Młodsze dzieci radzą sobie gorzej na egzaminach. Badanie MEN

Dzieci, które rozpoczęły szkołę w wieku sześciu lat mają słabsze wyniki na szkolnych egzaminach. Tak wynika z badań podlegającego pod MEN Instytutu Badań Edukacyjnych - informuje "Rzeczpospolita". Resort nie opublikował wyników tych badań.
Zdaniem minister edukacji Krystyny Szumilas dzieci powinny trafiać do szkoły jak wcześniej. Dzięki temu powinny osiągać lepsze wyniki w nauce. Jednak z wyników badań, do których dotarł dziennik "Rzeczpospolita" wynika, że dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku sześciu radzą sobie z nauką stosunkowo słabo.

Prof. Roman Dolata oraz dr Artur Pokropek z Instytutu Badań Edukacyjnych sprawdzili, jak wypada porównanie wyników sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego. Naukowcy wzięli pod uwagę miesiąc urodzenia ucznia. Okazało się, że wyniki dzieci urodzonych w styczniu były znacznie lepsze - czytamy w "Rz".

- Sposób, w jaki MEN przeprowadza reformę obniżenia wieku szkolnego, nie pozostawia wątpliwości, że dobro dzieci jest ostatnią rzeczą, jaką bierze się pod uwagę - mówi "Rz" dr Jerzy Lackowski, były kurator oświaty w Krakowie. Ministerstwo do tej pory nie opublikowało wyniku wspomnianych badań, jednak zapowiedziało, że nie wyklucza zmian w formule sprawdzianu szóstoklasisty.

Komentarze (54)
Młodsze dzieci radzą sobie gorzej na egzaminach. Badanie MEN
Zaloguj się
 • pearlinee

  Oceniono 37 razy 13

  ale o tym mówi każdy. Nauczycielki w szkołach, nauczycielki w przedszkolach. Chyba że są zastraszeni przez MEN. chodzę na dni otwarte do szkół i każda z dyrektorek powtarza, że dzieci 6 letnie na ogół radzą sobie gorzej niż 7 latki. Oczywiście są wyjątki. Ale Generalnie radzą sobie źle. A super extra niania , obajzdowa smarowaczka margaryny Rama, nadal wmawia matkom że jeśli nie puszczą dziecka rok wcześniej do szkoły, zaprzepaszczą jego szansę na rozwój, karierę i sukces życiowy

 • kalebas

  Oceniono 29 razy 13

  Jak się wprowadzi obowiązkową mszę przed
  egzaminem - to i wyniki od razu będą lepsze.

 • agaress.pol3

  Oceniono 13 razy 9

  Jestem inzynierem i moja poprawnosc poslugiwania sie jezykiem polskim na pismie zostawia wiele do zyczenia. Od poprzedniego pracodawcy uslyszalem: "jakbys pisal poprawna polszczyzna to bym sie zastanawial czy napewno znasz sie na swojej robocie"....I tym wstepem do meritum: kto pisal ten artykul? Wlasnie 6 latek? Jakie kwiatki: "Zdaniem minister edukacji Krystyny Szumilas dzieci powinny trafiać do szkoły jak wcześniej" (z kolejnego zdania wynika ze mialo byc "jak najwczesniej"), "z wynikow badan (...) wynika" (maslo maslane), "w wieku szesciu" (szesciu czego? jablek? lat!!!). Redakcjo! Czy ktos czyta ta radosna tworczosc zanim ja opublikujecie. Dlaje nie czytam. Dno a nie artykul.

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 5

  Dr Pokropek uważa, że wyniki sprawdzianów zależą od miesiąca urodzenia i najlepsze mają dzieci urodzone w styczniu. To wniosek dalece nieprecyzyjny, bo w styczniu rodzą się dzieci pod znakiem Koziorożca jak i Wodnika. Konieczne jest doprecyzowanie, który znak zodiaku sprzyja wynikom sprawdzianów. Bez tego nauka polska będzie uboga.

 • vaisala

  Oceniono 6 razy 4

  a czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego jak w przyszłym roku do jednej klasy pójdą 6 i 7 latki!?
  przecież te dzieciaczki będa miały zawsze pod górkę.

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 4

  Z badań raczej wynika że nie wiek tylko znak zodiaku pod jakim się ktoś urodził ma wpływ na egzamin

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje