Bergoglio z Argentyny nowym papieżem. "Pomódlcie się za mnie"

13.03.2013 19:07
Jorge Bergoglio z Argentyny został nowym papieżem. Przyjął imię Franciszek. - Wygląda na to, że moi bracia kardynałowie poszli na koniec świata, żeby wybrać nowego papieża - powiedział do wiernych nowy Ojciec Święty, kiedy pojawił się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra.
Bergoglio to pierwszy papież z Ameryki Południowej. - Bracia i siostry, dobry wieczór! - brzmiały jego pierwsze słowa do wiernych. - Módlmy się za nas i za cały świat, na początku tej nowej drogi - mówił Franciszek I, który jest 266. papieżem. Następnie poprosił o modlitwę za siebie: - Chciałbym Was poprosić o wstawiennictwo, byście pomodlili się za mnie. Pomódlmy się w ciszy - powiedział. Prośbę tę uznano w pierwszych komentarzach za "rewolucyjny gest".

- Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami- mówił Franciszek. Z zaskoczeniem przyznał, że kardynałowie "poszli szukać papieża prawie na końcu świata", co wierni przyjęli z entuzjazmem.

- Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo. Niech ta droga Kościoła będzie owocna dla ewangelizacji- dodał nowy papież. Po udzieleniu błogosławieństwa wszystkim wiernym zgromadzonym na placu i śledzącym wydarzenia z Watykanu za pośrednictwem mediów papież pożegnał się: - Zostawiam Was teraz i bardzo dziękuję za takie przyjęcie. Módlcie się za mnie. Niedługo się zobaczymy. Módlcie się do Matki Boskiej, by zachowała Rzym. Dobranoc. Wszystkiego dobrego!

Na przed bazyliką watykańską nowego papieża witało około 100 tysięcy osób. Przeczytaj relację na żywo >>

Już na poprzednich konklawe był faworytem

76-letni Jorge Bergoglio to dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires i Prymas Argentyny. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Bergoglio wcześniej był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II. Na konklawe w 2005 r. miał zebrać drugą, po Josephie Ratzingerze, liczbę głosów. Sylwetka nowego papieża >>Scenariusz ceremonii za zamkniętymi drzwiami

Nowy papież wcześniej przyjmował hołd kardynałów i przygotowywał się w tzw. Pokoju Łez, gdzie czekały na niego szaty. Modlił się także w samotności w Kaplicy Paulińskiej. Wcześniej odbyła się ceremonia przyjęcia wyboru, która jest ostatnim aktem proceduralnym wieńczącym konklawe przed ogłoszeniem go światu. Szczegółowy scenariusz tych ceremonii opisał Jan Paweł II w Konstytucji Apostolskiej "Universi dominici gregis" z 1996 roku.

Po dokonanym kanonicznie wyborze papieża do Kaplicy Sykstyńskiej weszli sekretarz Kolegium Kardynalskiego i Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych. Najstarszy z obecnych kardynałów w imieniu wszystkich wyborców zwrócił się do elekta z następującym pytaniem: "Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na biskupa rzymskiego?". Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi kardynał zapytał nowego papieża: "Jakie imię przyjmujesz?". Co się dzieje zaraz po wyborze papieża? [KROK PO KROKU] >>

Benedykt XVI ogląda w telewizji relację z konklawe?

Obecne konklawe było dłuższe o jedno głosowanie od tego z 2005 roku, gdy wybrano Benedykta XVI. Uzyskał on wtedy wymaganą większość dwóch trzecich głosów w czwartym głosowaniu. Pierwsze głosowanie na nowego papieża po abdykacji Benedykta XVI przeprowadzono tuż po wtorkowej inauguracji konklawe.

Dzisiejsza włoska prasa informowała nieoficjalnie, że transmisję z inauguracji konklawe oraz czarny dym oglądał w telewizji emerytowany papież Benedykt XVI, przebywający w Castel Gandolfo.

Zobacz także
Komentarze (287)
Zaloguj się
 • mcvie1

  Oceniono 1 raz 1

  ale t ego nic nie przyćmi:
  www.rp.pl/artykul/738665,989966-Mucha--prezesom-spolki-PL2012-naleza-sie-zagwarantowane-premie.html

 • od-or

  0

  musiał facet w tej Argentynie zdrowo namieszać że mu dali takiego kopa w góre ,to stara metoda

 • baj62

  Oceniono 1 raz 1

  Już widzę te zmiany w Watykanie,jak słyszę że jest to papież w sile wieku, silny i tym podobne pierdoły to mi się chce rżeć z uciechy.Na podstawie tej charakterystyki to ja jestem Herkules, mimo że jestem młodszy tylko i aż o 10 lat.A nasunęło mi się to na myśl jak słuchałem w robocie te wiernopoddańcze hołdy.Jak nie przemarsz wojska...... to konklawe.Ciekawe ile wyniósł transfer, może przewyższył ten za Maradonę.HI,hi.

 • czak192

  0

  Jednym słowem Watykan stawia na młodość! A papież prawy i bez skazy, ale... Nie chce się wierzyć, ale dokumenty są porażające! Nowo wybrany papież Franciszek I, kablował na swoich podwładnych, księży – jezuitów! Świadczą o tym również publikacje prasowe, dostępne w necie.

  wackiemososne.blogspot.com/2013/03/papiez-kablowa-na-ksiezy-zmiany-w.html

 • jan.go

  0

  To pomudlcie się za mnie to ma być rewolucyjne?Przeżyłem nawet mszę w intencji gdzie modlono się za wszystkich ,papieża ,biskupów, gościa który mszę odprawiał ,ledwo starczyło czasu dla nieboszczyka.

 • pegaz751

  0

  czy was w tej wyborce pogięło z reklamami na plikach video????

 • kaeru28

  Oceniono 2 razy 2

  Bawi mnie ta emocjonalna sraczka mediów- Papież z Argentyny, Papież powiedział "buona sera", Papież podniósł czapkę, Papież jeździ autobusem- szok. Czekam na wiadomość jaką pastą Papież myje zęby (i czy w ogóle myje) i jakie to będzie miało znaczenia dla jego pontyfikatu.

 • 13perun

  Oceniono 2 razy 2

  Dla mających dość wazeliny w polskich mediach:

  www.catholicmemes.com/

 • pipopapo

  Oceniono 2 razy 0

  Ci ludzie wyglądają jak naćpani. Nic dziwnego, przecież religia to opium dla mas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje