

 • agata-agata198x

  Oceniono 132 razy 96

  A mnie się wydaje że będzie dobrym Papieżem, jest skromny, uśmiechnięty i mówi do ludzi :)

 • gm0711

  Oceniono 118 razy 76

  Cytat:
  - Kończy się Kościół jako instytucja feudalna, a zaczyna się Kościół ubogi, pokorny, stojący po stronie biednych i wykluczonych - wyjaśnił TOK FM filozof Jarosław Makowski."

  A co on wróżka? Gdybanie opisane jako fakty... puknijcie się

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 135 razy 57

  Bezprecedensowe "trzęsienie ziemi" dla KK już się zaczęło. I osoba nowego papieża nie ma tu nic do rzeczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje