USA: 13 mln dolarów za 13 lat więzienia dla niewinnie skazanego za morderstwo

11.03.2013 15:20
David Ayers z Cleveland spędził w więzieniu 13 lat

David Ayers z Cleveland spędził w więzieniu 13 lat (Fot. STEPHEN LAM REUTERS)

David Ayers z Cleveland dostanie 13,2 mln dolarów za 13 lat spędzonych w więzieniu za morderstwo, którego nie popełnił - donosi FoxNews. Sąd uznał, że policjanci naruszyli prawa obywatelskie mężczyzny, m.in. poprzez fałszowanie dowodów i zeznań w jego sprawie.
56-letni obecnie Afroamerykanin David Ayers w 1999 roku został aresztowany pod zarzutem zabójstwa 76-letniej Dorothy Brown. Kobietę znaleziono martwą w jej mieszkaniu, rozebraną od pasa w dół, z wieloma ranami na ciele. Jak ustalono, sprawca skradł jej kosztowności. Ayers został skazany za morderstwo i trafił do więzienia.

Dopiero późniejsze badania DNA włosów sprawcy, jakie znaleziono na ciele kobiety, stały się dowodem, iż to nie Ayers był zabójcą. Niesłusznie oskarżony o morderstwo został zwolniony z więzienia w 2011 roku. W marcu 2012 roku David Ayers złożył pozew cywilny przeciwko sześciu policjantom za naruszenie jego praw obywatelskich. Pozew przeciwko trzem z nich został oddalony.

Sfabrykowane dowody, wymuszone zeznania...

Jak ustalił sąd, dwaj oskarżeni funkcjonariusze razem spiskowali przeciwko Ayersowi, m.in. zmuszając jego przyjaciela do fałszywych zeznań. Mężczyzna skłamał, że Ayers powiedział mu o zabójstwie Brown. Ponadto policjanci mieli sfabrykować protokół z przesłuchania podejrzanego, w którym przyznał się on do winy, oraz przekazać gryps do więźnia, z którym oskarżony siedział w celi. W grypsie znajdowały się instrukcje, co więzień ma zeznać w sądzie. Policjanci ukrywali również dowody na niewinność Ayersa. Nie są znane szczegóły sprawy trzeciego policjanta, którego oskarżył Ayers.

W piątek sąd orzekł, że za 13 lat, które David Ayers spędził w celi, należy mu się odszkodowanie w wysokości 13,2 mln dolarów. Kwota zostanie wypłacona niewinnie skazanemu z pieniędzy podatników.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • m4t

  0

  Afroamerykanin? Czy zawsze trzeba im pokazywać skąd ich przywieziono?
  Kolor skóry jest już sprawą drugorzędną - ważniejsze by podali: religię lub chociaż z jakiego środowiska ktoś pochodzi.

 • zenek.1950

  0

  To tam musi obywatel składać wniosek o sciganie ? Nie ma, że z urzędu za taką zbrodnię p-ko niewinnemu ?

 • sprawiedliwy02

  Oceniono 1 raz 1

  U nas dostałby może ze 20 tys. za te lata i musiałby być zadowolony że w ogóle coś dostał.

 • kozie.radka

  Oceniono 3 razy 3

  takie odszkodowania powinny być osądzane także w Polsce, a kosztami obciążani sędziowie i prokuratorzy, powinien to robić sąd niezawisły od obecnego systtemu, to by spowodowało że ci którzy teraz taką lekką reką wydają wyroki i zasądzają areszty zaczęli by myśleć nad tym co robią, bo tak chłopak ukradł słoik dżemu w piwnicy, a prokurator dorzuci babcię i ciocię że to związek przestępczy i wszyscy idą do aresztu, a nieludzki antyspołeczny i zadowolony z siebie prokurator kasuje punkty za wyską wykrywalność, o tym że sędziowie przyklepują wszytko to co dostają to nie warto nawet mówić bo to jest oczywiste

 • prof-antoni

  Oceniono 2 razy 0

  ziobro tez mial twarde dowody w 4rp

 • chrobotek46

  Oceniono 3 razy 3

  Miał szczęście, że siedział w Ameryce ! U nas dostałby jak odszkodowanie kopa w dupę. Bandycki hochsztapler komornik wraz z sądem i jakąś tam izbą komorniczą uważają, że zabranie niewinnej kobiecie jej pieniędzy i wypchnięcie się na nią jest normą demokracji. Ewentualna wypłata odszkodowania odbędzie się z pieniędzy podatników. Po to przecież są ! A komornik ? Toż to kryształowy obywatel ! Kryształowo uczciwej POlski !

 • rozyk

  Oceniono 1 raz 1

  Przeczytajcie sobie "Zeznanie" Grishama.

 • tyberium1111

  Oceniono 4 razy 2

  Dla równowagi - sprawcy powinni też odsiedzieć 13 lat.

 • ja_biedronka_pstra

  Oceniono 3 razy -1

  Sprawiedliwość w Polsyfie pełnymi garściami czerpie wzory z amerykańskiej niesprawiedliwości.
  Można pokusić się o tezę że w niektórych momentach znacznie ją przewyższa.Komunistyczni zbrodniarze pod ochroną, zwyczajny obywatel natomiast jest eksterminowany na każdym kroku.Sowiecki generał Siwicki zamiast wisieć dożywa dostatnio na emeryturze.Obywatele za przejazd bez biletu gniją w więzieniu jak setki innych w wielu przypadkach niewinnych ludzi.
  Polsyfowa sprawiedliwość o ubeckich korzeniach zafundowała taką demokrację ,że emigracja jest już większa niż w 1968 lub w 1981.A były to lata łagodnie mówiąc mało demokratyczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje