Węgry: Parlament uchwalił kontrowersyjne zmiany w konstytucji

11.03.2013 18:52
Viktor Orban

Viktor Orban (Fot. Heinz-Peter Bader/Reuters)

Węgierski parlament uchwalił wywołujące kontrowersje zmiany w konstytucji, które zdaniem krytyków stanowią zagrożenie dla demokracji. Przeciw zmianom, m.in. ograniczeniu kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, protestowały m.in. UE i USA.
Szefowie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europy wyrazili w poniedziałek zaniepokojenie przyjętymi przez Węgry poprawkami do konstytucji. Uznali je za pospieszne i budzące obawy w świetle standardów RE, zasady rządów prawa i przepisów UE.

"Poprawki budziły poważne obawy"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił, że przyjęcie zmian było pospieszne i nastąpiło, zanim w ich sprawie wypowiedziała się komisja wenecka, organ doradczy Rady Europy. Poprawki - dodał - budziły "poważne obawy, że mogą osłabić standardy demokratyczne na Węgrzech"; możliwe jest, że będą miały negatywny wpływ na rządy prawa i przestrzeganie praw podstawowych.

We wspólnym komunikacie szefowie KE i RE, Jose Barroso i Thorbjoern Jagland, wyrażają ubolewanie, że eksperci z RE i KE nie mieli możliwości, by przedyskutować i wyjaśnić szczegółowo treść poprawek przed ich przyjęciem przez węgierski parlament.

W ich ocenie poprawki "budzą zaniepokojenie, jeśli chodzi o zasadę rządów prawa, przepisy Unii Europejskiej i standardy Rady Europy". Zapowiadają, że komisja wenecka Rady Europy i KE przeprowadzą szczegółową ocenę poprawek.

"Orban mówił o przywiązaniu Węgier do europejskich wartości"

Barroso i Jagland przypominają, że premier Węgier Viktor Orban potwierdził w niedawnym liście do szefa KE przywiązanie rządu i parlamentu Węgier do europejskich norm i wartości. Szefowie KE i RE oczekują od władz w Budapeszcie, że będą się one angażować w bezpośrednie kontakty z instytucjami europejskimi "w celu odniesienia się do wszelkich podnoszonych obaw, dotyczących zgodności poprawek z zasadami europejskimi i przepisami UE".

Węgierski parlament uchwalił w poniedziałek zmiany w konstytucji, przeciwko którym protestowały m.in. UE i USA. Kontrowersyjne zmiany dotyczą wielu dziedzin życia społecznego i politycznego, m.in. przewidują zdefiniowanie małżeństwa wyłącznie jako związku kobiety i mężczyzny. Parlament ma też otrzymać prawo decydowania, które organizacje wyznaniowe zostaną przez państwo węgierskie uznane jako Kościoły. Nowelizacja zakazuje również prowadzenia kampanii przedwyborczej w mediach komercyjnych.

Na kilka godzin przed głosowaniem rzeczniczka Komisji Europejskiej zapowiedziała, że w razie konieczności użyte zostaną wszelkie środki, aby na Węgrzech przestrzegane były rządy prawa.

Zobacz także
Komentarze (635)
Węgry: Parlament uchwalił kontrowersyjne zmiany w konstytucji
Zaloguj się
 • eikoxl

  Oceniono 1302 razy 846

  "Kontrowersyjne zmiany dotyczą wielu dziedzin życia społecznego i politycznego, m.in. przewidują zdefiniowanie małżeństwa wyłącznie jako związku kobiety i mężczyzny" - no po prostu, to już koniec węgierskiej demokracji.
  Panowie redaktorzy z GW opiszcie, jakieś bardziej kontrowersyjne zapisy, bo te, które podaliście są śmieszne.

 • yyyggg13

  Oceniono 516 razy 344

  Ale jakie jest to zagrozenie demokracji? Przeciez malzenstwo to ZAWSZE zwiazek kobiety i mezczyzny. Nie ma to nic wspolnego z brakiem tolerancji. Jezeli para homoseksualna chce sobie razem mieszkac, kazdemu czlowiekowi to wisi, moga sobie robic co chca, prywatnie. Moga sobie spacerowac trzymajac sie za rece, moga sobie patrzec gleboko w oczy, moga robic milion innych rzeczy, albo nic nie robic, ale niech to zostanie ich prywatna sprawa. Jako czlowiek heteroseksualny, majacy zone, dzieci, nie mam zadnych benefitow z faktu posiadania zony (co innego z dziecmi). Nie moge liczyc na wieksza ilosc zlecen, bo mam zone, czy inni narzeczone, partnerki. Nikogo to, dzieki Bogu, nie interesuje. Sprawy prywatne oddzielamy od zawodowych i tak powinno zostac. Popieram Wegrow, dla kazdego normalnego czlowieka, malzenstwo to tylko zwiazek kobiety i mezczyzny.

 • boobooo

  Oceniono 689 razy 341

  A Kaczynski patrzy w strone Wgier i gule przelyka, bo on przeciez tez by tak chcial.

 • staalkeer

  Oceniono 340 razy 262

  Ciekawe jak tam na Węgrzech z poparciem dla samej unii jako takiej. Chyba raczej slabo.

 • wigr23

  Oceniono 402 razy 226

  Byłem na spotkaniu z Orbanem na Uniwersytecie Warszawskim. Zrobił na wszystkich znakomite wrażenie. Robi to co dla Węgrów jako społeczeństwa jest w ich interesie, bez oglądania się jak sam stwierdził czy liberalne media uznają to za dobre lub nie. Przy tym potrafi się z własnym społeczeństwem komunikować. Przy zmianach w konstytucji wysłał ankiety do 8 mln wyborców i otrzymał milion odpowiedzi. Życzę mu powodzenia.

 • queserasera

  Oceniono 267 razy 197

  "Kontrowersyjne zmiany dotyczą wielu dziedzin życia społecznego i politycznego, m.in. przewidują zdefiniowanie małżeństwa wyłącznie jako związku kobiety i mężczyzny".

  A teraz proszę wytłumaczyć co w tym jest kontrowersyjnego, skoro małżeństwo ZAWSZE było związkiem kobiety i mężczyzny a nigdy inaczej. Czyżbym był za głupi na te wątki?!

 • 68jacekw

  Oceniono 157 razy 107

  Legalnie wybrany parlament stanowi prawo zgodne ze swoim narodowym interesem-i stąd ten strach.Bo nagle może się okazać,że życie bez dyrektyw,paktów,zobowiązń biurokratycznych jest lepsze niż dotąd.I wtedy komisarze,sekretarze,komisje okażą się zbędne.To jest ta główna obawa przed "łamaniem demokracji".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje