TNS Polska: W wyborach do PE SLD przed Europą Plus Kwaśniewskiego

13.03.2013 18:07
Janusz Palikot/ Leszek Miller/ Aleksander Kwaśniewski

Janusz Palikot/ Leszek Miller/ Aleksander Kwaśniewski (Fot. Adam Kozak, Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PO uzyskałaby 27 proc. głosów, a PiS 20 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Na Europę Plus, współtworzoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca, zagłosowałoby mniej osób niż na SLD.
Gotowość głosowania na SLD zadeklarowało 9 proc. badanych. Europę Plus wskazało 7 proc. pytanych. 6-proc. wynik uzyskało PSL. Solidarna Polska i PJN miały po 2 proc. wskazań, a Nowa Prawica - 1 proc.

Chęć udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego zadeklarowało zaledwie 15 proc. badanych, a 29 proc. z wahaniem odpowiedziało, że raczej poszliby do urn. Do głosowania nie poszłoby raczej 18 proc. respondentów, a na pewno nie - 23 proc. Swojego udziału w tych wyborach nie było pewnych 15 proc. badanych.Kiedy wybory do PE? Nie wie prawie 90 proc. badanych

Jednocześnie - jak wynika z sondażu - tylko 8 proc. badanych wiedziało, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w przyszłym roku. 92 proc. deklarowało, że nie zna daty eurowyborów lub przytaczało błędną datę. Do braku wiedzy na ten temat od razu przyznało się 88 proc. badanych, a tylko 12 proc. zadeklarowało, że zna ich datę. Wśród tej ostatniej grupy prawidłowy rok przytaczało 71 proc.

Uzyskane wyniki poparcia dla partii w wyborach do europarlamentu nie różniły się w sposób znaczący od wyników badania dot. wyborów do Sejmu.

TNS Polska zwraca uwagę, że ze względu na mniejszą gotowość uczestniczenia w wyborach do PE i większy odsetek niezdecydowanych zbliżone dane procentowe w poparciu dla poszczególnych partii nie oznaczają takiego samego społecznego poparcia. W rzeczywistości grupy osób deklarujących poparcie dla poszczególnych ugrupowań w eurowyborach były mniejsze niż w odniesieniu do wyborów do Sejmu.

Badanie przeprowadzono 1-4 marca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 958 dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • mczes57

  Oceniono 2 razy 0

  Lepper był eurosceptykiem dopóki nie zbił na naiwniakach politycznego interesu, potem pierwszy ustawił się po dopłaty z UE.Palikot chce otumanić naiwniaków i na ich plecach wjechać na europejskie salony.Do gnoju prostaku.

 • phillip_lee_81

  0

  A jak się skończyła sprawa z Bioton-em ?
  Wie może ktoś ?

 • marian8-1960

  Oceniono 1 raz 1

  Kwaśniewskiemu, Palikotowi i Siwcowi śni się pewnie po nocach brukselskie koryto i może im się wyśni...

 • biaeo

  0

  Niestety ale ci politycy wywodza sie z takiego a nie innego spoleczenstwa. Wypadaloby sie pogodzic i zaczac myslec racjonalnie a nie papieze, homosy, in vitro i inne glupoty. Denne gazety? Przestac kupowac.

 • biaeo

  0

  W tej calej europie plus nowe jest tylko logo, natomiast twarze bardzo bardzo stare i niekoniecznie mile

 • jan_sobczak1

  0

  Brawo!!! Jak najwięcej socjalistyczno-nazistowskich kanapowych partyjek. Jest nadzieja że ten motłoch nie przekroczy progu wyborczego.

 • jelesnia

  Oceniono 2 razy -2

  Na kandydata PO.

 • makial

  0

  @ela-59-59
  Ja

 • realistas

  Oceniono 2 razy 0

  Kwaśniewski to już jednak zgrana karta. Palikot powinien liczyć na siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje