MSZ odpowiada Kaczyńskiemu: Polska stale upomina się o wrak Tu-154M

13.03.2013 09:41
Radosław Sikorski i Jarosław Kaczyński

Radosław Sikorski i Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Prokuratura, rząd, parlamentarzyści mówią stronie rosyjskiej od dawna, że zatrzymanie przez ponad dwa i pół roku od katastrofy smoleńskiej wraku samolotu "traci charakter działania w dobrej wierze" - napisało MSZ w odpowiedzi na zarzut prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Prezes PiS, zabierając głos w Sejmie podczas czwartkowej debaty nad konstruktywnym wotum nieufności, ocenił, że w relacjach Polski z Rosją obowiązuje jedynie wola Moskwy.

"Powoływanie się przez stronę rosyjską na konieczność zatrzymania wraku dla ewentualnych potrzeb dowodowych w postępowaniu karnym w tej sprawie (prowadzonym przez Federalny Komitet Śledczy) ponad dwa i pół roku od katastrofy traci charakter działania w dobrej wierze. Mówimy to jasno stronie rosyjskiej od dawna, na wszystkich szczeblach - prokuratura, rząd, parlamentarzyści" - napisano w odpowiedzi MSZ zamieszczonej we wtorek przed północą na stronie kancelarii premiera.

Kaczyński mówił w czwartek w Sejmie, że strona polska uznała, że "żadne regulacje międzynarodowe, czy to ogólne odnoszące się do stosunków dyplomatycznych, czy żadne regulacje odnoszące się do lotnictwa, po prostu nie obowiązują".

W odpowiedzi czytamy, że za podstawę prawną badania przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M obie strony przyjęły konwencję chicagowską o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. MSZ podkreśla, że strona rosyjska nie kwestionuje, iż wrak samolotu stanowi własność Polski, nie kwestionuje także obowiązku jego zwrotu.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • tadek68

  Oceniono 1 raz -1

  no te poliaczki bezczelne najpierw akta katyńskie chcieli a teriaz samoliot, ciała my oddali...co ruskie my sobie ostawili...u siebia

 • selfhelp

  Oceniono 1 raz -1

  trampkarze PARTACZE! cudaka z zielonej wyspy SZCZAWIU NIE=RZADU nic=niemoge ba! jopki z premia $$$$$ wyludzenia kasy podatnikow NIEDOJDY zyciowe pazerni na premie i kitowaniu wyborcow nieudaczniki partacze wszyskiego na SZCZAW na szczaw jopki sul drogowa padliniarze zielonym miesie oszukac polactwo acta!

 • peloxxx

  Oceniono 2 razy -2

  Kaczynski powinien dac sobie spokoj z ta banda nieudacznikow,Oni nie zrobily nic w sprawie katastrofy smolenskiej POjezdzily do Rosji POjesc kawioru,a nie by co kolwiek zbadac.

 • maradona1986

  Oceniono 2 razy 0

  Ten zydowski minister dall z naszych podatkow 5 mln jakims syryjczykom a polacy zdychaja z glodu

 • zdun66

  Oceniono 5 razy 3

  Ten wrak już dawno byłby w Polsce, gdyby Kaczyński z PiS-em zachowywali się normalnie.
  Rosja z premedytacją wykorzystuje kolejną okazję, aby skłócać Polaków.

 • jerzysm42

  Oceniono 2 razy 2

  Transport blachy będzie o wiele droższy, niż wartość odzyskanego złomu.
  Mogliby bezpłatnie podarować Dziwiszowi. Niech sobie zabierze i przerobi na medaliki i inne relikwie.

 • botanicus

  Oceniono 1 raz -1

  Na miejscu premiera skruszyłbym się jak człowiek. Do stracenie nie ma nic, a do zyskania niemało. Nie oszukujmy się, JK "nie jest preferowany przez media", więc premierowi nie jest w stanie zaszkodzić. Nawet sondaże są o tyle spreparowane, że nie ma opcji by platfusi odeszli od koryta. Gdzie problem?

 • caro3139

  Oceniono 2 razy 0

  Słusznie skulić ogony i wreszcie zrezygnować z tego cyrku jakim nazywamy "polskie śledztwo".Podpisać co Putin każe i nie pyskować o jakiś wrak.Wrak potrzebny do śledztwa w sprawie katastrofy? No niespotykane na świecie aby wraki badano po katastrofach...to pierwzy raz takie zamieszanie.Nigdy się wraków nie bada

 • wks_fanatyk

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wiem czy ktoś jeszcze wierzy bandzie rudego 102 i sikorskiemu , to korwa jakas paranoja , co rudy i jego zgraja wyrabiaja w sprawie wraku i Katastrofy smoleńskiej wyrabia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje