Minister: Wkrótce raport nt. niedożywienia dzieci w Polsce

12.03.2013 09:03
- W najbliższym czasie zostanie opublikowany raport o niedożywieniu dzieci w Polsce opierający się na badaniu przeprowadzonym przez resort pracy - zapowiedział w TVN 24 minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Postanowiliśmy, że skierujemy pytania do pracowników ośrodków pomocy społecznej. Ośrodki pomocy społecznej są w każdej gminie, więc jest ich 2400 w całej Polsce. Przepytamy pracowników socjalnych, co zrobić, aby jeszcze lepiej trafiać z pomocą dla osób niedożywionych - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Minister zapewnił, że resort pracy i polityki społecznej dysponuje badaniami na temat liczby osób żyjących w ubóstwie, co pozwala na podnoszenie progów uprawniających do pomocy społecznej. - W ubiegłym roku zostały podniesione o 105 zł - do 456 zł na osobę w rodzinie - przypomniał minister. - Obecnie dożywiamy 2 mln osób w Polsce, przekazujemy na to 1 mld 100 mln zł - dodał Kosiniak-Kamysz.

800 tys. dzieci niedożywionych?

Minister odniósł się także do raportu fundacji Maciuś. Pod koniec lutego Polska Fundacja Pomocy Dzieciom "Maciuś" opublikowała raport z badania, z którego wynika, że około 800 tys. dzieci z klas 1-3 w Polsce, czyli 10 proc., jest niedożywionych. Zdaniem ministra jest to nierzetelne badanie.

- Nie wiemy, jakie pytania zadano, moim zdaniem dobór grupy był błędny. Badanie jest kompletnie niewiarygodne (...). Jakbyśmy zsumowali wszystkie dzieci od urodzenia do 18. roku życia, to jest ich 7 mln 200 tys., 10 proc. z tego to nie jest 800 tys. osób - dodał.

Zobacz także
Komentarze (70)
Minister: Wkrótce raport nt. niedożywienia dzieci w Polsce
Zaloguj się
 • nannek

  Oceniono 128 razy 100

  Po co raport?

  Wystarczy sam FAKT że ~50% rodzin z dziećmi ma dochód niższy na głowę od zaniżonej nędzy całkowitej "minimum egzystencji" pl.wikipedia.org/wiki/Minimum_egzystencji

  www.sfora.biz/Polskie-rodziny-zyja-w-skrajnej-nedzy-Jest-gorzej-niz-zle-a52041
  Te 539zł od których liczą biednych to jest kwota ale BRUTTO!!!
  Netto to jakieś 390zł
  Kiedy zaniżone "minimum egzystencji" nędza totalna to ponad 500zł , a wielokrotnie zaniżone minimum socjalne 1000zł

 • folwark_polski

  Oceniono 107 razy 61

  Słuszny partyjny raport podpisany przez Niesiołowskiego. Tylko kretyn uwierzy jeszcze PO

 • dziadekjam

  Oceniono 77 razy 57

  "Postanowiliśmy, że skierujemy pytania do pracowników ośrodków pomocy społecznej."
  ====================================================================
  To tak samo sensowne, jak pytać policję i prokuraturę o poczucie bezpieczeństwa wśród szarych obywateli...

 • maniakon

  Oceniono 70 razy 54

  pytanie osrodkow pomocy spolecznej to manipulacja - wystarczy policzyc dochod na czlonka rodziny i wszystko o wartosci ponizej 1,5 progu ubostwa ktory w polsce jest zanizony i nie gwarantuje tego ze rodzicow bedzie stac na kupienie dzieciakom wartosciowych i zroznicowanych produktow, wszystko ponizej kwalifikuje sie jako rodziny i dzieci z tym problemem, ceny rosna duzo szybciej niz pensje a bardzo wiele rodzin ukrywa fakt ze ich nie stac ze wstydu i nigdy nie odwiedza pomocy spolecznej z tego samego powodu, poza tym co to za panstwo ktore zabiera tak duzo zeby potem zmarnowac w administracji instytucji pomocowych - zabierajcie tym ludziom mniej a oni sobie sami swoje pieniadze zagospodaruja, minimum socjalne nie powinno byc opodatkowane w normalnych krajach nie ma tez vatu na zywnosc do to niemoralne

 • kibic_rudego

  Oceniono 59 razy 45

  facio z PO prawdę nam powie, he, he, he
  tak samo jak PiSdzielcy i reszta geniuszy z Wiejskiej

  Rocznie zamarza ~300 Polaków, czyli jednej zimy gnie 2x więcej niż w ciągu 2.5 lat Stanu Wojennego

 • maniakon

  Oceniono 59 razy 41

  niedozywione dzieci to nie tylko dzieci jesli tak jest to jest to problem calej rodziny i jej mozliwisci finansowych i standardu na jakim rodzina zyje! - ciekawe czy raport opracuje ta sama firma ktora liczy wam poparcie spoleczenstwa - jesli tak to mozemy sie spodziewac braku problemy - bo przeciez polska to zielona wyspa - bhaaaaaaa

 • iseree68

  Oceniono 57 razy 41

  Ciekawe czy raport obejmie rodziny w których dzieci jedzą tylko jeden posiłek w ciągu dnia...

 • grzybniazpatatajnia

  Oceniono 47 razy 35

  Kolejny rządowy manipulant. Faktem jest że raport „Maciusia” przygotowała jakaś niegramotna sierota która nie sprawdziła ile dzieci żyje w Polsce i stąd pojawiła się bardzo okrągła i medialna liczba 800 tys. Jednak jeżeli ktoś zadał sobie trud spojrzenia w raport, to wie że nie ma w nim bzdur typu że w Polsce żyje więcej dzieci niż ich znaleziono w czasie spisu powszechnego 2011, a samo badanie miało na celu oszacowanie ile procent dzieci jest zagrożone głodem, i tak były formułowane pytania do szkół i ośrodków pomocy. Przytoczona liczba 800 tys pokrywa się z danymi podawanymi przez inne instytucje jak np. UNICEF. Można również spojrzeć co mówi sejmowa komisja ds. polityki społecznej i rodziny pod dowództwem PO, otóż całkiem niedawno poinformowali że w Polsce dożywia się corocznie dwa miliony ludzi, z czego połowę stanowią dzieci. Rozumiem że komisja sejmowa nie czytała wyników spisu ostatniego spisu powszechnego. I zgaduję że Kosiniak poleci teraz do Rostowskiego dopytywać się jak on to robo z cyferkami że w raportach zawsze otrzymuje tyle ile właśnie powinno wyjść.

 • illuminatus2

  Oceniono 32 razy 28

  I to ma być kraj o standardach europejskich a tu masowe niedożywienia !!!!
  Na szczaw z takim rzadem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje