Zabrzańscy lekarze wszczepili hydrauliczną protezę prącia. ''To szczyt możliwości medycyny'' [WIDEO]

12.03.2013 09:38
Operacja

Operacja (Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta)

Pierwszą w Polsce operację wszczepienia hydraulicznej trzyczęściowej protezy prącia przeprowadzono pomyślnie w Zabrzu. To obecnie szczyt możliwości w zakresie leczenia zaburzeń wzwodu - przekazali we wtorek zabrzańscy lekarze.
Operację przeprowadził zespół specjalistów z Kliniki Urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Jak zaznaczył szef zespołu prof. Andrzej Paradysz, 55-letni pacjent z zaburzeniami erekcji otrzymał najnowocześniejszą obecnie protezę, która swym wyglądem przypomina naturalny organ.

- Proteza składa się ze zbiorniczka implantowanego do jamy brzusznej, pompki implantowanej do worka mosznowego oraz pary cylindrów implantowanych do ciał jamistych w prąciu. Zapewnia pacjentowi odczucia zbliżone do doznań fizjologicznych - wskazał prof. Paradysz.

Jak wyjaśnił, implantowany, specjalnej konstrukcji cylinder przedłużający umożliwia wydłużanie się implantu i zwiększanie jego obwodu, co funkcjonalnie przybliża go do fizjologicznego wzwodu. Proteza otoczona jest zewnętrzną osłonką silikonową impregnowaną warstwą antybiotyku, który obniża ryzyko infekcji."To przełom"

Jeden z członków zespołu operacyjnego, dr Marcin Życzkowski, wymieniając zalety protezy, akcentował, że zapewnia odczucia jak przy naturalnej erekcji, zwiększa obwód penisa, a przy tym jest niewidoczna, bo umieszczona wewnątrz prącia. - Wymaga jednak zręczności manualnej, bowiem działa na zasadzie pompki. Trzeba samemu napompować cylindry - zastrzegł lekarz.

Życzkowski podkreślił, że przeprowadzona operacja jest przełomowym wydarzeniem w leczeniu najcięższych postaci zaburzeń wzwodu w Polsce. Dotychczas lekarze w naszym kraju nie potrafili pomóc pacjentom, którzy nie mogli lub nie chcieli korzystać z leczenia w postaci tabletek i zastrzyków do ciał jamistych prącia, a także tym, u których te terapie nie przynosiły rezultatu. - Tymczasem to niejednokrotnie byli młodzi mężczyźni, u których problemy z erekcją wynikały z nasilonych postaci ogólnoustrojowych chorób, jak miażdżyca naczyń lub cukrzyca - wskazał Życzkowski.

Przygotowania trwały kilkanaście miesięcy

Zabrzańscy lekarze przygotowywali się do operacji kilkanaście miesięcy. Przeszli szkolenia w renomowanych ośrodkach w Barcelonie i Wiedniu, uczestniczyli też w warsztatach implantacji tego typu protez na ludzkich zwłokach. - Taka operacja to obecnie absolutny szczyt możliwości ludzkości w zakresie leczenia zaburzeń wzwodu - zaznaczył prof. Paradysz. Sama dwugodzinna operacja przebiegła bez komplikacji. 55-letni pacjent został już wypisany do domu.

Zaburzenia wzwodu to utrzymująca się niezdolność do osiągnięcia i/lub utrzymania wzwodu prącia umożliwiającego prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 50 proc. mężczyzn w wieku 40-70 lat. W Polsce problem zaburzeń wzwodu dotyczy ok. 10 proc. populacji wszystkich mężczyzn, co przekłada się na blisko 2 mln osób.

Zobacz także
 • Operacja przeszczepu serca Mówił słabo po niemiecku. Nie miał szans na przeszczep serca
 • Nerka Tragiczna pomyłka pielęgniarki - wyrzuciła nerkę przeznaczoną na przeszczep do śmieci
Komentarze (128)
Zabrzańscy lekarze wszczepili hydrauliczną protezę prącia. ''To szczyt możliwości medycyny'' [WIDEO]
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 297 razy 225

  'ok.. Fajnie... Jestem otwarty na nowości więc nie mam problemu z akceptacją hydraulicznych penisów i tylko jedna wątpliwość natury finansowej... Kto za tą protezę i jej wszczepienie zapłacił? NFZ ? Ten sam NFZ który odmawia polskim dzieciom leczenia bo nie ma na to kasy?

 • dyfly

  Oceniono 216 razy 196

  Rozumiem, że penis został "zamontowany" w miejscu nosa - przynajmniej tak sugeruje zdjęcie, którym opatrzony jest artykuł.

 • stary.gniewny

  Oceniono 180 razy 156

  i teraz strzela pod ciśnieniem 200 atmosfer na odleglość 350 metrów

 • princealbert

  Oceniono 86 razy 74

  teraz bedzie wiecej takich cyborgow, a zwykli faceci bez pompki pojda w odstawke....

 • pan_paradoks

  Oceniono 73 razy 59

  Wreszcie jakaś twarda i sztywna wiadomość która wzwodzi moje serce i spuszcza kurtynę na pełny bełkot wiadomości...

  :))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje