Ks. Oko: Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII. Bartoś: BXVI sobie nie poradził

Prof. Tadeusz Bartoś - filozof, teolog i były zakonnik

Prof. Tadeusz Bartoś - filozof, teolog i były zakonnik (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

- Benedykt XVI był jednym z największych papieży, świętym człowiekiem. Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII - powiedział w ?Kropce nad i? ks. Dariusz Oko. Z jego zdaniem na temat minionego pontyfikatu nie zgadzał się prof. Tadeusz Bartoś. - Benedykt XVI nie poradził sobie z reformami - przekonywał.
- Kościół zawsze potrzebuje reform, ale zaraz musi zachować to, co w nim ważne, musi być wierny sobie, a przez to konserwatywny - powiedział u Moniki Olejnik ks. Dariusz Oko. Jego zdaniem Benedykt XVI był jednym z największych papieży, świętym człowiekiem. - Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII - dodał.

Prof. Bartoś: JPII i BXVI sobie nie poradzili

- Pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI to czasy, w których nie udało się zreformować Kościoła. Nadal nie ma nadzoru nad przepływami pieniędzy w Watykanie. Ludzie nie rozumieją, dlaczego bank watykański nie ma odpowiednich systemów. Księgowość powinna być prowadzona tak, by można było przeprowadzić audyt i stwierdzić, że wszystko jest w porządku - mówił z kolei prof. Tadeusz Bartoś.

- Trzeba zreformować również zarządzanie kurią, zlikwidować walki frakcyjne. Kiedyś w grę wchodziły również powiązania z grupami mafijnymi. Czy nowemu papieżowi to się uda? Moim zdaniem nie. Nie ma takiej siły. W Watykanie istnieje wielka grupa interesów. Kuria jest silna, osoba z zewnątrz nie zna tych mechanizmów. Osoby, które rządzą np. nominacjami, będą nowego papieża zwyczajnie kiwać - dodał Bartoś.

Oskarżenie Matki Teresy? "Pomieszanie z poplątaniem" vs "To gorszy ludzi"

Monika Olejnik zapytała swoich gości również o oskarżenia wysuwane wobec Matki Teresy. Prof. Bartoś był zdania, że jeżeli oskarżenia by się potwierdziły, mógłby to być dla Kościoła duży problem. - To nie jest nowa sprawa, już w 1995 roku pisano o tym. Jeżeli to się potwierdzi, trzeba się zastanowić, jak to było możliwe. To bardzo kłopotliwe dla Kościoła, bo pochopnie Matkę Teresę beatyfikowano, nie odczekano 5 lat - mówił Bartoś.

Dodał też, że ludzi gorszy, że była ona leczona w luksusowej klinice, a na kontach miała miliony, których nie wydała na leczenie podopiecznych.

- Stanowczo protestuję, to skandaliczne! Jak można oskarżać tak świętą osobę, jak można mówić, że kradła pieniądze? - włączył się ks. Oko. - To jest pomieszanie z poplątaniem. Sam Jezus miał wrogów, którzy mu zarzucali straszne rzeczy i go w końcu zabili. Matka Teresa też niektórych drażni, bo była wielką świętą - mówił.

Dodał też, że Matka Teresa zajmowała się najbiedniejszymi z biednych. - Przyjmowała do swoich domów wszystkich potrzebujących. Niezależnie od wyznania. Zapewniała im również pogrzeby zgodne z ich religią - dodał ks. Oko.

Zobacz także
 • Kard. Angelo Sodano i kard. Tarcisio Bertone (w tle Benedykt XVI) Czas kardynałów, wojna frakcji. Kim są główni rozgrywający?
 • Naukowcy obalają mit Matki Teresy? Tajemnicze konta bankowe, nierozliczone miliony
Komentarze (56)
Ks. Oko: Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII. Bartoś: BXVI sobie nie poradził
Zaloguj się
 • padoq

  Oceniono 118 razy 96

  Jak można oskarżać tak świętą osobę .... i tu sie konczy dyskusja z religia .

 • leppakerttu

  Oceniono 66 razy 58

  A ja chciałabym, żeby wziął sobie imię Telesfor II . Niech któryś się wykaże poczuciem humoru ;)

 • l.george.l

  Oceniono 61 razy 51

  Czy nie lepiej zacząć dyskusję, jak wyplątać się z konkordatu, w który wrobił nas Wojtyła?

 • hare-hare

  Oceniono 45 razy 37

  nazwa nie ma znaczenia,ważne aby wybrali mniejsze zło bo na dobro to ja nie liczę

 • zigzaur

  Oceniono 43 razy 31

  Gwoli ścisłości, Benedyktowi XV też się nie powiodło. Sprawował pontyfikat podczas I wojny światowej i wytrwale acz bezskutecznie apelował o zawarcie pokoju. Pokój zaprowadziła dopiero interwencja wojsk USA.

 • ucago

  Oceniono 26 razy 26

  A jak ma sobie poradzić księgowość jeśli tam wszystko na pałę idzie. Każdy faroż rzepkę sobie skrobie a jego kuria i dalej Watykan. A Żyda im trzeba na księgowego. przecież to nic zdrożnego, Jezus też był Żydemprzecież!

 • queserasera

  Oceniono 26 razy 22

  A ja chciałbym, by nowy papież przyjął imię Zeflik Zerowy. Swojsko by było

 • rick.deckard

  Oceniono 14 razy 12

  Piotr II!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje