MSZ odpowiada Kaczyńskiemu: Polska stale upomina się o wrak Tu-154M

13.03.2013 09:41
Radosław Sikorski i Jarosław Kaczyński

Radosław Sikorski i Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Prokuratura, rząd, parlamentarzyści mówią stronie rosyjskiej od dawna, że zatrzymanie przez ponad dwa i pół roku od katastrofy smoleńskiej wraku samolotu "traci charakter działania w dobrej wierze" - napisało MSZ w odpowiedzi na zarzut prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Prezes PiS, zabierając głos w Sejmie podczas czwartkowej debaty nad konstruktywnym wotum nieufności, ocenił, że w relacjach Polski z Rosją obowiązuje jedynie wola Moskwy.

"Powoływanie się przez stronę rosyjską na konieczność zatrzymania wraku dla ewentualnych potrzeb dowodowych w postępowaniu karnym w tej sprawie (prowadzonym przez Federalny Komitet Śledczy) ponad dwa i pół roku od katastrofy traci charakter działania w dobrej wierze. Mówimy to jasno stronie rosyjskiej od dawna, na wszystkich szczeblach - prokuratura, rząd, parlamentarzyści" - napisano w odpowiedzi MSZ zamieszczonej we wtorek przed północą na stronie kancelarii premiera.

Kaczyński mówił w czwartek w Sejmie, że strona polska uznała, że "żadne regulacje międzynarodowe, czy to ogólne odnoszące się do stosunków dyplomatycznych, czy żadne regulacje odnoszące się do lotnictwa, po prostu nie obowiązują".

W odpowiedzi czytamy, że za podstawę prawną badania przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M obie strony przyjęły konwencję chicagowską o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. MSZ podkreśla, że strona rosyjska nie kwestionuje, iż wrak samolotu stanowi własność Polski, nie kwestionuje także obowiązku jego zwrotu.

Zobacz także
Komentarze (76)
MSZ odpowiada Kaczyńskiemu: Polska stale upomina się o wrak Tu-154M
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 93 razy 55

  Pan prezes oczekiwałby jakiegoś ultimatum, ekspedycji karnej, użycia broni zaczepnej itp.
  Niestety nie da się, bo świat jest, jaki jest, a nie taki jak byśmy chcieli.

  Bardzo trudno tę prawdę zrozumieć rozkapryszonemu 64-letniemu bachorowi.

 • jkdino49

  Oceniono 59 razy 39

  Putin celowo rozgrywa sprawę wraku tak, żeby dać panuprezesowipremierowi powód do mącenia w polskiej polityce.

 • fakiba

  Oceniono 67 razy 33

  Prezesie jedynym wyjściem jest żebranie wyznawców pod sztandarem pisu i w pis...u na Smoleńsk po wrak jak nie chcą po dobroci oddać, a co

 • batura3

  Oceniono 41 razy 27

  Panie Ministrze - dajcie temu małemu mieczyk (tylko plastikowy, żeby sobie biedaczek krzywdy nie zrobił), wsadżcie go na konika na biegunach i niech szarżuje na Smoleńsk. Acha, tylko niech tabletu nie zapomni:):):):):)

 • zapora01

  Oceniono 34 razy 24

  Jarek, wrak jest podobno nie pilnowany.. więc zamiast odstawiać "szopkę" pod Pałacem, zacznij organizować comiesięczne wyprawy do Smoleńska.. i tak kawałek po kawałku.. w parę miesięcy będziesz miał go w swoim ogródku na Żoliborzu..

 • janusz_au

  Oceniono 50 razy 24

  Prezio bedac Prem,ierem postapil by zapene jak Slonce Korei i zerwal wszelkie umowy o nieagresji.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 32 razy 18

  Miejsce każdego wraku jest w odpowiedniej hucie.
  W tym przypadku w hucie aluminium.

 • a.k.traper

  Oceniono 35 razy 17

  Przepraszam bardzo, a co ma J.Kaczyński do wraku, czy to jego własność?
  Nawet gdyby juz był w Polsce to jest to nadal dowód w sprawie więc tylko modły i śpiewy wokół ogrodzonego terenu, widziałem miejsce koło ŚOB więc czemu nie?:)))

 • bobbie2

  Oceniono 19 razy 11

  Panie prezesie, jestescie tacy silni ideowo, wezcie sie w garsc z calym tym mocherem i ruscie pospolicie po zdobycie wraku, dadza Wam z pocalowaniem w reke. Ale pan tego nie zrobi, bo z czego bilby pan potem piane? nie byloby wraku nie byloby problemu i nie byloby pana na wizjii, o wajaa a to byloby bolesne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje