51 ofiar metanolu w Libii. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

51 osób zmarło w Libii z powodu zatrucia metanolem dodanym do alkoholu zwanego boukha

51 osób zmarło w Libii z powodu zatrucia metanolem dodanym do alkoholu zwanego boukha (Fot. Maxx1972/Wikimedia Commons)

Co najmniej 51 osób zmarło, a prawie 400 trafiło do szpitali po wypiciu skażonego alkoholu domowej produkcji w libijskim Trypolisie - informuje BBC. Pracownik szpitala poinformował, że wiele osób jest dializowanych, a liczba chorych może rosnąć.
W Libii konsumpcja i sprzedaż alkoholu jest nielegalna, ale można go zdobyć na czarnym rynku. W stołecznych szpitalach ogłoszono stan wyjątkowy. Władze poinformowały, że w wyniku zatrucia metanolem zmarło 38 osób w Trypolisie i 13 osób podczas transportu do szpitali w Tunezji.

Alkohol, którym zatruło się tyle osób, to boukha - tani, lokalny napitek destylowany z różnych owoców takich jak figi, daktyle i winogrona. - Niestety, spirytus przemysłowy, na przykład metanol, jest czasem stosowany, by zwiększyć moc boukhy - mówi Rana Jawad z BBC. Wypicie metanolu może prowadzić do niewydolności nerek, ślepoty i śmierci.

MSW: Otoczyliśmy miejsca, gdzie produkowano alkohol

Rzecznik MSW Hussein al-Amry powiedział BBC, że służby otoczyły miejsca, gdzie domowej roboty alkohol miał być produkowany. Dodał, że ministerstwo jest gotowe do użycia siły, jeżeli właściciele nie zastosują się do nakazu opuszczenia lokali.

Zobacz także
 • - Bezpieczny jest w tej chwili tylko ten, kto w ogóle nie pije twardego alkoholu - powiedział czeski minister zdrowia Leoš Heger Czeski sztab kryzysowy: trujący metanol nie pochodzi z Polski
 • GIS wprowadza prohibicję na wysokoprocentowy alkohol z Czech
Komentarze (14)
51 ofiar metanolu w Libii. Prawie 400 osób trafiło do szpitali
Zaloguj się
 • poljack

  Oceniono 40 razy 40

  Piją w nocy gdy jest ciemno i Allah nie widzi .Może to jest śmieszne ale tak właśnie jest.

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 17

  Kara Allaha, rzec by można...

 • hersz_grycmann

  Oceniono 6 razy 6

  Dopóki w Libii pracowali Polacy, "bocha" była bezpieczna, bo produkowana z cukru, który w Libii był kilka razy tańszy, niż w Polsce, więc użycie innych surowców było nieopłacalne (fermentowały wolniej i do niższych stężeń).
  Podczas fermentacji cukrów metanol nie powstaje, a ta "podróba" to w 100% sabotaż, z użyciem alkoholu przemysłowego - metanolu.
  Stałymi odbiorcami polskiej "bochy" byli policjanci libijscy, i jeśli nie wyprodukowało się na czas tyle, ile trzeba - to można było trafić do ciupy za produkcje alkoholu (niewystarczającą).
  Mistrzami w produkcji "bochy" byli Bułgarzy, którzy wnieśli sporo udoskonaleń do tego procesu.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 13 razy 5

  Śmiejcie się, śmiejcie, a potem porównajcie to z sytuacją w "światłej Europie".
  Islam uznaje picie alkoholu za grzech. Ergo, w wielu krajach muzułmańskich alkohol jest także prawnie zakazany. Tym niemniej ludzie piją i dochodzi do tego rodzaju wypadków.
  "Światła, nowoczesna, świecka Europa" uznaje inne środki psychoaktywne za wyjątkowo niebezpieczne i całkowicie bezużyteczne poznawczo. Ergo, są one zakazane. Istotnie zdarzają się różne powikłania spowodowane m.in. obecnością zanieczyszczeń (bodaj najtragiczniejszy skutek: większość zgonów wskutek przedwkowania heroiny jest skutkiem zażycia wagowo tej samej dawki co zwykle przy trafieniu na czystszy "towar"). Więc może jednak legalizacja "narkotyków" nie doprowadziłaby do tego, że 99% społeczeństwa zaczęłoby ćpać i mrzeć jak muchy, tylko do zmniejszenia ogólnej szkodliwości środków psychoaktywnych?...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 4

  "MSW: Otoczyliśmy miejsca, gdzie produkowano alkohol"

  Jakie MSW?, tam teraz nie ma żadnego MSW...

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 10 razy 2

  Czy ktoś słyszał o śmiertelnej ofierze marihuany?
  Ale to alkohol jest u nas legalny mimo powtarzających się takich sytuacji, mimo wywoływania aktów domowych zbrodni i społecznych agresji.
  A może właśnie dlatego? ;)

  Oto jak szpieguje Polkomtel wespół z Krukiem

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 2

  A web brigades usiłują wciskać ciemnotę jakoby NATO zainstalowało reżim radykalnych islamistów. A tymczasem Libia staje się krajem świeckim.
  Ale czeskiej - i to tak finezyjnej - interwencji to się nie spodziewałem.

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  Na zdjęciu widzimy napitek "Boukha". Wkrótce pojawi się "Boukharovka-Metylovka".

 • ucago

  Oceniono 2 razy 0

  Lepiej niech ich nie ratują. Po co, żeby potem ukamienować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje