TVP2 przeprasza "za treści zawarte w programie 'Tylko dla dorosłych'"

11.03.2013 21:37
Abelard Giza w kontrowersyjnym skeczu

Abelard Giza w kontrowersyjnym skeczu "Tylko dla dorosłych" (Fot. za KabaretPO05 / YouTube)

"Wszystkich naszych widzów, którzy poczuli się urażeni treściami zawartymi w piątkowym odcinku 'Tylko dla dorosłych' pragniemy serdecznie przeprosić" - napisała Dyrekcja TVP2. Stand-up Abelarda Gizy z tego programu, w którym komik żartował z papieża i ludzi starszych, wywołał oburzenie posłów PiS, którzy złożyli wniosek o ukaranie TVP2.
Na początku oświadczenia TVP2 zastrzega: "Przede wszystkim chcielibyśmy podkreślić, że cykl 'Tylko dla dorosłych' emitowany jest po godzinie 23.00, opatrzony kwalifikacją wiekową od lat 16 i - jak wskazuje tytuł - skierowany jest do widzów dorosłych, świadomych satyryczno-kabaretowej konwencji programu. Formuła cyklu 'Tylko dla dorosłych' oparta została na gatunku 'stand-up', bardzo popularnym m.in. w Stanach Zjednoczonych".

Następnie telewizja tłumaczy, że "formuła ta zakłada także dużą swobodę wypowiedzi artysty kabaretowego, utrzymanej często w tonie ostrej, bezkompromisowej satyry z wykorzystaniem środków takich jak przerysowanie, przejaskrawienie czy świadomie wywołana kontrowersja". "Zależało nam także, aby dopuścić do głosu młode i średnie pokolenie polskiego kabaretu, a panowie Albert Giza i Kacper Ruciński, którzy wystąpili w piątkowym odcinku, należą do czołówki rodzimych stand-uperów" - napisała Dyrekcja Programu Drugiego TVP.

Na końcu TVP przeprasza urażonych widzów: "Aktualnie czekamy na decyzję KRRiT w związku ze skargą, która po emisji programu została do niej skierowana przez grupę posłów PiS. Jednocześnie wszystkich naszych widzów, którzy poczuli się urażeni treściami zawartymi w piątkowym odcinku 'Tylko dla dorosłych' pragniemy serdecznie przeprosić".

Kontrowersyjny stand-up

Stand-up Abelarda Gizy, w którym żartował z papieża i ludzi starszych, wywołał oburzenie posłów PiS, którzy złożyli wniosek o ukaranie TVP2 za "nadawanie antykatolickich, poniżających osoby starsze i niepełnosprawne" treści. Chodzi o piątkowy odcinek "Tylko dla dorosłych" prowadzony przez kabaret Limo.

Abelard Giza zaczął w swoim stand-upie od żartów z papieża. - To, co teraz się dzieje na scenie księżowskiej, z papieżem, pokazuje, że papież jest tylko zwykłym facetem. Wiemy, że ma swoje wady, zalety, że ma fajną funkcję... Ale to jest zwykły człowiek. Na przykład puści bąka... NIE! Papież?! No tak. Normalnie. Zjada, przełyka, trawi... To nie zabierają tego anioły?! Nie, to jest zwykły facet - opowiadał na wizji Giza z Limo.

Następnie pojawiły się żarty z osób starszych i wierzących. - Co by było, gdyby nasi fanatycy religijni byli tacy hardcore'owi? Zobaczcie, średnia wieku polskiego fanatyka to jest.. ja wiem... 90. Im już tak dużo nie zostało do końca, więc nie mają dużo do stracenia. Oni są nawet już gotowi, mają beret, płaszcz... Nie wiem, czy zauważyliście - im starsza kobieta, tym dłuższy płaszcz. To ma coś wspólnego chyba z długością piersi. Więc jest tak: beret, płaszcz i taki wózek bojowy na warzywa, no nie? - żartował Giza.Zobacz także
Komentarze (263)
Zaloguj się
 • bezrobotny55

  0

  Niechby tak ten niby komik pożartował sobie z tej głośnej ostatnio mniejszości, gejów i lesbijek, a to by się burze zaczęła, zwłaszcza w Gazecie Wybranej, wśród posłów RP.
  Może by owi komicy zaczęli powtarzać i upiększać, modernizować - w TVP, na estradzie satyrycznej, ten "dowcip" - szeroko reklamowany w ostatnio necie, z sali Sejmu, z pokazem treści z ekranu tabletu posła Biedronia, o Grodzkiej i Kaliszu?

 • annacebula

  Oceniono 3 razy 1

  jakby w ten sposob z prezydenta Komorowskiego naszego milosciwie panujacego żarty sobie stroil, to juz by siedzial w areszcie i czekal na pokazowy proces

 • macia-9

  Oceniono 3 razy 1

  Jestem głęboko oburzony serwilizmem TVP-2.Wobec kogo machacie ogonami kundle? Wobec nałogowych kłamców i kolaborantów agentury watykańskiej.Brak wpływów z abonamentu oduczy was od mniemania,że z powodu huknięcia byle kołtuna chowacie głowę w piasek.

 • hardy1

  Oceniono 5 razy 3

  TVPiskopat2 - oto prawdziwa nazwa tej niby telewizji publicznej
  Czy szefostwo TVPiskopatu2 zapomniało, że nie są telewizją religijną, tylko publiczną? Że są utrzymywani z obowiązkowego abonamentu wszystkich Polaków? Że Konstytucja jasno stanowi, że Polska jest państwem neutralnym światopoglądowo? Zapomnieli, że Polska nie jest państwem para-wyznaniowym, że nie jest dominium watykańskim?
  Chyba że to prawda., To wtedy niech wpierw zmienią Konstytucję, aby zapis formalny zgadzał się z rzeczywistością. Z tym że wtedy trzeba przeprowadzić referendum, czy Polacy chcą państwa wyznaniowego, klęczącego przed innym państwem - Watykanem.

 • mixshop

  Oceniono 2 razy 2

  Papież też człowiek! Nie widzę w tym NIC ZŁEGO,kieruję na stronę Kabaretu Młodych Panów o treści religijnej BN
  Prawdziwa cnota krytyk się nie lęka!

 • jabo23

  Oceniono 3 razy 3

  Świetnie! Zróbcie teraz następny krok!
  Przeproście i Spie...jcie!

 • topiramax

  Oceniono 3 razy 1

  A mnie za skecz z tabletem nikt nie przeprosił.

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  Tłumaczcie.... tłumokom.... tłumaczcie, co to jest kabaret i co to znaczy; "Tylko dla dorosłych";)

 • cleryka

  Oceniono 1 raz 1

  Mało jest dobrych kabaretów.Znam i śmieję się z b.dobrych żartów i na poziomie Moralnego Niepokoju",ale już sepleniących lub jąkających się,w niezrozumiałym dowcipie,nie trawię.Żart musi być tynfa wart!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje