SLD: Wniosek do PG ws. nagród w PL.2012. PiS: przekazać je potrzebującym

13.03.2013 15:40
Dariusz Joński (SLD) zapowiedział wniosek do prokuratora generalnego o sprawdzenie, czy w związku z przyznaniem szefom spółki PL.2012 nagród w wysokości 2,6 mln zł nie doszło do działania na jej szkodę. Marcin Mastalerek (PiS) oczekuje, że prezesi przekażą premie potrzebującym.
Według mediów, dwaj szefowie PL.2012, prezes Marcin Herra i wiceprezes Andrzej Bogucki, za przygotowania i pracę przy projekcie Euro 2012 zainkasowali po 1,3 mln zł premii.

- To skandal, którego nie przykryje nawet konklawe - ocenił rzecznik Sojuszu Dariusz Joński na środowej konferencji prasowej. Jak podkreślił, przedmiotem działania PL.2012 był przede wszystkim PR, m.in. organizowanie konferencji prasowych, a także koordynacja działań 235 podmiotów uczestniczących w organizacji Euro 2012.

- To była cała jej praca - w ciągu tych 4 lat tych dwóch panów zarobiło łącznie 2,5 mln zł. Okazuje się, że jest to mało - wystąpili i mówią, że im się należy nagroda w wysokości 2,6 mln zł - ironizował Joński.

W jego ocenie, jest to o tyle bulwersujące, że przy organizacji ubiegłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej pracowały tysiące ludzi. - Wszyscy działali na rzecz dobrego imienia Polski i nikt nie mówi, że się należy im z tego tytułu chociażby dodatkowa złotówka - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

Dlatego też SLD zamierza skierować do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wniosek o podjęcie czynności sprawdzających, czy nie doszło do działania na szkodę spółki PL.2012. SLD chce zbadania m.in., czy przewodniczący rady nadzorczej, który podpisywał kontrakty Herry i Boguckiego, nie był do tego nakłaniany.

- Mamy nadzieję, że pan prokurator generalny w trybie pilnym wyjaśni tę sytuację, a pan premier Donald Tusk odniesie się do tych informacji - powiedział Joński. Polityk powiedział też, że oczekuje, iż minister sportu Joanna Mucha odwoła członków rady nadzorczej PL.2012.

Z kolei poseł PiS Marcin Mastalerek z sejmowej komisji sportu zaapelował w środę do prezesów spółki PL.2012, aby przekazali premie na cele charytatywne. - Panowie Herra i Bogucki otrzymali po 1,3 mln zł. To 30 razy więcej niż dostali marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu. Tak jak marszałkowie musieli przeznaczyć na cele charytatywne pod pręgierzem opinii publicznej swoje premie, tak samo "chłopcy Drzewieckiego" powinni przekazać swoje na cele charytatywne - powiedział Mastalerek podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł PiS przesłał w środę listę organizacji pożytku publicznego do spółki PL.2012. - Panowie Herra i Bogucki mają bardzo duży wybór - podkreślił.

Mastalerek przyznał, że premie zostały przyznane zgodnie z prawem. - Tak samo było z premiami dla marszałków Sejmu. Tam też nie było mowy, że złamano prawo. Ale nikt nie ma wątpliwości, że w czasie kiedy 800 tys. dzieci jest niedożywionych, nie powinno przyznawać się takich nagród - zaznaczył.

Rzecznik spółki PL.2012+ (pod taką nazwą spółka działa od 1 stycznia 2013) Mikołaj Piotrowski powiedział, że kontrakty obu prezesów zostały zawarte zgodnie z prawem. - Zawierały bardzo jasno określone kryteria decydujące o tym, że ta premia może zostać wypłacona po zakończeniu projektu - powiedział Piotrowski.

Wyjaśnił, że kontrakty były skonstruowane w taki sposób, by obaj prezesi zarabiali mniej, a po zakończeniu projektu Euro 2012 mogli dostać wysokie premie. - Rada Warszawy wyznaczała co roku kilkadziesiąt zadań, celów, kryteriów do realizacji, które następnie bardzo szczegółowo analizowała i oceniała. Wszystkie te lata zostały rozliczone i na tej podstawie zostały wypłacone te pieniądze - zaznaczył rzecznik PL.2012+.

Spółka PL.2012 została powołana - jako spółka celowa ministra sportu i turystyki - 7 września 2007 r. Do jej zadań należały działania koordynacyjne i kontrolne związane z przygotowaniami do Euro 2012, realizowanymi przez stronę publiczną. Obecnie spółka, już pod nazwą PL.2012+, jest od 1 stycznia 2013 r. operatorem Stadionu Narodowego w Warszawie.

Zobacz także
Komentarze (319)
SLD: Wniosek do PG ws. nagród w PL.2012. PiS: przekazać je potrzebującym
Zaloguj się
 • ww-77

  Oceniono 643 razy 619

  Kilka lat temu, gdy ministrem sportu był jeszcze Drzewiecki, ci sami bandyci z zarządu PL2012 dostali po 300 tysięcy premii.

  Media to nagłośniły i zrobił się skandal, bo budowa stadionów szła wtedy bardzo kiepsko. Okazało się, że mieli w umowach klauzule typu "czy się robi, czy się leży, pół miliona się należy". Wtedy jacyś dziennikarze dopadli Tuska, który przed kamerami TV uroczyście oświadczył, że osobiście dopilnuje, aby bandyci te pieniądze zwrócili.

  Potem sprawa ucichła. Po kilku miesiącach znalazłem gdzieś przypadkiem małą informację, że bandyci tych pieniędzy nie oddali i nie zamierzają oddać, a skandaliczne umowy pozostały w niezmienionej formie.

  Może by tak szanowni dziennikarze zapytali teraz Tuska, co o tym sądzi?

 • fjan

  Oceniono 505 razy 447

  Złodziejstwo w majestacie prawa które sami uchwalili dla swoich. Dlatego nakazali ukrywać zarobki wszystkim by nie pokazywać ile sami kradną. Przecież nie chodziło o zarobki Kowalskiego stolarza czy szewca. Chodziło o ukrycie ile " wadza " kradnie z budżetu państwa.

 • money.eu

  Oceniono 437 razy 409

  Cala strukture administracyjna tego kraju powinno sie zepchnac spychaczem do baltyku i zaczac od nowa.
  Jest cos paranoicznego,zeby ludzie od smiesznej spolki od jednego stadionu zarabiali wiecej niz prezydent i premier panstwa.I to samo dotyczy wielu innych miejsc w administarcji panstwowej,od calkowicie zbednego marszalka Struzika zaczynajac.

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 295 razy 267

  By żyło się lepiej.

  Czy Szanowna Ministra wypłaciła również zaległe premie Kaplerowi?

 • sinhuesinhue

  Oceniono 260 razy 244

  ale niestety tak jest od lewej do prawej strony. Wszyscy konserwują ten układ bo wiedzą, że jak przyjdzie ich czas to oni będą z niego korzystać. Trzeba przyzanć, że doją bez umiaru i bez przyzwoitości.

 • 24u

  Oceniono 238 razy 210

  Rozboj w bialy dzien.

 • tacx

  Oceniono 214 razy 200

  W końcu futer w sklepach nie będą kraść w Hollyłudzie. Muszą jakoś przecież żyć ci ludzie. no nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje