Geje powinni siedzieć za murem? Prokuratura: Wałęsa nie popełnił czynu zabronionego

13.03.2013 18:33
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Gdańska prokuratura odmówiła dziś wszczęcia śledztwa w sprawie wypowiedzi Lecha Wałęsy o tym, że homoseksualiści powinni w Sejmie siedzieć w ostatniej ławie, albo "za murem". Śledczy uznali, że były prezydent nie popełnił przestępstwa.
O odmowie wszczęcia śledztwa poinformowała Renata Klonowska, szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, która zajmowała się sprawą po zawiadomieniu złożonym przez Ryszarda Nowaka, szefa Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. Nowak argumentował, że Wałęsa dopuścił się "propagowania nienawiści do mniejszości seksualnej".

"Nie dopatrzyliśmy się znamion czynu zabronionego"

- Nie dopatrzyliśmy się w wypowiedzi Lecha Wałęsy znamion czynu zabronionego - powiedziała Klonowska, dodając, że śledczy badali sprawę pod kątem art. 256 i 257 Kodeksu karnego mówiących o znieważaniu oraz nawoływaniu do nienawiści "na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość".

Klonowska wyjaśniła, że żaden ze wspomnianych artykułów nie porusza kwestii różnic na tle orientacji seksualnej. - Gdyby tak było, być może przyjrzelibyśmy się bliżej sprawie - powiedziała.

Prokurator dodała, że stowarzyszeniu reprezentowanemu przez Nowaka przysługuje prawo do odwołania się od decyzji prokuratury.

Wałęsa: Ja i ksenofobia? No wiecie co...

Wałęsa, który gościł w środę na Zjeździe Krystyn w Gdyni, poproszony przez dziennikarzy o komentarz do decyzji prokuratury, powiedział: - Przecież to było od początku jasne, że to niepoważna sprawa. Ja i ksenofobia? No wiecie co... - powiedział b. prezydent.

Nowak powiedział, że decyzję co do ewentualnego odwołania podejmie, gdy otrzyma pisemną decyzję prokuratury.

1 marca Lech Wałęsa powiedział w TVN24, że homoseksualiści "muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować". - Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości - mówił. Dopytywany, czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie, odparł: - Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość to sprawiedliwość. (...) A nawet jeszcze za murem. Jestem demokratą w stu procentach, ale nie żeby jeden procent wchodził mi na głowę.

Te słowa wywołały protesty wielu polityków, w tym syna b. prezydenta Jarosława Wałęsy. Eurodeputowany PO powiedział w RMF FM: - Padły słowa, które nie powinny paść. Złapałem się za głowę, słysząc, co mój ojciec powiedział o homoseksualistach. Z kolei Robert Biedroń (Ruch Palikota) zwrócił się do Wałęsy z propozycją spotkania. Były prezydent jednak odmówił, mówiąc: - Ja go szanuję, honoruję, ale nie mam ochoty i tematu do rozmów. Kilka dni po swojej wypowiedzi Wałęsa mówił dziennikarzom, że nie zamierza nikogo za swoje słowa przepraszać, bo choć szanuje mniejszości, uważa, że nie powinny się afiszować i narzucać większości swoich poglądów.Zobacz także
Komentarze (75)
Geje powinni siedzieć za murem? Prokuratura: Wałęsa nie popełnił czynu zabronionego
Zaloguj się
 • szats69

  Oceniono 38 razy 12

  "Klonowska wyjaśniła, że żaden ze wspomnianych artykułów nie porusza kwestii różnic na tle orientacji seksualnej."
  ----------------------
  no i w tym rzecz, czyli innych mniejszości nie można obrażać, ale homoseksualistów jak najbardziej bo nie ma szczegółowego zapisu...

 • andaraos

  Oceniono 12 razy 6

  "Nie dopatrzyliśmy się znamion czynu zabronionego"

  No pewnie!
  Gdyby Wałęsa wskazał na gejów w Krk, czyn zabroniony byłby niewątpliwy.

  Kochani rodacy! Czy wciąż uważacie, że po 1989 żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 28 razy 6

  Prezydent Wałęsa wyraził swoje zdanie. Oczywiście jak je usłyszałem to włosy na karku stanęły mi dęba a z ust wyrwało się: - Ja pier..ole, Lechu co ty gadasz?!?!. To jednak nie zmienia faktu że decyzja prokuratury jest słuszna.

  Pomimo tego ze zyjemy w kraju gdzie byle gminny urzednik ma prawo decydować o losie obywatela jego zyciu i dzieciach, gdzie rządzi premier ktoremu wychodzi tylko ladne opowiadanie bajek a najwazniejsza informacją w serwisach informacyjnych dotyczacych Sejmu ( czyli władzy odpowiedzialnej za stan prawa w kraju) jest informacja ze posel Kalisz zostal zawieszony w prawach czlonka jakiejs prawie że kanapowej partyjki. I znalazl się jeden z niewielu rozsadnych przedstawicieli "prawa" i nie dopatrzyl się znamion przestepstwa w dosc kontrowersyjnej ale jednak mieszczacej sie w szeroko pojetej swobodzie wypowiedzi

 • illuminatus2

  Oceniono 5 razy 5

  Zabierzcie mi ryj tego bolka sprzedawczyka z nocnej zmiany.
  www.youtube.com/watch?v=e4f0UY5HF7Y

 • kazik2500

  Oceniono 17 razy 5

  Demokracja zadzialala?! Wolnosc slowa?! (W sprawach nie-politycznych, a obyczajowch?) Nieslychane! Ledwie sie Panu upieklo Panie Walesa!

 • dreamdre

  Oceniono 10 razy 4

  Znaczy się - jak Kakaczyński, Macierewicz, Hofman i Błaszczak publicznie oskarżają innych o morderstwo z premedytacją, zdradę kraju i 100 innych najcięższych przestępstw - to jest OK? A jak Wałęsa chlapnie coś tam jakąś pierdołę o gejach - to prokurator?

 • aarvedui

  Oceniono 7 razy 3

  "co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"

  witamy w polskiej d...kracji - model feudalny.

  patrzcie casus - strony antykomora.
  to są przykłady modelu państwa z azjatyckiej dziczy, gdzie udzielny car może wszystko.

 • porannakawa02

  Oceniono 8 razy 2

  Durnie spodziewały się tego, że prokuratura nie wniknie w to co powiedział Wałęsa lecz opierać się będzie na opiniach durni, którzy nie wniknęli w treść wypowiedzi.
  Każdy, o którym się powie, że zgodnie z prawami demokracji nie może jako przedstawiciel swojej partii - przyjaciół piwa, partii homoseksualistów, partii tych co zdrowia, szczęścia i wszystkiego najlepszego pragną zasiadać z braku odpowiedniej ilości głosów w pierwszej - muszą jednak zasiadać w ostatnich ławach - zostanie oskarżony w prokuraturze?

  Lub gdy powie, że ma zasiadać za murem, płotem sejmowym gdy z braku głosów do sejmu ich partia się nie dostała - będzie skarżony i oskarżany przez durni nie rozumiejących zdań bardziej rozbudowanych niż polecenie - Siad, odmaszerować, wpisać na forum?

  I pomyśleć, że te durnie zasiadają w Sejmie!
  I pomyśleć, że te durnie są w mediach, rozprzestrzeniajac te swoje opinie biorące się z kapelusza, z tych ichnich pustych łbów.
  Potem wypowiedzi tych durni są przedrukowane w prasie zagranicznej i durnie mają juz co komentować bo to panie już w gazecie zagranicznej o tym pisali.
  I tak powstaje samonapędzająca sie głupota zapoczątkowana przez durnia, który słyszał ale nie zrozumiał lub durnia, który nie słyszał lecz powtarza za tymi, którzy wypowiedzi nie zrozumieli.
  Z durniami to już tak jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje