TNS Polska: W wyborach do PE SLD przed Europą Plus Kwaśniewskiego

13.03.2013 18:07
Janusz Palikot/ Leszek Miller/ Aleksander Kwaśniewski

Janusz Palikot/ Leszek Miller/ Aleksander Kwaśniewski (Fot. Adam Kozak, Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PO uzyskałaby 27 proc. głosów, a PiS 20 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Na Europę Plus, współtworzoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca, zagłosowałoby mniej osób niż na SLD.
Gotowość głosowania na SLD zadeklarowało 9 proc. badanych. Europę Plus wskazało 7 proc. pytanych. 6-proc. wynik uzyskało PSL. Solidarna Polska i PJN miały po 2 proc. wskazań, a Nowa Prawica - 1 proc.

Chęć udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego zadeklarowało zaledwie 15 proc. badanych, a 29 proc. z wahaniem odpowiedziało, że raczej poszliby do urn. Do głosowania nie poszłoby raczej 18 proc. respondentów, a na pewno nie - 23 proc. Swojego udziału w tych wyborach nie było pewnych 15 proc. badanych.Kiedy wybory do PE? Nie wie prawie 90 proc. badanych

Jednocześnie - jak wynika z sondażu - tylko 8 proc. badanych wiedziało, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w przyszłym roku. 92 proc. deklarowało, że nie zna daty eurowyborów lub przytaczało błędną datę. Do braku wiedzy na ten temat od razu przyznało się 88 proc. badanych, a tylko 12 proc. zadeklarowało, że zna ich datę. Wśród tej ostatniej grupy prawidłowy rok przytaczało 71 proc.

Uzyskane wyniki poparcia dla partii w wyborach do europarlamentu nie różniły się w sposób znaczący od wyników badania dot. wyborów do Sejmu.

TNS Polska zwraca uwagę, że ze względu na mniejszą gotowość uczestniczenia w wyborach do PE i większy odsetek niezdecydowanych zbliżone dane procentowe w poparciu dla poszczególnych partii nie oznaczają takiego samego społecznego poparcia. W rzeczywistości grupy osób deklarujących poparcie dla poszczególnych ugrupowań w eurowyborach były mniejsze niż w odniesieniu do wyborów do Sejmu.

Badanie przeprowadzono 1-4 marca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 958 dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (64)
TNS Polska: W wyborach do PE SLD przed Europą Plus Kwaśniewskiego
Zaloguj się
 • otworz_umysl

  Oceniono 116 razy 60

  Pamiętacie jak Palikot szedł do wyborów? Mówił, że wprowadza nową jakość, że nie będzie mord z układu, który nas prześladuje od ponad 20 lat, a teraz co? Kwaśniewski z niejasnymi powiązaniami, prawie magister z chorobą filipińską, pieczętujący konkordat, Olechowski członek NWO, kolejny zacny polityk "szczęściarz" Piskorski. Takim zacnym politykom, dbającym o interesy Polski (nie swoje), Palikot funduje posady za 10 tys. euro, plus emerytura. Kogo my wysyłamy do PE? Karierowiczów czy przedstawicieli dbających o interesy wszystkich?

 • tornson

  Oceniono 120 razy 52

  Trzeba być naprawdę jakimś niedorozwojem by po tym wszystkim dalej popierać POPiS!

 • sb_slav

  Oceniono 67 razy 47

  Ja nie wiem kogo sondażownie pytają o ich wybory - bo sądząc po wqrwieniu internautów na to całe złodziejstwo popisu+psl to ludzie raczej woleliby ich wywieźć na taczkach do łagrów putina niż im powierzyć władze nad sobą.

 • maxnowak

  Oceniono 39 razy 23

  Ach, te sondaże... Może w ogóle zrezygnujmy z wyborów i zastąpmy je sondażami? Zobaczymy miny sldowców i innych "życzliwych" po wyborach.

 • dorsz_pitery

  Oceniono 39 razy 21

  i co motłochu?

  na którą mafię i złodziei oddasz głos tym razem?

  czyj niepiśmienny (po angielsku) ryj zostanie tym razem utuczony z podatków zabieranych zwykłym ludziom?

 • tusektoparowa

  Oceniono 91 razy 19

  Jak Europa + miała 17% poparcia to sondaże były gdzieś pochowane, nagłówki jakieś dziwne. A jak w końcu sondaż pokazuje 7% to nagle jest na głównej i można wmawiać obywatelom, że E+ to nic nie warta inicjatywa, bez szans na powodzenie. Media są obleśne, kreują rzeczywistość.

 • koballt

  Oceniono 24 razy 14

  A za sondaże tego TNS to chyba podziękowałbym redacji

 • xxx-99

  Oceniono 20 razy 12

  kogo tu wybrać?

  1. Córka bohatera tego filmu? - na 2 kadencję bo obyta
  www.youtube.com/watch?v=dHXMILwtQTgwww.skrzydlewska.eu/

  2. Nie znający angielskiego Ziobro?

  3. Nie znający angielskiego przydupas Olejniczak?

  ciężki wybór....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje