Iran chce pozwać Hollywood za "Operację Argo". Pokazuje "zbyt brutalnych" Irańczyków

12.03.2013 20:42
Ben Affleck

Ben Affleck (Fot. Cliff Owen AP)

Władze Iranu planują pozwać Hollywood za film "Operacja Argo", ponieważ pokazuje on rzekomo "nierealistyczny wizerunek kraju" - donosi agencja AP, powołując się na irańskie media. Tamtejszy rząd uważa, że przyznanie produkcji Oscara to element "wojny propagandowej", jaką Stany Zjednoczone mają toczyć z Iranem.
Do Iranu udała się już francuska prawniczka Isabelle Coutant-Peyre, która będzie rozmawiała z urzędnikami na temat formalności związanych z pozwem. Coutant-Peyre reprezentowała wcześniej słynnego terrorystę Ramireza Sancheza, znanego jako Carlos Szakal. Na podstawie historii jej klienta (z którym się zaręczyła) powstał film "Szakal".

Prawniczka zapowiedziała, że zamierza rozpocząć kampanię, która pokaże, że film Bena Afflecka jest kłamstwem. - Będziemy w stanie zablokować dystrybutorów filmu, zmusić ich do przeprosin i przyznania się, że film jest czystym kłamstwem - powiedziała.

Film pokazuje Irańczyków jako "zbyt brutalnych"

Choć film nie był wyświetlany w żadnym z irańskich kin, wielu Irańczyków obejrzało go na pirackich DVD. Tamtejszy rząd uważa, że "Operacja Argo" pokazuje ich obywateli jako "zbyt brutalnych" oraz nie przedstawia szerszego kontekstu przedstawianych wydarzeń. Po przyznaniu Oscara dla filmu irańscy urzędnicy stwierdzili, iż jest to element "wojny propagandowej", jaką Stany Zjednoczone mają toczyć z Iranem.

Na razie nie wiadomo, kogo konkretnie zamierza pozwać rząd Iranu - wytwórnię Warner Bros, reżysera Bena Afflecka czy inne osoby związane z produkcją filmu.

Nie pierwsza krytykowana produkcja

"Operacja Argo" to thriller nakręcony na podstawie wydarzeń, do jakich doszło w Iranie na przełomie lat 70. i 80. Wtedy to zwolennicy ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego zajęli Ambasadę USA w Teheranie. Zakładnicy byli uwięzieni przez 444 dni, szóstce z nich udało się jednak uciec i schronić w rezydencji kanadyjskiego ambasadora. Dzięki operacji CIA udało się odbić zakładników, którzy 28 stycznia 1980 roku opuścili Iran.

"Operacja Argo" to nie pierwsza produkcja, która nie spodobała się irańskim władzom. Wcześniej ostro krytykowały one film "300", gdyż - ich zdaniem - przedstawia niezgodny z historią obraz perskiej armii i jest atakiem na "historyczną tożsamość Iranu".

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • klossbruner

  Oceniono 3 razy 1

  Amerykanski Hollywood jest narzedziem prania mozgow i agencja propagandy rzadu jankesow...

 • metenburg

  Oceniono 8 razy 2

  A kiedy polskojezyczny rzad pozwie lub przynajmniej skrytykuje hollywood'ski gniot o nazwie Defiance.
  Troche prawdy o zbrodniarzach Bielskich: upadeknarodu.cba.pl/koniuchy-naliboki.html

 • nedlog123

  Oceniono 5 razy -5

  to już widać od kogo kaczor metod propagandy się uczy...

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 14 razy 2

  To prawdziwy obraz, realistyczny. Terrorystom nie podoba się jak są postrzegani przez ofiary, więc i film jest BE. Polska powinnna być wolna od propagandy ateizmu finansowanego z abonamentu RTV przez tzw kabaret. Dotychczas kabarety były zabawne śmiszne. To pokazane było żałosne. Nie powinno się propagować ateizmu jako religii państwowej. Tak robili komuniści w Rosji , próbowali tego za pośrednictwem kierownizcej roli PZPR w Polsce. Polakom się to nie spodobało. W Rosji też nie. Abonament to nie kasa do walki z religią. Partia Palikota ma taką ideologię, ale promować się za swoje powinna. Jej poglądów i tak nie akceptuje polskie społeczeństwo. B.Klimkiewicz.

 • scorpinor

  Oceniono 6 razy 0

  U nas wojują z kabaretem a tam z hollywoodzkim filmem - i kto powie, że nie również nie mamy państwa wyznaniowego?

 • konus33

  Oceniono 12 razy -8

  Mają rację czas zakończyć nachalną propagandę prowadzoną przez zydów w holliwod . uwięzienie amerykanskich dyplomatów miało słuszny charakter ponieważ było pokłosiem tego że USA wspierały króla iranu wielkiego nieudacznika który cały dochód z handlu ropą przeznaczal dla siebie oraz na zakupy boni w USA kiedy natomiast go obalono w iranie to amerykanie nawet nie chcieli dać mu azylu jako wypróbowani przyjaciele hehehehe

 • dariuszczwa

  Oceniono 12 razy 0

  Moim zdaniem film a w szczególności jego wstęp pokazuje prawdziwą twarz Ameryki oraz usprawiedliwia dzisiejsze postępowanie Irańczyków

 • chi_neng1

  Oceniono 11 razy -1

  Oni tak jak PiS . Pandemia dotarla do Iranu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje