Najnowsza biografia: Angela Merkel ma polskie korzenie. Jej dziadek nazywał się Ludwig Kazmierczak

13.03.2013 17:06
Angela Merkel

Angela Merkel (Fot. KACPER PEMPEL REUTERS)

Dziadek kanclerz Angeli Merkel nazywał się Ludwig Kazmierczak i pochodził z Poznania. Dopiero w 1930 roku rodzina zdecydowała się zmienić nazwisko na Kasner i tak brzmi panieńskie nazwisko szefowej niemieckiego rządu - pisze "Sueddeutsche Zeitung".
Informacje te są zawarte w omawianej przez Stefana Korneliusa biografii pt. "Angela Merkel - die Kanzlerin und ihre Welt" (Angela Merkel - kanclerz i jej świat), która ma się ukazać w czwartek nakładem wydawnictwa Hofmann und Campe. Kornelius jest autorem biografii.

Rodzina Kazmierczaków wyjechała do Berlina

Według zawartych w biografii danych ojciec Angeli Merkel urodził się jako Horst Kazmierczak, a dziadek, Ludwig Kazmierczak, przyszedł na świat w 1896 roku jako nieślubne dziecko Anny Kazmierczak i Ludwiga Wojciechowskiego. Był wychowywany przez matkę i jej późniejszego męża Ludwiga Rychlickiego. "Sueddeutsche Zeitung" przypomina, że Poznań należał wtedy do Rzeszy Niemieckiej, a do Polski powrócił po pierwszej wojnie światowej na mocy traktatu wersalskiego.

Ludwig Kazmierczak przeniósł się wtedy do Berlina, gdzie poznał swą przyszłą żonę Margarethe i gdzie ojciec Angeli Merkel urodził się w 1926 roku jako Horst Kazmierczak. Dopiero w 1930 r. rodzina Kazmierczaków zdecydowała się na zmianę nazwiska. Merkel urodziła się już jako Angela Kasner.

Merkel wspominała już o polskich korzeniach

"Sueddeutsche Zeitung" odnotowuje, że pierwotne nazwisko ojca Angeli Merkel, który zmarł we wrześniu 2011 roku, nie było dotąd znane, podobnie jak i polska przeszłość jego przodków.

Gazeta zwraca uwagę, że Merkel wspominała dotąd jedynie, że jej rodzina "jest w jednej czwartej polska". W omawianej biografii wskazano, że mówiąc o swych polskich korzeniach, Angela Merkel ma na myśli rodzinę swego dziadka ze strony ojca.

Zobacz także
Komentarze (190)
Najnowsza biografia: Angela Merkel ma polskie korzenie. Jej dziadek nazywał się Ludwig Kazmierczak
Zaloguj się
 • dartiko

  Oceniono 312 razy 290

  Czyli jak mówił jeden wielki mały człowiek z PiS Angela Merkel to w rzeczywistości "zakamuflowana opcja polska" w Reichu, taki J-23 w spódnicy.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 172 razy 156

  Dlatego taka ładna. ;)

  Swoją drogą już czekam an moment, kiedy niemiecki PIS (jest coś takiego?) nazwie ją "ukrytą opcją polską".

 • augenthaler

  Oceniono 77 razy 63

  Jakie to ma znaczenie? Merkel jest Niemka.

  Dla antysemity jesli ktos mial dziadka Zyda, to jest Zydem. Nieistotne dla antysemity, ze pozostale linie przodkow mogly nie byc zydowskie i nieistotne dla antysemity, ze dana osoba moze miec niezydowska tozsamosc.

  Merkel wychowala sie w kulturze niemieckiej, jej jezykiem ojczystym jest niemiecki i najwazniejsze: czuje sie Niemka.

 • mirek11768

  Oceniono 60 razy 42

  Był dziadek z Wehrmachtu a w rewanżu ten dziadek to gdzie był ? W AK czy w AL ? :) :))))))))

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 51 razy 41

  Tylko Kaczyński jest żydem rosyjskim. To wiele wyjaśnia.

 • grymas50

  Oceniono 61 razy 39

  No i problem. Prawda Kurski o imieniu Jacku?.
  Na pohybel Rocie : nie będzie niemiec pluł Nam w twarz. / z małej litery Niemiec jest zamierzone/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje