USA: 13 mln dolarów za 13 lat więzienia dla niewinnie skazanego za morderstwo

David Ayers z Cleveland dostanie 13,2 mln dolarów za 13 lat spędzonych w więzieniu za morderstwo, którego nie popełnił - donosi FoxNews. Sąd uznał, że policjanci naruszyli prawa obywatelskie mężczyzny, m.in. poprzez fałszowanie dowodów i zeznań w jego sprawie.
56-letni obecnie Afroamerykanin David Ayers w 1999 roku został aresztowany pod zarzutem zabójstwa 76-letniej Dorothy Brown. Kobietę znaleziono martwą w jej mieszkaniu, rozebraną od pasa w dół, z wieloma ranami na ciele. Jak ustalono, sprawca skradł jej kosztowności. Ayers został skazany za morderstwo i trafił do więzienia.

Dopiero późniejsze badania DNA włosów sprawcy, jakie znaleziono na ciele kobiety, stały się dowodem, iż to nie Ayers był zabójcą. Niesłusznie oskarżony o morderstwo został zwolniony z więzienia w 2011 roku. W marcu 2012 roku David Ayers złożył pozew cywilny przeciwko sześciu policjantom za naruszenie jego praw obywatelskich. Pozew przeciwko trzem z nich został oddalony.

Sfabrykowane dowody, wymuszone zeznania...

Jak ustalił sąd, dwaj oskarżeni funkcjonariusze razem spiskowali przeciwko Ayersowi, m.in. zmuszając jego przyjaciela do fałszywych zeznań. Mężczyzna skłamał, że Ayers powiedział mu o zabójstwie Brown. Ponadto policjanci mieli sfabrykować protokół z przesłuchania podejrzanego, w którym przyznał się on do winy, oraz przekazać gryps do więźnia, z którym oskarżony siedział w celi. W grypsie znajdowały się instrukcje, co więzień ma zeznać w sądzie. Policjanci ukrywali również dowody na niewinność Ayersa. Nie są znane szczegóły sprawy trzeciego policjanta, którego oskarżył Ayers.

W piątek sąd orzekł, że za 13 lat, które David Ayers spędził w celi, należy mu się odszkodowanie w wysokości 13,2 mln dolarów. Kwota zostanie wypłacona niewinnie skazanemu z pieniędzy podatników.

Zobacz także
 • Rafał Pietrzak za kratami spędził ponad 15 lat USA: Polak spędził 15 lat w więzieniu za molestowanie pasierbicy. Dziś walczy o uniewinnienie
Komentarze (61)
USA: 13 mln dolarów za 13 lat więzienia dla niewinnie skazanego za morderstwo
Zaloguj się
 • wojtekmat

  Oceniono 99 razy 95

  Dla równowagi - sprawcy powinni też odsiedzieć 13 lat.

 • laksmana

  Oceniono 69 razy 67

  Nie ma to jak pracować w budżetówce, za błędy i tak zapłacą owieczki.

 • oservattoreromano

  Oceniono 70 razy 50

  Psy i prokuratorzy na całym świecie są jednakowi - mendy rządne krwi.

 • jacekzwawy

  Oceniono 41 razy 39

  W polsce dostałby 13 tys. zł minus koszty wyżywienia w więzieniu przez 13 lat :)

 • kotwkaloszach

  Oceniono 54 razy 30

  Ale zwolennicy kary smierci i tak nie wyciagna wnioskow...no chyba tylko wtedy, gdy niesluszne oskarzenie dotknie ich najblizszych...

 • drozd215

  Oceniono 24 razy 22

  13 mln dolarów za 13 lat więzienia dla niewinnie skazanego za morderstwo
  -----------
  A u nas jakiś "mądry" sędzia wymyślił w tej swojej główce, że za przetrzymywanie niewinnego przez dwa lata można policzyć dniówki i to wystarczy.

 • geminix

  Oceniono 45 razy 17

  poproszę teraz zwolenników kary śmierci o pomysły - jak przywróciliby Ayersowi życie gdyby został skazany na śmierć i wyrok wykonano.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje