Zabrzańscy lekarze wszczepili hydrauliczną protezę prącia. ''To szczyt możliwości medycyny'' [WIDEO]

12.03.2013 09:38
Operacja

Operacja (Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta)

Pierwszą w Polsce operację wszczepienia hydraulicznej trzyczęściowej protezy prącia przeprowadzono pomyślnie w Zabrzu. To obecnie szczyt możliwości w zakresie leczenia zaburzeń wzwodu - przekazali we wtorek zabrzańscy lekarze.
Operację przeprowadził zespół specjalistów z Kliniki Urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Jak zaznaczył szef zespołu prof. Andrzej Paradysz, 55-letni pacjent z zaburzeniami erekcji otrzymał najnowocześniejszą obecnie protezę, która swym wyglądem przypomina naturalny organ.

- Proteza składa się ze zbiorniczka implantowanego do jamy brzusznej, pompki implantowanej do worka mosznowego oraz pary cylindrów implantowanych do ciał jamistych w prąciu. Zapewnia pacjentowi odczucia zbliżone do doznań fizjologicznych - wskazał prof. Paradysz.

Jak wyjaśnił, implantowany, specjalnej konstrukcji cylinder przedłużający umożliwia wydłużanie się implantu i zwiększanie jego obwodu, co funkcjonalnie przybliża go do fizjologicznego wzwodu. Proteza otoczona jest zewnętrzną osłonką silikonową impregnowaną warstwą antybiotyku, który obniża ryzyko infekcji."To przełom"

Jeden z członków zespołu operacyjnego, dr Marcin Życzkowski, wymieniając zalety protezy, akcentował, że zapewnia odczucia jak przy naturalnej erekcji, zwiększa obwód penisa, a przy tym jest niewidoczna, bo umieszczona wewnątrz prącia. - Wymaga jednak zręczności manualnej, bowiem działa na zasadzie pompki. Trzeba samemu napompować cylindry - zastrzegł lekarz.

Życzkowski podkreślił, że przeprowadzona operacja jest przełomowym wydarzeniem w leczeniu najcięższych postaci zaburzeń wzwodu w Polsce. Dotychczas lekarze w naszym kraju nie potrafili pomóc pacjentom, którzy nie mogli lub nie chcieli korzystać z leczenia w postaci tabletek i zastrzyków do ciał jamistych prącia, a także tym, u których te terapie nie przynosiły rezultatu. - Tymczasem to niejednokrotnie byli młodzi mężczyźni, u których problemy z erekcją wynikały z nasilonych postaci ogólnoustrojowych chorób, jak miażdżyca naczyń lub cukrzyca - wskazał Życzkowski.

Przygotowania trwały kilkanaście miesięcy

Zabrzańscy lekarze przygotowywali się do operacji kilkanaście miesięcy. Przeszli szkolenia w renomowanych ośrodkach w Barcelonie i Wiedniu, uczestniczyli też w warsztatach implantacji tego typu protez na ludzkich zwłokach. - Taka operacja to obecnie absolutny szczyt możliwości ludzkości w zakresie leczenia zaburzeń wzwodu - zaznaczył prof. Paradysz. Sama dwugodzinna operacja przebiegła bez komplikacji. 55-letni pacjent został już wypisany do domu.

Zaburzenia wzwodu to utrzymująca się niezdolność do osiągnięcia i/lub utrzymania wzwodu prącia umożliwiającego prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 50 proc. mężczyzn w wieku 40-70 lat. W Polsce problem zaburzeń wzwodu dotyczy ok. 10 proc. populacji wszystkich mężczyzn, co przekłada się na blisko 2 mln osób.

Zobacz także
Komentarze (128)
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekaw jestem czy daja gwarancje i na ile, czy w zaleznosci od przebiegu czy na okres czasu. Czy do ewentualnej naprawy trzeba wolac hydraulika czy chirurga? CO robic w przypadku gdy hydraulika nawali. Jak dl;ugo trwac bedzie naprawa urzadzenia i czy na czas naprawy dadza zastepce.
  To wszystko sa nadzwyczaj wazne dla potencjalnego nabywcy pytania.

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  1. mam kilka problemow.
  -kto pompuje i czy da sie napompowac dowolna dlugosc i grubosc.
  -czy jest jakis zawor bezpieczenstwa.
  -kto spuszcza "powietrze"
  -"Zapewnia pacjentowi odczucia zbliżone do doznań fizjologicznych " co to znaczy ZBLIZONE??? czy to tak jak ze sztucznymi cyckami? ladnie leza , latnie wygladaja ale w dotyku jak worek z sola fizjologiczna.
  -"Trzeba samemu napompować cylindry - zastrzegł lekarz." od mlodego wole jak "cylindra" pompuje partnerka.
  -

 • marcin.galkowski

  0

  Ale teraz bedzie mieć armate jak ta lala ! będzi mógł walić BABĘ ile się da !

 • anders76

  0

  Czy taka proteze da sie zamontowac lesbijkom ? Naturalnie z refundacja z NFZ.

 • kre.c1k

  0

  Czyżby ktoś się pospieszył z prima aprillisowym żartem?

 • botanicus

  0

  A pacjent jest hetero czy pederastą?

 • potyrala1959

  0

  Dobra wiadomość dla moich synów.
  empiro.blox.pl/2011/11/50.html

 • sigizm

  0

  Kaczyńskiemu by sie taka zabaweczka przydała......

 • wwmajor

  0

  Ta metoda ma już kilkanaście lat. To tak jakby się podniecać (nomen omen) implantem zębowym. Fajne ale żadna rewelacja.
  Właścicielowi turbo penisa gratuluję i życzę zadowolenia ze sprzętu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje