Wojska Korei Południowej przygotowują się na prowokację Północy

11.03.2013 18:05
Żołnierze Korei Południowej w każdej chwili spodziewają się ataku ze strony Korei Północnej

Żołnierze Korei Południowej w każdej chwili spodziewają się ataku ze strony Korei Północnej (Fot. Ahn Young-joon AP)

Wojsko Korei Południowej przygotowuje się do niespodziewanej prowokacji ze strony Korei Północnej - informuje południowokoreańska agencja Yonhap. - Korea Północna może zaatakować w miejscu i czasie, którego nigdy byśmy się nie spodziewaliśmy - przyznaje jeden z urzędników państwowych Południa
Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała trzy dni temu, że Korea Północna postanowiła zerwać wszelkie układy o nieagresji z Koreą Południową. Wcześniej Phenian zapowiedział, że skorzysta z prawa dokonania ataku uprzedzającego na "agresorów".

Rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej Kim Min-seok w reakcji na działania Korei Północnej przestrzegł, że jeśli zdecyduje się ona na atak bronią jądrową, "reżim Kim Dzong Una zniknie z powierzchni Ziemi z woli ludzkości".

Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała dzisiaj, że wojska Korei Południowej wspólnie z żołnierzami z USA przygotowują się na niespodziewaną prowokację ze strony sąsiada. - Korea Północna może zaatakować w miejscu i czasie, którego nigdy byśmy się nie spodziewaliśmy - powiedział agencji jeden z urzędników państwowych Korei Południowej.

Propagandowa konfrontacja Pjongjangu z Zachodem

W ostatnich tygodniach mnożą się przykłady antyamerykańskiej retoryki ze strony reżimu Kim Dzong Una. Kilka tygodni temu w filmie przygotowanym przez północnokoreańskich propagandzistów, który został zamieszczony w serwisie YouTube, widać było płonący po ataku myśliwców Nowy Jork. Nagraniu towarzyszył komentarz o "kwaterze zła" stojącej w ogniu, który sama wznieciła. Kolejny film przedstawiał Baracka Obamę w płomieniach.

Jak ocenia Reuters, Północ zaczęła używać najostrzejszego języka od chwili, gdy pod koniec 2011 r. władzę po zmarłym ojcu Kim Dzong Ilu przejął Kim Dzong Un. Reżim odrzuca jakiekolwiek rozmowy na temat zakończenia swojego programu nuklearnego - przeprowadził niedawno kolejną próbę. Północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej zapowiedziała dalsze próby nuklearne i podkreśliła, że będą one wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym.Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • jack_flash

  0

  Droga Gazeto - bardzo prosze uporzakujcie dostep do wideo na Waszej stronie. Chyba od dawna wszystkim jest wiadomo, ze internet siega poza granice Polski? Ilez to razy pojawia sie wiadomosci "Nie mozesz ogladac wideo, bo nie jestes na terenie Polski". No to po jakie licho wpychacie je na strone, poza Polska? Wielkie mi mecyje, zobaczyc otylego bachora.

 • kornel-1

  Oceniono 1 raz 1

  Z zadowoleniem obserwuję zmianę akcentów w gazetowych artykułach. Dziennikarze już nie wciskają kitu, iż Korea Północna bez powodu szantażuje świat bronią jądrową, bez powodu wypowiada układy pokojowe. Już otwarcie pisze o manewrach amerykańsko-południowokoreańskich - o czym wiadomo od kilku tygodni. Agresywne wypowiedzi Kima (oraz odpowiedzi rządu Parka) tradycyjnie - od lat - przybierają na sile w okresie aktywności militarnej przeciwnika. Czyli: nihil novi sub sole - z taką propagandą mieliśmy do czynienia i w Polsce w okresie zimnej wojny.
  A przy okazji: wbrew temu, co podaje gazeta.pl, Korea Północna nigdy nie nazywa rządu USA - marionetkowym. Takie określenie jest stosowane w stosunku do rządu w Seulu.

 • mirasek45

  Oceniono 2 razy 0

  Myślę, że młody Kim Dzong Un nie ma tu nic do gadania. A władzę w Korei Płn. przejęli wojskowi imłody Kim jest tylko marionetką. Wątpię żeby kształcony za granicą miał tak "zrypany" chorą doktryną mózg jak twardogłowi z armii. Zawsze, na świecie i jego historii najgorsze jatki działy się za sprawą lub z podpuszczenia wojskowych.

 • orion57

  Oceniono 3 razy 1

  wojna światowa nie przyjdzie z USA czy Rosji a z takich małych krajów o zakompleksionych władzach lub islamu. Mało odkrywcze ale prawdziwe.

 • kharper

  Oceniono 2 razy -2

  bydlo z Pieknej 12 znowu trolluje, a won do wydawania wiz Podhalu buraki

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 1 raz 1

  Myślę że tym nowym młodym Kimem kręcą generałowie, którym się posrało we łbach od monotonnej diety ryżowej. Stoją w kolejce po medale i chcą się zapisać w historii. Poza tym doszliśmy w ich sprawie do ściany. To będzie wojna ideologiczna, nie jak te o ropę i narkotyki. Tutaj nie będzie zmiłuj dla cywilów. Zostanie szkło i karaluchy.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 2

  Biedna Korea Północna, biedni ludzie przede wszystkim. To śmieszne prężenie muskułów, ten teatrzyk. Władza naprawdę musi mieć pełne portki, bo czuje na plecach oddech konieczności dziejowej. Tak dłużej już się nie da. Wielki przywódca musi szybko coś sensownego zrobić biorąc przykład z ościennych Chin. Ale czy nie jest czasami spętany wewnętrznymi ograniczeniami? Kto tam naprawdę rządzi? Kto wie? Świat powinien zachować zimną krew. Czas musi zrobić swoje. Bez pośpiechu, szkoda ludzi.

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy -2

  Oby to się nie skończyło dla USA kolejnym Wietnamem gdzie stracili blisko 70000 zabitych i uciekali z podkulonym ogonem. Może armia Korei PN nie dysponuje takim sprzetem jak południowcy ale pamietajmy że jest to armia fanatyczna głodna dobrobytu i ci z południa moga im nie sprostać wychowani w dobrobycie.

 • komunikat.4

  Oceniono 7 razy -7

  Kim powinien im walnąć jakąś bombkę to by im się odechcialo manewrów . Banda jankeska widocznie się nudzi skoro szuka guza w Korei.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje