Fifi, Angel... Bezpłciowe imiona dla dzieci? Rząd chce zmian w przepisach

13.03.2013 06:14
Miejsc takich, jak na ul. Pieniężnego, gdzie równy chodnik nie przeszkadza dziecięcym wózkom, jest za mało

Miejsc takich, jak na ul. Pieniężnego, gdzie równy chodnik nie przeszkadza dziecięcym wózkom, jest za mało (Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta)

Rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i bezpłciowe. Rząd szykuje nowe przepisy w tym zakresie - informuje "Rzeczpospolita". Jeśli wejdą one w życie, możliwe będzie nazwanie dziecka imionami takimi jak Jaś czy Angel. Obecnie prawo to uniemożliwia.
Obowiązujące prawo o aktach stanu cywilnego zakazuje nadawania dziecku imienia, które nie pozwala na łatwe odróżnienie płci - np. Fifi, Angel czy Sasza, które pojawiają się w Polsce coraz częściej. Niedopuszczalne są też zdrobnienia. W efekcie Kuba nie może zastąpić Jakuba, a Zosia - Zofii.

Rząd przygotowuje jednak właśnie daleko idące zmiany, które zliberalizują zasady nadawania imion. Jak tłumaczy Małgorzata Piotrak, dyrektor departamentu spraw obywatelskich MSW, zmiany są potrzebne w związku ze zwiększającą się liczbą małżeństw z cudzoziemcami, a także pojawieniem się imion niespolszczonych, które nie dają pewności co do płci dziecka.

"Decyzja o wyborze imienia jest podejmowana często pod wpływem emocji, chęci chwilowego zabłyśnięcia, dodania dziecku wątpliwej oryginalności. Jednak w przyszłości może być dla dziecka krzywdząca" - przestrzega Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i bezpłciowe. Jak oceniasz ten pomysł rządu?
Zobacz także
Komentarze (447)
Fifi, Angel... Bezpłciowe imiona dla dzieci? Rząd chce zmian w przepisach
Zaloguj się
 • basiula36

  Oceniono 918 razy 750

  Czyli Vanessy , Nicolle cay Allany będą wkrótce klasyką. Niziny społeczne tudzież nowobogaccy będą mieli jeszcze większe pole do popisu hehe.

 • smok61

  Oceniono 757 razy 649

  Nareszcie rząd zaknebluje oszczerczych krytyków twierdzących,
  że w Polsce nie ma reform.

 • pepe310

  Oceniono 420 razy 366

  dziwię sie rządowi, że takimi pie...mi sie zajmuje...... Ponadto chce rozluźnienia przepisów tam gdzie czlowiek miże zrobić krzywdę drugiemu człowiekowi (nadając mu debilne imię narazi go przekrości ze strony innych) a nie chce rozluźnienia tam gdzie człowiek odpowiada tylko za siebie (np. odkąldając dobrowolnie na swoją emeryturę a nie do ZUSu) i w dodatku tłumaczy to że nie wszyscy są zapobiegliwi i myslący perspektywicznie.
  To ja się pytami: Czy w przypadku wybierania debilnych imion to juz bedą myslący?

 • dziadekjam

  Oceniono 322 razy 264

  No to Sikorski będzie nareszcie zgodnie z prawem Radkiem, a nie Radosławem.

 • fakiba

  Oceniono 273 razy 239

  Będzie ciekawie jak rodzice jacyś nawiedzeni albo miłośnicy jakiejś telenoweli dziecko będzie miało przechlapane

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 260 razy 186

  najpierw miro, zbycho i rycho teraz angel i fifi. brak mi słów oraz słówek.

 • lokator

  Oceniono 280 razy 164

  Społeczeństwa muszą działać według określonych zasad. Jeśli następuje daleko idące rozluźnienie to ludzie przestają, wbrew pozorom, czuć się dobrze, bo są coraz bardziej zagubieni. Ludzie przestają ogarniać rzeczywistość, przestają rozumieć co dozwolone, a co nie, przestają rozróżniać dobro od zła.
  To oczywiście jest postęp. Ale tto postępujący upadek.
  Nie wierzycie?
  A zna ktoś jakąś cywilizację, ktora by nie upadła? Naszej nie liczymy, bo jesteśmy "w trakcie" - jeszcze nie pora na podsumowanie. Oczywiście - to nie my będziemy podsumowywać. Kto inny będzie się zastanawiać: czy pokonała nas jakaś klęska czy własna głupota.

 • dziadekjam

  Oceniono 176 razy 152

  W pewnym, również słusznym okresie, nadawano imiona sławnych ludzi radzieckich i tak w Polsce po locie Gagarina kilka postępowych mamuś tudzież tatusiów nadało swoim córeczkom imiona GAGARINKA. Ciekawe, co teraz słychać u tych 52 latek...

 • robinhos

  Oceniono 273 razy 113

  Ładnie brzmi taka kombinacja dwóch imion : Kaczorek Donaldzik , nieprawdaż ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje