Wstrząsający raport: najwięcej samobójstw dzieci i nastolatków jest w Rosji

11.03.2013 12:26
Rosyjski urząd zwraca uwagę na problem propagowania samobójstw dzieci w sieci

Rosyjski urząd zwraca uwagę na problem propagowania samobójstw dzieci w sieci (Fot. Daniel Ochoa de Olza AP)

Rosja jest na pierwszym miejscu wśród krajów europejskich pod względem liczby samobójstw dzieci i nastolatków. W ostatnich latach ich liczba wzrosła o 37 proc. - podał dziś rosyjski urząd ochrony konsumenta.
"Rosja zajmuje pierwsze miejsce w Europie, jeśli chodzi o samobójstwa dzieci i nastolatków. W ostatnich latach liczba samobójstw i prób samobójczych dzieci wzrosła o 37 procent. Ogółem w latach 1990-2010 w Rosji odnotowano ok. 800 tys. samobójstw" - podano na stronie urzędu. Liczba samobójstw rosyjskich nastolatków trzykrotnie przekracza średnią światową.

"Tylko w 2009 roku życie odebrało sobie 1379 chłopców i 369 dziewcząt w wieku 15-19 lat. W kraju odnotowuje się 19-20 samobójstw na 100 tys. nastolatków" - napisano w komunikacie.

Nawoływanie do samobójstw w sieci

W zeszłym roku wstrząs w Rosji wywołała samobójcza śmierć dwóch 14-latek. Przed skokiem z okna wieżowca w podmoskiewskim mieście Łobnia ujawniły one swój zamiar na popularnym internetowym serwisie społecznościowym. Spowodowało to debatę na temat roli internetu w życiu najmłodszych.

Przedstawiciele urzędu ochrony konsumenta spotykali się w ostatnim czasie z właścicielami największych serwisów internetowych i dyskutowali na temat problemu propagowania samobójstw dzieci w sieci. "Niestety właściciele najbardziej popularnych stron internetowych nie chcą uznać problemu samobójstw, które związane są z umieszczanymi w sieci informacjami na temat metod samobójczych i nawołującymi do samobójstw" - podkreślono w oświadczeniu. "Świadomie utrudniają oni władzom pracę na rzecz wyeliminowania informacji, których ujawnianie jest w Rosji zakazane" - dodano.

Urząd zapowiedział, że wkrótce opublikowana zostanie lista stron internetowych, które nadal publikują szkodliwe treści.

Zobacz także
Komentarze (18)
Wstrząsający raport: najwięcej samobójstw dzieci i nastolatków jest w Rosji
Zaloguj się
 • three-gun-max

  Oceniono 37 razy 19

  Tak, to logiczne. Skoro panienki ujawniły swój zamiar w internecie to zły jest internet, a nie to co je skłoniło do samobójstwa. Ruska logika, która niestety zaraziła polskich kacyków.

 • zyks

  Oceniono 24 razy 8

  Ta zaraza to z internetu i z nudy przez nadmiar dobrobytu. Przecież dzieci i młodzież mają raj u Putina. Nie to co w Polsce, gdzie głoduje 800000. Szukają jedzenia, suchej kromki chleba, szczawiu a nie sposobów na samobójstwo.

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 4

  Skutki braku Komsomołu.

 • mykytyn

  Oceniono 4 razy 2

  mi się podoba, sama kiedyś walnę w żyłę i powiem że to facebook mnie podpuścił

 • mykytyn

  Oceniono 5 razy 1

  kolejna będzie polska, młodziki zarzynające swoje młode żyły w gestach rozpaczy, to będzie hit na skalę eurolandu

 • jacen.ty53

  0

  Rosjanie zawsze lubili ostrą jazdę, choćby taka rosyjska ruletka - super zabawa.

 • goran69

  Oceniono 2 razy -2

  bo tam państwo jest jeszcze bardziej nieprzyjazne niż u nas

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje