Już prawie 6 tys. martwych świń wyłowiono z rzeki w Szanghaju

13.03.2013 07:54
Nie wiadomo, czy woda z rzeki nadaje się do picia

Nie wiadomo, czy woda z rzeki nadaje się do picia (Fot. STRINGER/CHINA REUTERS)

Już prawie 6 tys. martwych świń wyłowiono od zeszłego tygodnia z rzeki Huangpu w Szanghaju na wschodzie Chin - podały władze, utrzymując, że woda z rzeki jest bezpieczna i spełnia oficjalne normy. Wcześniejszy bilans mówił o 1200 sztukach. Huangpu jest głównym źródłem wody pitnej dla mieszkańców Szanghaju.
Zwierzęta najprawdopodobniej zostały wrzucone do rzeki przez hodowców z sąsiadującej z Szanghajem prowincji Zhejiang (Czeciang), kiedy padły z powodu nieokreślonej choroby. Dokładne przyczyny śmierci zwierząt nie są jednak znane. Włodarze Szanghaju, który jest największym i najludniejszym miastem Chin, poinformowały w komunikacie, że woda z rzeki Huangpu jest bezpieczna, a w sklepach nie wykryto żadnej skażonej wieprzowiny.

Jednak w popularnym serwisie Weibo (chiński odpowiednik Twittera) rozgorzała dyskusja na temat zatrutej wody. Jeden z internautów zwrócił się do władz z apelem: "(...) nie dajcie nam umrzeć, w przeciwnym razie kto będzie wam służył?". Inny internauta relacjonował: "Rzeka ma kolor ekskrementów. Nawet jeśli teraz nie ma tam martwych świń, nie wolno pić z niej wody".

Testy laboratoryjne wykazały, że niektóre osobniki były zakażone cirkowirusem świń - powszechną chorobą występującą u tych zwierząt, lecz niedotykającą ludzi. Według wydawanej po angielsku rządowej gazety "Global Times" do skandalu z martwymi świniami w rzece dochodzi w momencie rosnącego zaniepokojenia o stan chińskiego środowiska, m.in. z powodu rekordowego ostatnio poziomu gęstego smogu w Pekinie, Szanghaju, Kantonie czy Chengdu, a także zanieczyszczenia wód, powietrza i gleby na wsiach.

Poziom zanieczyszczenia wielokrotnie przekracza normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • kat-kk

  Oceniono 1 raz 1

  Chiny mają większy sejm jak Polska.Zaczęli wcześniej.Do wiosny ich dogonimy.

 • kajajgzzz

  0

  A to świnie...

 • pascvale

  0

  No to będziemy mieli wiosenną promocję cenową, chyba jeszcze trochę soli na poboczach zostało.

 • jab-77

  0

  hmm jeśli nie były chore, to może zakopywać je sukcesywnie w dużych europejskich miastach :)

 • mielis

  0

  IKEA nie ma widocznie filii nad Huangpu.. Inaczej wieprzowina byłaby już dawno w kanapkach. Nikt by nawet nie wiedział.

 • antipasti60

  0

  Nawet świnie mają dosyć tego wszystkiego.

 • morfeusz_1

  Oceniono 2 razy -2

  To jakieś déjà vu z 1061 r .
  Może znowu inwazja kubańskich emigrantów na południową Kubę ze wsparciem USA mająca na celu obalenie Fidela Castro się szykuje w tej rzece za winklem której na pewno jest też Zatoka ,hm... ;)

 • srauciepies666

  Oceniono 24 razy 20

  już niedługo w Lidlu "Świński tydzień"

 • adam1234-567

  Oceniono 4 razy -2

  ::(((((!!! szkoda że wszystkich PO-opaprańców na czele ze Stefanem N. i Donaldem T. nie utopiono w tej rzece. Wtedy nam wszystkim żyłoby się lepiej.:))))!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje