Tusk: Wystąpienie Kaczyńskiego zbudowane było z prawdy, półprawdy i kłamstwa

12.03.2013 18:03
Jarosław Kaczyński i Donald Tusk w Sejmie

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Według premiera Donalda Tuska "czwartkowe wystąpienie prezesa Kaczyńskiego zbudowane było z prawdy, półprawdy i kłamstwa". Dzisiaj wieczorem na stronie kancelarii premiera zostanie opublikowana odpowiedź ministerstw na wystąpienie szefa PiS.
- Nie chciałem, żeby odpowiedzi moich ministrów były nieścisłe. Dzisiaj wieczorem będzie to do dyspozycji w internecie - poinformował Tusk.

"Nikt nic nie wymyślał"

W odpowiedzi rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że PiS odniesie się do rządowego dokumentu "w stosownym czasie" po analizie partyjnych ekspertów. - Przeczytamy i chętnie wdamy się w spór z Tuskiem, czy rządzi źle, czy bardzo źle. Na forum merytorycznym nie mają z nami szans. Liczby były przygotowane przez poszczególnych posłów, są to albo dane GUS-u, albo podane przez media. Nikt nic nie wymyślał. Wszystkie dane są oficjalne - zapewnił.

Premier przedstawił na konferencji prasowej wybrane przykłady - jak mówił - "nieścisłości", które pojawiły się w czwartkowym wystąpieniu prezesa PiS. Według Tuska "całe wystąpienie prezesa Kaczyńskiego zbudowane było z prawdy, półprawdy i kłamstwa". - I ten melanż sprawiał wrażenie wystarczające, by odwołać mój rząd. Gdyby był prawdziwy - dodał.

"Prawie dwa razy mniej niż podał Kaczyński"

- Kaczyński powiedział, że cena budowy kilometra autostrady w Polsce wynosi 16,5 mln euro i chyba powiedział, że jest najwyższa w Europie. Średni koszt kilometra budowanej w naszym kraju autostrady wynosi 9,6 mln euro. Prawie dwa razy mniej niż podał prezes Kaczyński. To jest właściwie średnia europejska. Chociaż trochę poniżej średniej, bo ona wynosi 10 mln euro za kilometr - podał Tusk.

Hofman odpowiedział, że w tym wypadku Kaczyński nie mówił o średniej, ale że takie wysokie ceny za kilometr autostrady się pojawiają. - Tusk może manipulować, że świetnie rządzi, ale rzeczywistość widać gołym okiem - dodał.

- Prezes PiS mówił o stratach grupy PKP, że w 2007 wynosiły 200 mln zł, a teraz wynoszą 2 mld zł, co by pokazywało rzeczywiście, że nie radzimy sobie z finansową stroną. W rzeczywistości w 2007 roku - zgadza się - strata wynosiła 200 mln, ale w 2011 zanotowaliśmy dodatni wynik finansowy na poziomie 378 mln zł. Nie wykluczam, że prezesowi mylą się straty z długami - kontynuował premier.

Większe wydatki na rolnictwo

Premier odniósł się także do danych przytoczonych przez Kaczyńskiego, że w latach 2008-2012 zamknięto 4685 szkół. - W rzeczywistości 2037 (...); tylko w roku szkolnym 2006/2007, kiedy premierem był prezes Kaczyński, liczba szkół zmniejszyła się o 653 w porównaniu z poprzednim rokiem. Nie udało nam się w żadnym roku zbliżyć do tego pułapu - powiedział Tusk. Również za nieścisły premier uznał zarzut prezesa PiS, że jego rząd zmniejsza wydatki na naukę i szkolnictwo wyższe. Zaznaczył, że w 2008 r. rząd przeznaczył na naukę 4,2 mld zł, a w 2013 - 6,5 mld zł. - Na szkolnictwo wyższe w 2008 to było 10,7 mld, a w 2013 - 13,6 mld, mimo że liczba studentów malała. Zagwarantowaliśmy także podwyżki dla nauczycieli akademickich - dodał.

Tusk nie zgodził się z Kaczyńskim, że maleją wydatki budżetu na rolnictwo. - W 2007 roku wydaliśmy 35,7 mld zł, a w 2013 - 52,3 mld zł - poinformował. Według prezesa PiS rząd sukcesywnie obniża środki przeznaczane na rozwój wsi.

"Mieszkania? Dwukrotnie więcej niż powiedział Kaczyński"

Premier powiedział też o "kłamstwie" prezesa PiS dotyczącym gazu. - Jak wiecie, kontrakt (na dostawy gazu) obowiązuje do 2022 r. Gdybyśmy nawet nie podwyższali, ale utrzymali ceny, do których doprowadził minister Jasiński - był minister w rządzie Jarosława Kaczyńskiego - to Polska zapłaciłaby do tego 2022 r. 17 mld zł więcej, niż płaci w tej chwili - zaznaczył Tusk. Jak podkreślił, wolałby, aby gaz był jeszcze tańszy. - Ale działania mojego rządu polegają na tym, że nieustannie obniżamy ceny gazu w porównaniu z tym, co zgotował nam PiS. Pamiętamy dokładnie, jak w odruchu godnościowym i powstańczym minister Jasiński powiedział, że od Rosjan nie weźmie 11 proc. zniżki i w związku z tym wróciliśmy do ceny gazu bez tej zniżki wówczas. A cała nasza robota polegała na tym, by tę stratę - gigantyczną stratę - naprawić - zaznaczył.

- Mieszkania - to był konik prezesa Kaczyńskiego. Stwierdził, że w ostatnim roku, czyli 2012, bo z 2013 roku nie mamy jeszcze danych, w państwie przybyło 87 tys. nowych mieszkań. Tymczasem jest to 152 tys. nowych mieszkań - dwukrotnie więcej niż powiedział pan Kaczyński - podkreślił Tusk.

Łamanie konstytucji, osłabianie demokracji, nieskuteczna walka z bezrobociem, kryzys w służbie zdrowia, psucie oświaty, błędna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa - to niektóre z zarzutów, jakie postawił w czwartek obecnemu rządowi Kaczyński. Wymienił 12 głównych zaniedbań, które - według niego - popełnia ekipa Donalda Tuska.

Zobacz także
Komentarze (379)
Tusk: Wystąpienie Kaczyńskiego zbudowane było z prawdy, półprawdy i kłamstwa
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 417 razy 207

  "Pamiętamy dokładnie, jak w odruchu godnościowym i powstańczym, minister Jasiński powiedział, że od Rosjan nie weźmie 11 proc. zniżki i w związku z tym wróciliśmy do ceny gazu bez tej zniżki wówczas."

  W tych słowach cała prawda o zakłamaniu partii, której wraże imię nie przechodzi mi przez usta i zgodnie z nazwą uchodzi niżej.

  Oto minister ekskomunista w imię przypodobania się braciom, chorobliwym rusofobom, sięga do kieszeni obywateli.

 • fakiba

  Oceniono 283 razy 113

  Hofman powiedział że prezes wiedzę czerpał między innymi z mediów no i wszystko jasne znowu winni dziennikarze bo Kaczora perfidnie w błąd wprowadzili a jemu te dane tak pasowały do teorii o zapaści

 • pogostarek

  Oceniono 95 razy 53

  Widze ze wielu Pisowcow i zwolenników radia dyrektora nie wiedzieć czemu nazywanego ksiedzem na to forum przywiało. Pozdrawiam wodzowskim powiedzeniem : spieprzaj dziadu

 • makrelas

  Oceniono 133 razy 41

  Ta wypowiedź jest najlepszym dowodem, że Kaczor mówi prawdę.

  Tak trzymać.

 • folwark_polski

  Oceniono 94 razy 34

  Tusk w opozycji: nie płaćcie abonamentu RTV
  Tusk u władzy: zedrę z was abonament RTV wraz z odsetkami

 • yazon1

  Oceniono 132 razy 32

  No tak, wyrocznia się odezwała. Pinokio powiedział, że inni kłamią :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje