Fifi, Angel... Bezpłciowe imiona dla dzieci? Rząd chce zmian w przepisach

13.03.2013 06:14
Miejsc takich, jak na ul. Pieniężnego, gdzie równy chodnik nie przeszkadza dziecięcym wózkom, jest za mało

Miejsc takich, jak na ul. Pieniężnego, gdzie równy chodnik nie przeszkadza dziecięcym wózkom, jest za mało (Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta)

Rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i bezpłciowe. Rząd szykuje nowe przepisy w tym zakresie - informuje "Rzeczpospolita". Jeśli wejdą one w życie, możliwe będzie nazwanie dziecka imionami takimi jak Jaś czy Angel. Obecnie prawo to uniemożliwia.
Obowiązujące prawo o aktach stanu cywilnego zakazuje nadawania dziecku imienia, które nie pozwala na łatwe odróżnienie płci - np. Fifi, Angel czy Sasza, które pojawiają się w Polsce coraz częściej. Niedopuszczalne są też zdrobnienia. W efekcie Kuba nie może zastąpić Jakuba, a Zosia - Zofii.

Rząd przygotowuje jednak właśnie daleko idące zmiany, które zliberalizują zasady nadawania imion. Jak tłumaczy Małgorzata Piotrak, dyrektor departamentu spraw obywatelskich MSW, zmiany są potrzebne w związku ze zwiększającą się liczbą małżeństw z cudzoziemcami, a także pojawieniem się imion niespolszczonych, które nie dają pewności co do płci dziecka.

"Decyzja o wyborze imienia jest podejmowana często pod wpływem emocji, chęci chwilowego zabłyśnięcia, dodania dziecku wątpliwej oryginalności. Jednak w przyszłości może być dla dziecka krzywdząca" - przestrzega Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i bezpłciowe. Jak oceniasz ten pomysł rządu?
Zobacz także
Komentarze (447)
Zaloguj się
 • peace2

  0

  Przecież w Polsce nie ma żadnej narzuconej prawnie bazy imion. A Fifi, jako imię ośmieszające, nadal będzie niedopuszczalne. Przykro czytać takie ogłupiające teksty. Może zajrzyjcie najpierw tutaj, doczytajcie sobie, o co w ogóle chodzi: kor.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?1280253

 • grzesio_inf

  0

  A Miłogosta i Warcisław. A Eustachy Pipczyński (autentyk). Bez żadnych nowych uregulowań ustawowych może być ciekawie. Już dzis pełno Alanów, Kewinów, Andżelin. Na głupote rodziców rady nie ma i żadne ustawy do tego nie są potrzebne. Trzeba by zmusić polityków do zajęcia się rzeczami znacznie poważniejszymi a nie ciągłymi igrzyskami i duperelami na dodatek.

 • mashii

  0

  co za patologia...

  w ogóle czym się zajmuje rząd?!

  inicjatywy ustawodawcze obywateli z milionami podpisów ma w dupie..., a zajmuje takimi bzdetami, o które nikt nie zabiega... (albo znikoma część społeczeństwa)

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  FIFI!!!! No, chodz tu Fifi!
  zyje w kraju gdzie jest swoboda nadawania imion i musze powiedziec ze rodzice nie zawsze myla o przyszlosc swoich pociech. Jakos nie bardzo brzmi , a znam taka osobe, 80kilku letnia PINKY.
  Znam tez Barbie... w wieku lat 70 kilku.
  Fifi. Czy mozna byc powazna osoba zajmujaca powazne stanowisko z nazwiskiem Fifi Szczurek? mozna ale jakos smiesznie.
  Pierwsza dama RP Fifi Kowalska!?
  Oczywiscie mozna pozniej w zyciu zmienic imie ale...nie lepiej zaczac normalnie.

 • matbewh

  0

  Jeśli będziemy posługiwali się zdrobnieniami na codzień to jak będziemy mówili do kochanych przez na osób. Zdrobnienie jest wyrazem sympatii. Będzie to conajmniej dziwne swoją drogą powiedzieć żonie że Tomuś wurzucił mnie z pracy albo poskarżyć się mamie że Sławuś zdradza mnie z Oliwką;) rodzice już krzywdzą dzieci niektórymi imionami jak np Xawier i rzeczywiście najczęściej nie są to super obeznani ludzie (wykształcenie nie jest usprawiedliwieniem prymitywizmu ani jego zaprzeczeniem).
  Rodzice powinni dbać o honor swoich dzieci od samego początku. Lepiej być dla najbliśzych kochanym Jasiem a dla ludzi którzy Cię szanują Panem Janem niż dla bliskich jednym z wielu jasiów a dla wrogów głupim Jasiem.
  Imiona bezpłciowe... skoro daje się dziecku 10 cyferkę na peselu, później płeć na dowodzie to niech imię też ma płeć... może akurat wyroście zgodnie z posiadanymi narządami. A nawet jeśli nie- to samo może znienić imię, cyferkę i płeć na dowodzie- wtedy będzie prawdziwym transseksualistą
  podzielam zdanie że rząd ma DUUŻO ważniejsze do roziązania niż imiona dzieci bo chyba ważniejsze co będą jeść kto będzie ich leczył i czy otrzymają edukację

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Mam sasiadke Fifi, urocza suczka.

 • 1980annac

  Oceniono 1 raz 1

  Pomijam fakt ze rzad nic innego nie ma do roboty... Mieszkam w UK, za kazdym lotem do Polski widze ewenementy w postaci kilkuletnich Wanes (sic!), Kewinow, Dzoan itp. Straszne. OK niech liberalizuja - ale dajac prawo osobom *pelnoletnim* do nazwania sie Psizadek jesli tak im pasuje. Wsrod osob pochodzenia afrykanskiego popularne sa imiona typu "Knowledge" albo "Beauty". Problem w tym, ze czasem te dzieci wyrastaja na matolow i paszczury - i wtedy ironia az bije po oczach.

 • k_wilt

  Oceniono 4 razy 4

  Gargantua Pantagruel Gargamela Tęgospust Chlebowór Moczywiatr Obżora Bandzioch Stękała Trzypotrzy Doliwa Puszczajpasa Pędziwiatr Łomignat Swędzimir Ścierwełło Łajenko Krewkosz Tęgoryp Ostroryp Ostropyt Pocałuj Powąchaj Kiszkożrej
  (copyright F. Rabelais)

 • syn_z_dziewicy

  Oceniono 3 razy 3

  NARESZCIE!!!! mój następny syn będzie mógł mieć moje ulubione imię PIŹDZIWÓJ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje