Radziszewska chce opłat za niezasadnie wezwaną karetkę? "Być może, kiedyś"

12.03.2013 13:48
Elżbieta Radziszewska

Elżbieta Radziszewska (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Być może trzeba wprowadzić opłaty dla pacjentów, którzy idą na SOR lub wzywają karetki pogotowia, zamiast iść do lekarza podstawowej opieki lub nocnej pomocy medycznej - miała zaproponować na posiedzeniu komisji zdrowia posłanka PO Elżbieta Radziszewska. - To zdanie wyrwane z kontekstu. Teraz jestem przeciwna takim opłatom, ale być może należy się zastanowić nad tym w przyszłości - zaznacza w rozmowie z portalem Gazeta.pl
"Posłanka Platformy - zresztą lekarz z zawodu - Elżbieta Radziszewska chce, by chorzy płacili za ambulans, gdy lekarz uzna, że został niepotrzebnie wezwany. Czym grozi jej pomysł? Co biedniejsi będą się bali w ogóle wzywać pomoc, żeby nie narazić się na wydatek w wysokości połowy przeciętnej emerytury" - napisał dzisiejszy "Fakt".

Tabloid przypomina, że podobne opłaty zostały już wprowadzone dziesięć lat temu, ale szybko z nich zrezygnowano.

Teraz takie opłaty byłyby kardynalnym błędem

Radziszewska w rozmowie z Gazeta.pl precyzuje, co mówiła na ostatnim posiedzeniu komisji zdrowia. - Zacytowano jedno zdanie z mojej długiej wypowiedzi. Powiedziałam, że być może wtedy, kiedy będzie sprawnie działająca podstawowa opieka medyczna i stwierdzimy, że nadal 80 proc. pacjentów niezasadnie korzysta z medycyny ratunkowej, trzeba będzie to naprawić, wyciągając konsekwencje - mówi posłanka. I dodaje. - Być może kiedyś trzeba będzie wprowadzić opłaty za niezasadne korzystanie z SOR czy karetki, ale teraz jestem temu przeciwna. Pokazuje to rzeczywistość i praktyka. Takie opłaty byłyby kardynalnym błędem - podkreśla.

80 proc. pacjentów przychodzi z błahymi schorzeniami

Po ostatnich tragicznych przypadkach śmierci dzieci posłowie podczas posiedzenia komisji zdrowia zastanawiali się, jak w przyszłości zapobiec podobnym tragediom. - Dlaczego tak się dzieje, że pacjent trafia z poważną sprawą do SOR, a tam siedzi 40 osób, które nie muszą mieć udzielonej pomocy na oddziale ratunkowym? - pyta.

- Trzeba przeprowadzić analizę na podstawie raportu NIK. Z dokumentu wynika, że w oddziałach ratunkowych bywa, że nawet 80 proc. pacjentów przychodzi z błahymi schorzeniami. Dlaczego nie ma odpowiedniego nadzoru i nie wyciąga się konsekwencji? Bo jest tak, że pacjenci, nie mając udzielonej opieki u lekarza podstawowej opieki, wzywają karetkę lub idą szukać pomocy na oddział ratunkowy - mówi posłanka.

Zobacz także
Komentarze (127)
Zaloguj się
 • fordysta

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby Radziszewska nie brała co miesiąc ponad 20.000 zł z pieniędzy podatników - a tylko średnią krajową ok. 4000 złotych, - byłyby pieniadze na potrzeby pogotowia ratunkowego.
  Podobnie reszta p/osłów i senatorów.
  A od ludzi, którzy zarabiaja ok. 1200 złotych miesięcznie, albo wcale - nie sie ODSUNIE.
  Albo niech uchwali na utrzymanie każdej rodziny średnią krajową.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  te katolickie towarzycho przy korycie
  tylko wymyśla jak tu zrobić tą katolicką III RP
  jeszcze bardziej wrogą Polakom

  Oni się proszą o zakończenie po przez kryterium uliczne

 • razb1947

  Oceniono 6 razy 6

  Za ,to że tak głupio szczeka powinna być wywalona na zbity pysk ze wszystkich stanowisk i z sejmu,a służba zdrowia powinna jej odmówić jakiego kolwiek leczenia czy pomocy medycznej-niech zdycha.

 • andaraos

  Oceniono 8 razy 8

  "Posłanka Platformy - zresztą lekarz z zawodu - Elżbieta Radziszewska chce, by chorzy płacili za ambulans, gdy lekarz uzna, że został niepotrzebnie wezwany."

  Przecież płacimy co miesiąc. W sumie już ponad 1 tys. złotych.
  Efekt jest taki, że leczenie jest drogą przez mękę okropniejszą, niż sama choroba, a wielu z nas nie doczeka emerytury, itp.
  Tymczasem wysocy urzędnicy sprawujący nadzór, kombinują na wszelkie sposoby, by z tych składek jak najwięcej uszczknąć dla siebie. Nadmiar przeznaczając na budowę luksusowych, ZUS-owskich biur.

 • trv

  Oceniono 7 razy -3

  Ja osobiście nie mam nic przeciwko płaceniu za nieuzasadnione wzywanie karetki , nawet nie mam nic przeciwko całkowitej prywatyzacji służby zdrowia. Z jednym zastrzeżeniem: całkowita likwidacja NFZtu, uwolnienie rynku ubezpieczeń medycznych i wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia. Natomiast w sytuacji gdy oddaje 7,7% pensji na obowiązkowe ubezpieczenie z którego praktyczne nie korzystam bo i tak w razie potrzeby leczę się prywatnie (bo kolejki do specjalistów, jakość obsługi medycznej poniżej krytyki itd) to uważam że mam prawo wzywać karetkę czy udawać się na SOR bez potrzeby tyle razy ile zechcę, w końcu jestem przymuszony to płacenia haraczu w postaci ubezpieczenia więc jak każdy ubezpieczony korzystam z 'pakietu gwarantowanego'.

 • tc2

  Oceniono 7 razy -3

  Wielce Szanowna Pani Doktor Radziszewska!

  Wiele spośród tu zamieszczonych opinii jest negatywnych w stosunku do Pani uwag o bzdurnych wezwaniach PR i NPL.

  Proszę mi wierzyć, wielu ludzi Panią popiera i widzi absurdy do których wiedzie obecna wszechobecna spychoterapia i urzędnicza indolencja. Większość pracowników PR i NPL nosiła by Panią na rękach za wcielenie w życie niektórych Pani pomysłów. Proszę się nie obawiać komunistów i krzykaczy, i nadal nas reprezentować!

  z wyrazami najwyższego szacunku

  TC2, MD

 • 3jw60

  Oceniono 10 razy 10

  Czy płacić za wizytę u lekarza czy nie to nie są problemy palące. Sk......ństwem było zlikwidowanie opieki lekarskiej w przedszkolach i szkołach. Wywalono sprzętu za miliardy zł. Nie ma takiej możlwości żeby to odbudować. Skutki są okropne: pogłębiające się wady wzroku, słuchu i kręgosłupa. O uzębienie już nie wspomnę. Wszystko to odbije się na zdrowiu dorosłego społeczeństwa. Pamiętam jak przychodziła do klasy pielęgniarka i prowadziła na badania kontrolne do internisty, chirurga, stomatologa, okulisty itp. Każdy uczeń miał swoją kartę i pielęgniarka pilnowała aby realizowane były zalecenia. Teraz w to miejsce i za te pieniądze są katechetki. W efekcie w chorym ciele będzie "zdrowa dusza". KRETYŃSTWIO !!!

 • cillian1

  Oceniono 8 razy 8

  chyba zrobię duuuuużego mema (moze ktoś da ba billboardy?):

  Zdjęcie Radziszewskiej z dopiskiem
  "jak będziesz wzywał karetkę dla tej pani, to uważaj - abyś nie zapłacił za wezwanie, niech sobie poczeka do końca"

  Ech.. jednak durnie też są w PO!

 • rochel57

  Oceniono 8 razy 8

  Powiedziała co wiedziała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje