Bergoglio z Argentyny nowym papieżem. "Pomódlcie się za mnie"

13.03.2013 19:07
Jorge Bergoglio z Argentyny został nowym papieżem. Przyjął imię Franciszek. - Wygląda na to, że moi bracia kardynałowie poszli na koniec świata, żeby wybrać nowego papieża - powiedział do wiernych nowy Ojciec Święty, kiedy pojawił się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra.
Bergoglio to pierwszy papież z Ameryki Południowej. - Bracia i siostry, dobry wieczór! - brzmiały jego pierwsze słowa do wiernych. - Módlmy się za nas i za cały świat, na początku tej nowej drogi - mówił Franciszek I, który jest 266. papieżem. Następnie poprosił o modlitwę za siebie: - Chciałbym Was poprosić o wstawiennictwo, byście pomodlili się za mnie. Pomódlmy się w ciszy - powiedział. Prośbę tę uznano w pierwszych komentarzach za "rewolucyjny gest".

- Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami- mówił Franciszek. Z zaskoczeniem przyznał, że kardynałowie "poszli szukać papieża prawie na końcu świata", co wierni przyjęli z entuzjazmem.

- Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo. Niech ta droga Kościoła będzie owocna dla ewangelizacji- dodał nowy papież. Po udzieleniu błogosławieństwa wszystkim wiernym zgromadzonym na placu i śledzącym wydarzenia z Watykanu za pośrednictwem mediów papież pożegnał się: - Zostawiam Was teraz i bardzo dziękuję za takie przyjęcie. Módlcie się za mnie. Niedługo się zobaczymy. Módlcie się do Matki Boskiej, by zachowała Rzym. Dobranoc. Wszystkiego dobrego!

Na przed bazyliką watykańską nowego papieża witało około 100 tysięcy osób. Przeczytaj relację na żywo >>

Już na poprzednich konklawe był faworytem

76-letni Jorge Bergoglio to dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires i Prymas Argentyny. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Bergoglio wcześniej był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II. Na konklawe w 2005 r. miał zebrać drugą, po Josephie Ratzingerze, liczbę głosów. Sylwetka nowego papieża >>Scenariusz ceremonii za zamkniętymi drzwiami

Nowy papież wcześniej przyjmował hołd kardynałów i przygotowywał się w tzw. Pokoju Łez, gdzie czekały na niego szaty. Modlił się także w samotności w Kaplicy Paulińskiej. Wcześniej odbyła się ceremonia przyjęcia wyboru, która jest ostatnim aktem proceduralnym wieńczącym konklawe przed ogłoszeniem go światu. Szczegółowy scenariusz tych ceremonii opisał Jan Paweł II w Konstytucji Apostolskiej "Universi dominici gregis" z 1996 roku.

Po dokonanym kanonicznie wyborze papieża do Kaplicy Sykstyńskiej weszli sekretarz Kolegium Kardynalskiego i Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych. Najstarszy z obecnych kardynałów w imieniu wszystkich wyborców zwrócił się do elekta z następującym pytaniem: "Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na biskupa rzymskiego?". Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi kardynał zapytał nowego papieża: "Jakie imię przyjmujesz?". Co się dzieje zaraz po wyborze papieża? [KROK PO KROKU] >>

Benedykt XVI ogląda w telewizji relację z konklawe?

Obecne konklawe było dłuższe o jedno głosowanie od tego z 2005 roku, gdy wybrano Benedykta XVI. Uzyskał on wtedy wymaganą większość dwóch trzecich głosów w czwartym głosowaniu. Pierwsze głosowanie na nowego papieża po abdykacji Benedykta XVI przeprowadzono tuż po wtorkowej inauguracji konklawe.

Dzisiejsza włoska prasa informowała nieoficjalnie, że transmisję z inauguracji konklawe oraz czarny dym oglądał w telewizji emerytowany papież Benedykt XVI, przebywający w Castel Gandolfo.

Zobacz także
Komentarze (287)
Bergoglio z Argentyny nowym papieżem. "Pomódlcie się za mnie"
Zaloguj się
 • kmwsm

  Oceniono 389 razy 205

  Modlilem sie o papieza z Afryki ale nie zostalem wysluchany. Chcialem zobaczyc twarzyczki rydzykowych moherow po wyborze. Szkoda, wielka szkoda. Nic nie zrobiloby tyle dobrego dla Polski co wybor ciemnoskorego papieza.

 • edeco

  Oceniono 163 razy 147

  Autor w tytule raczył napisać cyt. "Pierwszy Papież spoza Europy" - co jest oczywistą brednią, ewentualnie kłamstwem, które ma wzbudzić sensację.
  1. Anicet Anicetus Anicetus Hims, Syria 155-166 - chyba, że Syria jest państwem Europejskim, no bo samo bycie okupowanym przez Rzym nie robi z niej jeszcze Europy.
  2. Wiktor I Victor Victor Africa Proconsularis 189-199 - Africa Proconsularis - to również nie jest Europa, a terytorium mniej więcej dzisiejszej Tunezji.
  3. Milcjades Miltiades Afryka 2 lipca 311 – 11 stycznia 314 - dokładnych danych brak, jednak AFRYKA wskazuje, że nie pochodził z Europy
  4. Teodor I Theodorus Palestyna 24 listopada 642 – maj 649
  5. Jan V Ioannes Quintus Syria 23 lipca 685 – 2 sierpnia 686
  i jeszcze przynajmniej dwóch pochodziło z Syrii.
  Zdaję sobie sprawę, ze to z czasów przed średniowiecznych, jednak nie uprawnia to do prymitywnych manipulacji informacją

 • snurfik

  Oceniono 211 razy 111

  Kosciol ucieka do Ameryki Płd. Ostatni kontynent wyznawców liczonych w milionach

 • dokkk

  Oceniono 268 razy 108

  Argentyna. kraj do którego uciekali hitlerowscy zbrodniarze z pomocą watykanu. Nazywało się szlak klasztorów.

 • jarek_z_pisuaru

  Oceniono 134 razy 90

  Ech... Szkoda, że biały. A już czekałem na komentarz posła Górskiego (tego od "końca cywilizacji białego człowieka").

 • syngefco

  Oceniono 145 razy 55

  ... jak przeczytałem, że jest z Argentyny to już myślałem, że Maradona, a tu klops - Jorge Bergoglio z telenoweli :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje