Wybory do europarlamentu przyśpieszone o dwa tygodnie

12.03.2013 18:38

Fot. CHRISTIAN HARTMANN REUTERS

- Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego mają się odbyć od 22 do 25 maja 2014 r., o dwa tygodnie wcześniej, niż planowano do tej pory - postanowili ambasadorowie 27 państw Unii Europejskiej.
O przyśpieszenie terminu wyborów, planowanych dotychczas na 5-8 czerwca 2014 r., zwrócił się sam Parlament Europejski już w roku 2005. Majowy termin jest bardziej korzystny, bo zapewni też, że wybory europejskie nie zbiegną się z Zielonymi Świątkami, które w przyszłym roku wypadają w niedzielę 8 czerwca.

W niektórych krajach UE po Zielonych Świątkach następują dni wolne od pracy, co nie sprzyja frekwencji wyborczej. Frekwencja w wyborach do PE systematycznie spada. W 2009 r. do urn poszło tylko 43,1 proc. wyborców w całej Unii. Decyzję o przyśpieszeniu wyborów musi jeszcze zatwierdzić Rada UE.

Zobacz także
Komentarze (12)
Wybory do europarlamentu przyśpieszone o dwa tygodnie
Zaloguj się
 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 37 razy 21

  Międzynarodowy wyścig do eurokoryta. Chrum,chrum warchlaki

 • hankrearden

  Oceniono 22 razy 10

  A propos, kto wie czym zajmuje się ten organ?

  Prawie nikt. Może by tak go znieść? 800 gości musiało by się zająć uczciwą pracą.

 • jerzysm42

  Oceniono 8 razy 4

  Zła wiadomość dla naszych europejskich nierobów. Skrócenie kadencji, to kilka tysięcy na łebka mniej.

 • odkurzacz-1

  Oceniono 34 razy 4

  W Polsce są potrzebne nowe wybory, elyta zawiodła, mamy u nas Irlandię i Japonię po tsunami, ale te kraje z tego wyjdą a my się zapadamy coraz głębiej tylko przez nieudaczników.

 • pavelkas

  Oceniono 1 raz 1

  Cieszę się, że wyborcy pisu udziela się przed wyborami europejskimi. I prawidłowo, bo dopuszczenie ekipy premiera na nowo do parlamentu europejskiego może spotkać się z nowymi idiotycznymi regulacjami uderzającymi w polską gospodarkę i rolnictwo. Przeczytajcie conieco na parlament-europejski.pl by wypracować sobie jakieś pojęcie o PE

 • monikadebna

  0

  Wybory do europejskiego parlamentu wywołują duże zainteresowanie serwisach internetowych. No ale w sumie można się było tego spodziewać. Polacy mają po dziurki w nosie już tuskowego zakłamania i szukają czegoś lepszego. Interesująco o wyborach do parlamentu UE piszą w: wybory-2014.info

 • aska.smerniak

  0

  Coś wam powiem, cokolwiek by nie pisali w gazetach, pewne jest, że politycy platformy grają celebrytami. Ze świecą szukać tu merytoryki tylko słabe komunikaty. Ogarnijcie jakich posłów poleca pis wybierzpis.org.pl Przynajmniej oni stawiają na konkretnych ludzi.

 • lokifromasgard

  0

  Wybory do unijnego parlamentu cieszą się sporym odzewem serwisach i w realu. Ale przecież można się było spodziewać tego. Wszyscy mają dosyć już słuchania Tuska i wyszukują nowej władzy. Super o wyborach i kandydatach piszą tutaj: europarlament-2014.pl

 • pasiconik

  Oceniono 1 raz -1

  To Kwadratowy będzie teraz jak w ukrOPie
  się zwijał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje