Rośnie liczba przypadków dezercji w armii Korei Północnej

12.03.2013 07:24
Publikacja zdjęć, niezależnie od tego, czy są rzeczywiście dokumentacją prowadzonych właśnie manewrów, to kolejny element gry prowadzonej w ostatnich dniach przez Koreę Północną i Południową. W piątek Pjongjang zerwał wszystkie układy o nieagresji z Koreą Południową, wyłączył

Publikacja zdjęć, niezależnie od tego, czy są rzeczywiście dokumentacją prowadzonych właśnie manewrów, to kolejny element gry prowadzonej w ostatnich dniach przez Koreę Północną i Południową. W piątek Pjongjang zerwał wszystkie układy o nieagresji z Koreą Południową, wyłączył... (Fot. KCNA REUTERS)

W ostatnich miesiącach wzrosła liczba przypadków dezercji w jednostkach armii północnokoreańskiej stacjonującej na granicy z Koreą Południową. Taką informację opublikowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła rządowe w Seulu.
- Z ostatniej analizy wynika, że liczba dezercji we "frontowych" jednostkach wojskowych (na granicy) wzrosła siedem-osiem razy w porównaniu z takim samym okresem w roku poprzednim - poinformowało to źródło. - Przedstawiciele armii i władz przyglądają się bacznie powodom, dla których nastąpił taki wzrost ucieczek z wojska - dodało źródło zastrzegające anonimowość.

Agencja Yonhap zwraca uwagę, że wśród możliwych przyczyn takiej sytuacji jest niezadowolenie wśród szeregowych żołnierzy z powodu wyczerpujących ćwiczeń w okresie zimowym oraz brak żywności.

Agencja nie podaje, czy żołnierze zdezerterowali i uciekli do Korei Płd. przez mocno ufortyfikowaną granicę między dwoma państwami koreańskimi. Do przypadków takich ucieczek z Korei Płn. przez strefę zdemilitaryzowaną dochodzi niezwykle rzadko. Koreańczycy z Północy najczęściej uciekają z kraju przez granicę z Chinami.

Ponad milion żołnierzy wzdłuż granicy

Oba państwa koreańskie mają ponad milion żołnierzy rozlokowanych po obu stronach 250-kilometrowej silnie strzeżonej granicy. W ostatnim czasie konflikt na Półwyspie Koreańskim się zaostrza. Nie dalej jak w poniedziałek władze w Phenianie ogłosiły jednostronne zerwanie rozejmu z Koreą Płd., które w 1953 r. zakończyło wojnę między obu krajami.

Rząd Korei Płn. nie wykonał w związku z tym żadnych dodatkowych gestów ani nie wydał oficjalnego oświadczenia. Phenian zagroził ponadto Ameryce prewencyjnym atakiem nuklearnym. Korea Płn. nie ma broni jądrowej zdolnej do osiągnięcia celów w USA, ale może ugodzić w bazy wojsk amerykańskich w Korei Płd. i Japonii.

Do zaostrzenia wojowniczej retoryki Północy przyczyniły się doroczne manewry wojskowe Korei Płd. i USA oraz nowe sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Phenian w odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną w lutym przez Koreę Północną.Zobacz także
Komentarze (75)
Zaloguj się
 • josif47

  0

  Psy zjedzone ?...teraz ludzie dupami szczekaja.

 • ferroetigni

  Oceniono 7 razy 5

  Drodzy dziennikarze doo zaostrzenia wojowniczej retoryki Północy przyczyniły się nie doroczne manewry wojskowe Korei Płd. i USA oraz nowe sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Phenian , ale działania zidiociałych władz Korei Płn., które prowokują chcąc wymusić międzynarodową pomoc.
  Nie należy im ulegać. Niech zdechnie ten zbrodniczy reżim, bo obywatele tego kraju i tak zdychają.

 • andrzeja-damczyk

  Oceniono 6 razy 0

  Akurat tym z Seulu to można wierzyć... heh

 • puszka-3

  Oceniono 16 razy 14

  Po prostu ci z północy chcą się nareszcie porządnie najeść i przestać bez przerwy wielbić WODZA.
  Chcą zacząć żyć jak normalni ludzie.
  Ci ludzie jeszcze trochę myślą.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 11 razy 1

  "Z ostatniej analizy wynika, że liczba dezercji we "frontowych" jednostkach wojskowych (na granicy) wzrosła siedem-osiem razy w porównaniu z takim samym okresem w roku poprzednim - poinformowało to źródło."

  Nastepna manipulacja dlaczego nie podaje sie "liczb" uciekinierow ............. taka forma w jakiej podano ta informacje moze sugerowac ze rok temu uciekl 1 zolnierz a w tym roku 7-8......

 • cypich

  Oceniono 8 razy 4

  no to jedziemy po tym co na zdjęciu widać po twarzach:

  1. mięso armatnie
  2. oficer polityczny
  3. potencjalny dezerter
  4. potencjalny dezerter
  5. potencjalny dezerter
  6. potencjalny dezerter
  7. potencjalny dezerter

 • supon1954

  Oceniono 17 razy -3

  w czasie wojny jankesów z Irakiem zdezerterowało z jankeskiej armii prawie 9000 (dziewięć tysięcy) żołdaków.
  Ale o tym sza! Bo jak mnie namierzą to pójdę siedzieć za krytykę władców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje