Dalej handlują dopalaczami. Od początku roku prawie 1,5 mln zł kar

11.03.2013 12:51
Dopalacze

Dopalacze (Fot. Franciszek Mazur / AG)

Od początku stycznia sanepid nałożył za handel dopalaczami 19 kar o łącznej wartości prawie 1,5 mln zł - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kary są efektem kontroli przeprowadzonej w połowie stycznia przez inspektorów sanitarnych, którzy weszli jednocześnie do kilkuset punktów handlowych oferujących dopalacze.
- Zamknięto wówczas 21 sklepów. Po przeprowadzeniu badań w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie w wielu wypadkach

potwierdzono obecność substancji psychoaktywnych sprzedawanych pod postacią kadzidełek, środków do czyszczenia monitorów czy

tzw. śmiesznych rzeczy. Są to syntetyczne odpowiedniki klasycznych narkotyków takich jak marihuana czy amfetamina - powiedział rzecznik GIS Jan Bondar. Jak ocenił, dopalacze stają się coraz większym problemem w całej Europie. - W Polsce od 2010 r. liczba zatruć dopalaczami zmniejszyła się dziesięciokrotnie - dodał.

Kary za handel dopalaczami nakładane są w trybie administracyjnym. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje od 20 tys. do 1 mln zł. Do jesieni 2010 r. na terenie całego kraju funkcjonowały sklepy oferujące dopalacze i nie było problemów z ich nabyciem. W październiku 2010 r. służby sanitarne przeprowadziły akcję, w wyniku której zamknięto prawie 1400 sklepów oferujących te substancje. Pod koniec 2010 r. przyjęto nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy; w kwietniu 2011 r. dopisano do niej kolejne substancje.

W 2012 r. inspekcja sanitarna skontrolowała 548 punktów podejrzanych o handel dopalaczami, zajęto ponad 16 tys. różnego typu produktów. Służby sanitarne nałożyły kary finansowe na łączną kwotę 495 tys. zł i złożyły 15 zawiadomień do prokuratury w związku ze stwierdzeniem w składzie zabezpieczonych produktów zakazanych substancji.

Dopalacze wypierają marihuanę i kokainę

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w raporcie za 2011 r. oceniło, że marihuana i kokaina odchodzą powoli w cień, ich miejsce zajmują nowe substancje, tzw. dopalacze, które w większości trafiają do młodzieży. Jak wynika z raportu, w 2011 r. po raz trzeci z rzędu wykryto w Europie rekordową liczbę nowych substancji psychoaktywnych - 49 tzw. dopalaczy. Ok. 5 proc. młodych Europejczyków użyło dopalaczy przynajmniej raz: najwięcej - 16 proc. w Irlandii, i po 10 proc. w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; do 2010 r. można było je legalnie kupić w Polsce - były sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy do roślin. Według mediów dopalacze wracają pod nowymi nazwami. Obecnie są sprzedawane m.in. jako "środki do konserwacji komputerów" czy środki czyszczące. W pierwszej połowie 2012 r. doszło do ponad 90 przypadków zatruć dopalaczami.

Obecnie na liście substancji objętych kontrolą urzędową jest kilkadziesiąt dopalaczy, nad dopisaniem ponad 20 kolejnych trwają prace. Zgodnie z projektem MZ na listę kontrolowanych środków mają trafić syntetyczne kanabinoidy, pochodne katynonu, pochodne piperazyny oraz analogi kokainy.

Komentarze (17)
Zaloguj się
 • bednarzbednarz

  0

  A domena Dopalacze.pl jest na sprzedaż na allegro wystawiona:
  allegro.pl/show_item.php?item=3094836041
  A Jak się wejdzie na dopalacze.pl to jest serwis z autami i laskami. W sumie dopalacze to też część w samochodach / samolotach :D

 • kain_brat_abla

  Oceniono 3 razy 1

  Dopalacz C2H5OH nadal legalny a marchewka zdrowsza.

  www.youtube.com/watch?v=IdEJphoSpU4

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Na kokaine to pozwolić sobie mogą "celebryci" ze studiów TVN-u a nie gó...arstwo spod bloków.

 • glos_europy

  Oceniono 2 razy 0

  Dpalacze nie moga być legalne bo dystrybutorzy kokainy, amfetaminy czy marihuany: Rycho, Krzycho, Zbycho, czy Miro traca milionowe zyski.. a kto wtedy wesprze finansowo kampanie plemiela ?

 • pierwszy_leming

  Oceniono 3 razy 3

  Kupię szczaw, konkurencyjne ceny

 • losowynik

  Oceniono 12 razy 6

  "...potwierdzono obecność substancji psychoaktywnych sprzedawanych pod postacią kadzidełek, środków do czyszczenia monitorów czy..."

  Proponuje do razu zamknąć wszystkie sklepy komputerowe w Polsce, w każdym można znaleźć środek do czyszczenia monitorów z substancją psychoaktywną w postaci C2H5OH lub (CH3)2CHOH.

 • chi_neng1

  Oceniono 10 razy 6

  Tak sie domyslalismy, to znaczy ze, nadal to robia . Skutki tego ogladamy codziennie i tu i tam....

  Niepokojace jest to , ze to sie juz chyba przenioslo do Sejmu....

  Nie mowia o handlu dopalaczami, tylko o uzytkowaniu ....

  Najgorsze jest to, wg mnie, ze kazdy zazywa inne - stad nigdy nie ma tego zgrania emocjonalnego..

  Jedni w extazie, inni zdolowani ...., jeszcze inni skonfundowani ..., nie mowiac juz o tych zszokowanych...

  I jak moze panowac harmonia sejmowa ?

  Tablety moga byc dobrym rozwiazaniem ... W przyszloci,... bo mozna nagrywac jak sie jest w jako takim stanie trzezwosci umyslu ...

 • 1warren

  Oceniono 18 razy 4

  Jak zwykle redaktor niedouczony. Amfetamina jest srodkiem syntetycznym. Byla, a moze jeszcze jest stosowana jako lekarstwo i dostepna na recepte w polskich aptekach. A naduzyc mozna wszystko. Jednorazowe wypicie 4-5 litrow wody tez grozi smiercia.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 14

  Może by lepiej było, gdyby smakosze dopalaczy i innego świństwa spokojnie to sobie zażywali, a w zejściu po ich zażyciu nikt by im nie przeszkadzał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje