MSZ odpowiada Kaczyńskiemu: Polska stale upomina się o wrak Tu-154M

13.03.2013 09:41
Radosław Sikorski i Jarosław Kaczyński

Radosław Sikorski i Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Prokuratura, rząd, parlamentarzyści mówią stronie rosyjskiej od dawna, że zatrzymanie przez ponad dwa i pół roku od katastrofy smoleńskiej wraku samolotu "traci charakter działania w dobrej wierze" - napisało MSZ w odpowiedzi na zarzut prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Prezes PiS, zabierając głos w Sejmie podczas czwartkowej debaty nad konstruktywnym wotum nieufności, ocenił, że w relacjach Polski z Rosją obowiązuje jedynie wola Moskwy.

"Powoływanie się przez stronę rosyjską na konieczność zatrzymania wraku dla ewentualnych potrzeb dowodowych w postępowaniu karnym w tej sprawie (prowadzonym przez Federalny Komitet Śledczy) ponad dwa i pół roku od katastrofy traci charakter działania w dobrej wierze. Mówimy to jasno stronie rosyjskiej od dawna, na wszystkich szczeblach - prokuratura, rząd, parlamentarzyści" - napisano w odpowiedzi MSZ zamieszczonej we wtorek przed północą na stronie kancelarii premiera.

Kaczyński mówił w czwartek w Sejmie, że strona polska uznała, że "żadne regulacje międzynarodowe, czy to ogólne odnoszące się do stosunków dyplomatycznych, czy żadne regulacje odnoszące się do lotnictwa, po prostu nie obowiązują".

W odpowiedzi czytamy, że za podstawę prawną badania przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M obie strony przyjęły konwencję chicagowską o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. MSZ podkreśla, że strona rosyjska nie kwestionuje, iż wrak samolotu stanowi własność Polski, nie kwestionuje także obowiązku jego zwrotu.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • tadek68

  Oceniono 1 raz -1

  no te poliaczki bezczelne najpierw akta katyńskie chcieli a teriaz samoliot, ciała my oddali...co ruskie my sobie ostawili...u siebia

 • selfhelp

  Oceniono 1 raz -1

  trampkarze PARTACZE! cudaka z zielonej wyspy SZCZAWIU NIE=RZADU nic=niemoge ba! jopki z premia $$$$$ wyludzenia kasy podatnikow NIEDOJDY zyciowe pazerni na premie i kitowaniu wyborcow nieudaczniki partacze wszyskiego na SZCZAW na szczaw jopki sul drogowa padliniarze zielonym miesie oszukac polactwo acta!

 • peloxxx

  Oceniono 2 razy -2

  Kaczynski powinien dac sobie spokoj z ta banda nieudacznikow,Oni nie zrobily nic w sprawie katastrofy smolenskiej POjezdzily do Rosji POjesc kawioru,a nie by co kolwiek zbadac.

 • maradona1986

  Oceniono 2 razy 0

  Ten zydowski minister dall z naszych podatkow 5 mln jakims syryjczykom a polacy zdychaja z glodu

 • zdun66

  Oceniono 5 razy 3

  Ten wrak już dawno byłby w Polsce, gdyby Kaczyński z PiS-em zachowywali się normalnie.
  Rosja z premedytacją wykorzystuje kolejną okazję, aby skłócać Polaków.

 • jerzysm42

  Oceniono 2 razy 2

  Transport blachy będzie o wiele droższy, niż wartość odzyskanego złomu.
  Mogliby bezpłatnie podarować Dziwiszowi. Niech sobie zabierze i przerobi na medaliki i inne relikwie.

 • botanicus

  Oceniono 1 raz -1

  Na miejscu premiera skruszyłbym się jak człowiek. Do stracenie nie ma nic, a do zyskania niemało. Nie oszukujmy się, JK "nie jest preferowany przez media", więc premierowi nie jest w stanie zaszkodzić. Nawet sondaże są o tyle spreparowane, że nie ma opcji by platfusi odeszli od koryta. Gdzie problem?

 • caro3139

  Oceniono 2 razy 0

  Słusznie skulić ogony i wreszcie zrezygnować z tego cyrku jakim nazywamy "polskie śledztwo".Podpisać co Putin każe i nie pyskować o jakiś wrak.Wrak potrzebny do śledztwa w sprawie katastrofy? No niespotykane na świecie aby wraki badano po katastrofach...to pierwzy raz takie zamieszanie.Nigdy się wraków nie bada

 • wks_fanatyk

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wiem czy ktoś jeszcze wierzy bandzie rudego 102 i sikorskiemu , to korwa jakas paranoja , co rudy i jego zgraja wyrabiaja w sprawie wraku i Katastrofy smoleńskiej wyrabia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje