W rocznicę Smoleńska miasteczko namiotowe przed kancelarią premiera

12.03.2013 08:35
Obchody drugiej rocznicy katastrofy Smoleńskiej

Obchody drugiej rocznicy katastrofy Smoleńskiej (Fot. Agata Grzybowska/AG)

Manifestacja w Warszawie, miasteczko namiotowe przed kancelarią premiera oraz prezentacja kolejnego raportu zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską - to wydarzenia planowane przez prawicę w związku z trzecią rocznicą katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.
Obchody organizują m.in. Prawo i Sprawiedliwość, kluby "Gazety Polskiej", stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. W poniedziałek przedstawiciele PiS zgłosili w stołecznym ratuszu wnioski o zarejestrowanie kilku zgromadzeń na 10 kwietnia. Od godz. 6 do 22 ma być zajęte Krakowskie Przedmieście przed Pałacem Prezydenckim. - Zgłosiliśmy 100 tys. uczestników - powiedział warszawski radny PiS Maciej Wąsik.

Szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński powiedział, że "formuła uroczystości ma charakter rocznicowy, przede wszystkim żałobny". - Przyjadą autokary z całej Polski - zaznaczył.

Przemówienia, występy, filmy, wystawa

Jak co miesiąc, politycy PiS rano po mszy w kościele seminaryjnym złożą wieńce przed Pałacem Prezydenckim, a wieczorem po mszy w katedrze św. Jana odbędzie się marsz pamięci przed siedzibę prezydenta.

Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego będzie ustawiona scena, na której mają przemawiać politycy PiS, członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz mają odbywać się występy artystyczne. Na telebimach będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie. W okolicach pomnika Adama Mickiewicza ma być prezentowana wystawa plenerowa poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu.

"Aż zmienimy ten rząd"

- Organizujemy się, by jak największą liczbą klubowiczów i całego naszego środowiska przyjechać na 10 kwietnia do Warszawy. Zobaczymy, ilu nas będzie, ale chyba bardzo dużo - powiedział prezes klubów "Gazety Polskiej" Ryszard Kapuściński. - Tak jak w ubiegłym roku, cały dzień będzie się coś działo - zapowiada.

Kapuściński planuje, że po zakończeniu uroczystości na Krakowskim Przedmieściu zebrani przemaszerują przed kancelarię premiera, gdzie chce założyć miasteczko namiotowe. - Chciałbym, aby w miasteczku było jak najwięcej namiotów. Zbieramy zgłoszenia chętnych z całej Polski. Planujemy, by miasteczko stało dotąd, aż zmienimy ten rząd, który niszczy Polskę - mówi Kapuściński.

"Mam nadzieję, że obchody będą potężne"

Z kolei szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską Antoni Macierewicz powiedział, że jeszcze w tym tygodniu poinformuje o planach zespołu na 10 kwietnia. Z relacji polityków PiS wynika, że ma zostać przedstawiony kolejny cząstkowy raport, tym razem poświęcony przebiegowi samej katastrofy w Smoleńsku, a nie - jak dotychczas - przygotowaniom do lotu i kwestiom prawnym.

W minioną niedzielę, w kolejną "miesięcznicę" katastrofy prezes PiS Jarosław Kaczyński zachęcał do wzięcia udziału w uroczystościach 10 kwietnia. - Za miesiąc trzecia rocznica, dzień szczególny. Powinien być szczególny pod każdym względem. Poprzez obchody, które mam nadzieję będą potężne, ale także poprzez nasze szczególne skupienie wokół celów walki, które odnoszą się i do smoleńskiej tragedii, do prawdy o niej i sprawy uczczenia tych, którzy polegli - przemawiał prezes PiS.Zobacz także
Komentarze (303)
Zaloguj się
 • funkenschlag

  0

  Flag nie można na budynkach wieszać bez zezwolenia, ale wesołe miasteczko można postawić i zablokować pół miasta w dzień roboczy.

 • demetria11

  Oceniono 1 raz 1

  "Formuła uroczystości ma charakter rocznicowy, przede wszystkim żałobny"
  "będzie ustawiona scena, na której [...] mają odbywać się występy artystyczne" Rozumiem, że żałobne występy artystyczne, typu "Dziady" cz. II, Chór Dziadków Buczących na Cmentarzach, tren z tabletu wygłoszony przez babcię Józię, etc...

 • demetria11

  Oceniono 2 razy 2

  Ci ludzie z GP muszą mieć jakąś namiotową traumę. Może ich rodzice w dzieciństwie na biwaki nie zabierali? No i teraz nie mogą się donamiotować. Kazek na mnie krzywo spojrzał - łup namiot! Wiosna się spóźnia - łup namiot! Tablet przegrał głosowanie - łup namiot. Mama nie przysłała kieszonkowego - łup namiot! Szkoda tylko, że kwiecień to jeszcze nie jest najlepszy czas na obozowanie...

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież oni pracują dla Putina. Chodzi o maksymalne ośmieszenie Polski.

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Chora zgraja

 • best.bacha191

  Oceniono 3 razy 1

  Rozumiem, ze chca obchodzic rocznice. Tylko dlaczego maja znowu sparalizowac pol miasta? Rocznice zazwyczaj obchodzi sie w miejscu pochowku (Wawel i inne cmentarze), w miejscu wypadku (Smolensk) a nie na ulicach!!! A na pewno nie przed miejscem pracy... Wience sklada sie na cmentarzach i pod pomnikmi. Pod palacem prezydenckim, jak mi wiadomo, pomnika Kaczynskiego nie ma....

 • zygosz

  Oceniono 4 razy 0

  Przyszly wodz !

  A kiedy J. Kaczynski z ludzmi Prawa i Sprawiedliwosci
  stana u wladzy, narod wyjdzie z rozpaczy ,sens zycia
  zobaczy ,sprawiedliwosc przyjdzie do kazdego i spelni
  marzenie jego.

  Prawo oczyszcza ,zlodziei zniszcza, korupcie powstrzymaja
  i przyszlosc prawdziwa dla wszystkich maja .
  Czas w kraju wyleczy zadane rany i wreszcie prawdiwy rzad
  zosta nie wybrany ,kazdy zbuduje dom ,rodzine i przyszlosc
  swa,zniknie wedrowka za chlebem ,kazdy bedzie mial prace
  pod polskim niebem .

 • zygosz

  Oceniono 4 razy -2

  Kaczynski !

  Oni tylko oni pragneli uchronic nas od agonii.
  Lecha nad lasem stracono ,Jaroslaw jest
  w srod nas ,bronil nas bedzie juz caly czas .
  W nim pokladamy nadzieje ,on z kraju uczyni
  zyciowe przestrzenie .

  Kraj wprowadzi na gospodarcze tory zycie
  potoczy sie wedlug ludzkiej normy .
  Zaniknie tulaczka za chlebem ,wszyscy beda
  zyc pod ojczystym niebem .
  I matka juz dziecka do snu ,nie bedzie tulic
  glodnego ,chleba w kraju wystarczy dla kazdego.

 • zygosz

  Oceniono 4 razy -2

  Beton !

  Zgladzili glowe panstwa polskiego ,
  zgladzic tez pragna glowe Polaka
  kazdego,staran wkladaja wiele ,aby
  nad Odra i Wisla polskie zycie zaniklo

  To beton ze wschodu zalewal nim
  kiedys mozgi naszego narodu.
  Nawet do dzis nie sposob go skruszyc,
  jest taki jednolity i twardy ,nie rusza go
  nawet najgorsze ludzkie pogardy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje