Nowy papież: Kardynałowie poszli na koniec świata, żeby mnie wybrać

13.03.2013 21:15
Nowy papież Jorge Mario Bergoglio

Nowy papież Jorge Mario Bergoglio

- Wygląda na to, że moi bracia kardynałowie poszli na koniec świata, żeby wybrać nowego papieża - powiedział do wiernych nowy Ojciec Święty, kiedy pojawił się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra. Jorge Bergoglio z Argentyny poprosił także, aby zebrani pomodlili się za niego.
- Bracia i siostry, dobry wieczór! - to były pierwsze słowa nowego papieża. Franciszek ma 76 lat, był do tej pory arcybiskupem Buenos Aires. Wezwał wiernych do modlitwy za emerytowanego papieża Benedykta XVI.

- Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami - mówił Franciszek. Z zaskoczeniem przyznał, że kardynałowie "poszli szukać papieża prawie na końcu świata", co wierni przyjęli z entuzjazmem.

- Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo. Niech ta droga Kościoła będzie owocna dla ewangelizacji - dodał nowy papież. Franciszek I poprosił także wiernych, by odmówili modlitwę za niego. - Zanim udzielę wam błogosławieństwa, pomódlcie się za mnie - powiedział. Prośbę tę uznano w pierwszych komentarzach za "rewolucyjny gest". Po tym, gdy nowy papież poprosił o modlitwę za siebie, sam pochylił się i w ciszy odmawiał modlitwę z wiernymi.

- Dobranoc i dobrego odpoczynku - zakończył papież swe wystąpienie po włosku. Udzielił też błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Reprezentant bardziej konserwatywnej frakcji w Watykanie

76-letni Jorge Bergoglio to dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires i prymas Argentyny. W latach 2005-11 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Bergoglio wcześniej był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II. Na konklawe w 2005 r. miał zebrać drugą, po Josephie Ratzingerze, liczbę głosów.

Bergoglio reprezentuje bardziej konserwatywną frakcję w Watykanie. Dystansował się od popularnej w Brazylii "teologii wyzwolenia", która zakłada, że Kościół powinien wspierać najuboższych. Przeciwnicy tego nurtu - a wśród nich sam Benedykt XVI - uważają to podejście za zbyt bliskie marksizmowi. Mimo to argentyński duchowny naucza o potrzebie współczucia dla najbiedniejszych.

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • mczes57

  Oceniono 1 raz -1

  Najbardziej na tym forum papieżem i KK przejmują się niewierzący to prawdziwy cud.

 • borow4

  0

  Nie wiem czy ten papiez o oczach zagubionego dziecka to wlasciwy wybor
  po Niemcu , ktory warunkowo byl do zaakceptowania
  wybieraja papieza z kraju Evity Peron do ktrogo uciekali zbrodniarze faszystowkich Niemiec
  nie dziwne ze w demokratycznej Europie ten wybor jest nie do zaakceptowania.
  Za Falklandy nie zamierzam sie bic - jestem zreszta po stronie Anglikow
  Papieza z Pingwinii jeszcze nie bylo , i kto wie moze wreszcie taki papiez doprowadzi ten kosciol do niezbednego podzialu

 • olszewscy1

  Oceniono 1 raz 1

  Szybkość konklawe i wybór Papieża w podeszłym wieku(76 lat) nie świadczy o tym że pontyfikat może być krótki, przejściowy??

 • kenijro

  Oceniono 4 razy 2

  O borze! Na TVP Info redaktorka właśnie bredzi o cudownych znakach jakie w trakcie konklawe mewa objawiała.

 • luketjorself

  Oceniono 37 razy 5

  Przejrzałem wszystkie większe portale internetowe w Polsce i wszędzie nowy papież wzbudza (przynajmniej na razie pozytywne emocje). Jedynym, powtarzam jedynym wyjątkiem jest forum GW, gdzie od pierwszych minut po ogłoszeniu wyboru, na nowego papieża lecą tylko bluzgi. Czy nienawiść do organizacji zwanej Kościołem Katolickim nie przysłania trochę oglądu sytuacji?

 • spokops

  Oceniono 36 razy 2

  ludzie ogarnijcie się z tym laniem jadu - to świadczy tylko o waszej frustracji/słabości...

 • duck102

  Oceniono 26 razy 6

  Franciszek.To pewnie ubogi być musi jak Ojciec Dyrektor...

 • m.arco

  Oceniono 30 razy -12

  Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił papieża Franciszka I do złożenia wizyty w Polsce. To dobra decyzja, której oczekuje polski naród. Czekamy!

 • cillian1

  Oceniono 23 razy 3

  "Kardynałowie poszli na koniec świata, żeby mnie wybrać"

  zwłaszcza Włoscy.

  ha ha ha.

  Po tej szopce nic mnie nie zdziwi - nawet oddanie rydzykowi KRRiTV a na dokładkę III RP!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje